Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Aksaray Belediye Başkanlarından Taşpınar Halısı’na Destek: Geleneksel El Sanatı öne çıkıyor

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Taşpınar Belediye Başkanı İsmail Yılmaz, şehrin değerlerine sahip çıkmak ve geleneksel el sanatlarını canlandırmak adına önemli adımlar atıyor.

Aksaray Belediye Başkanı Evren

Aksaray’ın değerlerine sahip çıkan belediye başkanları, şehrin geleneksel el sanatlarından biri olan Taşpınar Halısı’nı yeniden canlandırmak için harekete geçti. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Taşpınar Halısı’nın dokunmasıyla ilgili belediye kurslarında kadınlara yönelik eğitim programları düzenlediklerini belirtti. Bu kurslar aracılığıyla, kadınlar Taşpınar Halısı’nın nasıl dokunduğunu, motiflerini nasıl işlediğini ve modellerini nasıl oluşturduğunu öğreniyorlar.

Başkan Dinçer, “Aksaray’da üretilen halıların dünya standartlarında olduğunu biliyor musunuz? Taşpınar Halıları, binbir emek ve ustalıkla dokunan, şehrimizin en önemli değerlerinden biri. Bu değeri korumak ve yaşatmak için kadınlarımıza yönelik kurslar düzenliyoruz.” dedi.

Taşpınar Belediye Başkanı İsmail Yılmaz da, halıların tanıtımı ve pazarlanması için önemli adımlar atacaklarını belirterek, “Bu dönemde Taşpınarlı kadınlarımızın emekleriyle dokudukları halılarımızı tanıtmak ve satışını artırmak için yoğun bir çaba harcayacağız.” şeklinde konuştu.

Geleneksel el sanatlarına verilen destek ve şehrin değerlerine sahip çıkma çabalarıyla, Aksaray’ın kültürel zenginliğinin ön plana çıkarılması hedefleniyor. Taşpınar Halısı’nın önemi ve değeri, şehir sakinlerinin gurur kaynağı haline gelmeye devam ediyor.

fatma ALTINOK

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası
Sıradaki Haber Aksaray için büyük gurur;Ahmet Koçaş’a Devlet Onurunu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi!