Gündem

Yılın İlk Karı Yağdı

aksaray’da beklenen karın yağması ile çiftçiler ve vatandaşların yüzü güldü. karın yağması ile mutluluklarını ifade eden vatandaşlar;  kar geç kaldı ancak yağışların bundan sonra devam etmesi halinde bereketli olacaktır dedi…

Yılın İlk Karı Yağdı
aksaray’da beklenen karın yağması ile çiftçiler ve vatandaşların yüzü güldü. karın yağması ile mutluluklarını ifade eden vatandaşlar;  kar geç kaldı ancak yağışların bundan sonra devam etmesi halinde bereketli olacaktır dedi. aksaray’da havaların yağışsız ve kurak geçmesi ile vatandaşlar ve özellikle çiftçiler umutsuzluğa kapılmıştı. son yılların en kurak ve yağışsız geçtiği aksaray’da sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı vatandaşın ve çiftçinin yüzünü güldürdü.
meteorolojinin uyarılarının ardından aksaray’da beklenen kar yağışı şehir merkezinde etkisini gösterdi. sabah saatlerinde başlayan kar yağışı öğle saatlerinde etkisini artırırken, hava sıcaklığı 4 dereceye kadar düştü. kar yağışını fırsat bilen vatandaşlar yılın ilk karının keyfini çıkarmak için sokaklara akın etti. meteoroloji 8.bölge müdürlüğü kar yağışının akşam saatlerine kadar devam edeceğini tahmin ederken, nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığı aksaray’da vatandaşlar yağan karı bereketolarak karşıladı.
kar yağışından mutlu olduğunu belirten mehmet ali ceviz (49), “vallahi çok mutlu olduk. İnanın ki para bulmuş gibi sevindik. Şükür ki allah’a bu günleri de gördük. İnsanlar umutsuzlaşmıştı. yağmur kar gelmiyor diyerek, ama şu an bakıyorum insanlar hem gülüyorlar hem eğleniyorlar. Ülkemizin de her tarafında yağışların olduğunu hava durumlarından görüyoruz. ayrıca çok mutlu oluyoruz” dedi.
başka bir vatandaş ise; karımız maşallah iyi yağdı bugün geçen seneye göre biraz gecikti ya cenabı allah’ın emridir. bugünlere şükürler olsun. Çiftçilerimize hayırlı olsun, inşallah iyi olur, bereketli olur. kar olmazsa hiçbir şeyin tadı olmaz diye konuştu.
diğer bir vatandaş ise; beklenen kardı, biraz geçte olsa yağdı yani şimdi doğada ekinler filan ekildi. kuru kalırlardı. bu iyi oldu. yani bundan sonrası da daha iyi olur inşallah şükürler olsun. geçen seneye bakılırsa çok az ama yine de bu başlangıç iyi inşallah bundan sonrası da iyi olur. 
kimi vatandaşlar da kar yağışını şiir okuyarak mutluluğunu ifade etti. nimetin bereketin yağdığı aksaray’ımıza güzel bir günle uyandık karlar içinde diyerek; kar yağıyor topraklarımıza ovalarımıza dağlarımıza, buğdaylarımıza, arpalarımıza başaklarımıza. ne güzel bir gün allah’ın sevgili kullarıyız ulu camiinin önünde huzur içerisinde yaşıyoruz. ne büyük gün güzellikler olsun şehrimiz sevgiyle dolsun dedi. 
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL