Köşe Yazıları

Memurluk görevinden istifa eden kişinin emekli ikramiyesi- Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı ve İşsizlik aylığı

Sevgili okuyucularımız bu hafta çok sorulan ve geneli ilgilendiren iki soruyu cevaplamaya çalışacağım.

MEMURİYET GÖREVİNDEN İSTİFA EDENLER EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİR Mİ?

İlk sorumuz şöyle:

SORU_1—İlk defa memur olarak çalışmaya başladım ve 7 yıl memur olarak görev yaptıktan sonra istifa edip, özel sektörde çalışmaya başladım. EYT yasası sonrası emekli aylığı bağlandı. Memur olarak çalıştığım süreler için tazminat almam mümkün müdür, ne yapabilirim.

Özlem T. 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde yapılan düzenleme ile 8/9/1999 tarihinden sonra iş akdini kendi isteği ile sonlandıran sigortalılara, yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşullarını sağlamaları halinde kıdem tazminatı ödenmesine imkan sağlanmıştır. Aynı esaslar aylık bağlanması koşuluyla kamu görevlileri hakkında da uygulanmaktadır.

 

Bu bakımdan 8/9/1999 tarihinden sonra memurluk görevinden herhangi bir gerekçeye (sağlık, askerlik, evlilik vb) bağlı olmaksızın istifa etmek suretiyle ayrılıp daha sonra başka statüdeki çalışmalarıyla birlikte emekli aylığı bağlanan vatandaşlara memurlukta geçen sürelerine emekli ikramiyesi ödenebilmesi için; 8/9/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayıp, 8/9/1999 tarihinden sonra görevinden istifa edenlerin, memurluk görevinden istifa ettikleri tarih itibariyle en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayılarının olması, 8/9/1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanların memurluk görevinden istifa ettikleri tarih itibariyle en az 7000 prim gün sayılarının olması yahut en az 25 yıllık sigortalılık süresi ve 4500 prim gün sayılarının olması gerekiyor.

 

Okurumuz Özlem Hanıma geldiğimizde, memurluk hizmetine ne zaman başladığınızı belirtmemişsiniz.

Ancak EYT yasası sonrası emekli olduğunuz dikkate alındığında 8/9/1999 tarihinden önce çalışmaya başladığınız değerlendirilmektedir. Bu durumda 8/9/1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış olmanıza rağmen memurluk görevinden herhangi bir gerekçeye (sağlık, askerlik, evlilik vb) bağlı olmaksızın istifa ettiğiniz tarih itibariyle 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısını doldurmamış olmanız (7 yıllık hizmetinizin yeterli olmaması) nedeniyle tarafınıza emekli ikramiyesi ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

 

EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILAN İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALIR, İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ

Bu konuyla ilgili ikinci sorumuzda şöyle :

SORU-2—13/3/2022 tarihinde evlendim. 28/6/2020 tarihinde girdiğim işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldığımda kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir miyim?

Zeynep K. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre kadın işçinin hizmet akdini evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi isteği ile sona erdirmesi halinde, aynı işveren yanındaki kıdemi bir yıl veya üzerinde ise kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

Buna karşın 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre işsizlik maaşına hak kazanabilmek için çalışanın hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şartının yanı sıra, iş akdini kendi istek veya kusuru nedeniyle sona ermemiş olması gerekiyor.

Bu bakımdan iş akdinin evlilik nedeniyle işçi tarafından bir yıl içinde feshi halinde, her ne kadar son 120 gün hizmet akdine tabi olma ve son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şartını yerine getirilmiş olsa da hizmet akdinin işçinin kendi isteğiyle sona ermiş olması nedeniyle işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır.

Sevgili okuyucularımız yurt dışında çalışan vatandaşlarımızdan bu hizmetlerini borçlanmak isteyenler için bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ocak ayından itibaren ciddi bir artış geleceği biliniyor.

O nedenle özellikle yurt dışında çalışan vatandaşlarımız eğer Türkiye den de emekli olmak istiyorlarsa en geç Aralık ayı sonuna kadar borçlanma yapmalarında fayda var. Aksaray’da ki emeklilik ofisimizde gerekli belgeleri zamanında göndermeleri halinde durumları en uygun borçlanma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Gelecek hafta yeni konularda buluşmak üzere hoşça kalın.

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası