Köşe Yazıları

Zaman emanettir kıymetini bilene ne mutlu

Ebedi yolculuğa hazırlıktaki fırsatlar bakımından hayatın her devresi bir değildir. Bunun en bereketli mevsimi gençliktir.

Gençlik şahsiyetin ana vasıf ve istikamet itibarıyla şekillendiği bir mevsimdir.

Ne mutlu o kişiye ki, zamanı fırsat bilir, kulluk borcunu öder. Yani dini ve insani vazifelerini yerine getirir.

Mesela her Mümin akşam uyuyacağı vakit kendine şu soruları sormalıdır.

Bugün Hayat defterime neler yazdım, Yüce Allah’ın bana lütfettiği sayısız nimetlere karşı ne kadar şükrettim, Dilimi laubali konuşmalardan yalan ve dedikodulardan muhafaza edebildim mi, ellerimi ayaklarımı gözlerimi kısacası tüm azalarımı haramlardan koruyabildim mi, Yaratılana yaratandan ötürü şefkat nazarıyla bakabildim mi, bir garibin gönlüne duasına girebildim mi, Bir dertliyi teselli edebildim mi,

Bugün ilmimi anlayışımı kavrayışımı olgunluğumu geliştirecek bir faaliyetin içerisinde yer aldım mı, Rehberim Kur’ anı okuyup, anlama ve yaşama gayretinde bulundum mu, Bugün ALLAH için ne yaptım?

Unutmayalım ki; bizim bu hayatta ahireti imar etmek gibi ulvi bir gayemiz var. Namazlarımıza hassasiyet göstermeli yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz, çünkü Müslüman’ın hayatında helal lokma çok önemlidir.

Müslümanlar olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlarımız programlarımız olmalı, zira rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgarın yardım edemeyeceği aşikardır.

İdeallerimizin merkezinde hakkın rızası olmalı,

Derdimiz halkın takdiri değil, Hakkın takdiri olmalı,

Girdiğimiz her ortamda İslami şahsiyeti yansıtabilme gayreti içinde olmalıyız.

Arkadaşlarımızı kesinlikle manevi olgunluğa ermiş kişilerden seçmeliyiz. Çünkü insan gafillerle beraber oldukça gaflet şerbeti içer. Gaflet hali kişiye sirayet eder.

İmamı gazali Hz şöyle buyurur: Evladım son derece dikkat edeceğin bir husus varsa, o da kimlerle arkadaşlık ettiğindir. Şunu iyi bil ki, bir sepet sağlam elmayı içindeki bir çürük elma çürütür. Bunun için daima Salihlerle beraber ol.

Misin yanına gidersen mis olursun,

Pisin yanına gidersen pis olursun,

Sen iyilerle sadıklarla beraber ol ki,

Allah iki cihanda senden razı olsun…

Allah bizleri imkanlarına aldanarak ölmeyecekmiş gibi önündeki çetin geçitleri unutma gafletinden muhafaza etsin.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası