Köşe Yazıları

YANYURT’TA 1.5 ASIR ÖNCE YAŞANAN “ÇARIK ÇIKARTMAZ” CORONA VİRÜSÜMÜYDÜ?!!!

.. Mevla’mıza hamdı senalar olsun ki başta SağlıkBakanlığımız olmak üzere deniz, hava ile kara hudutlarımızda alınan sıkıtedbirlerle bu virüsün ülkemize girmesi engellendi. Çin’den özel olarak gönderilen uçakla getirilenvatandaşlarımızda da bu..

YANYURT’TA 1.5 ASIR ÖNCE YAŞANAN “ÇARIK ÇIKARTMAZ” CORONA VİRÜSÜMÜYDÜ?!!!

..

Mevla’mıza hamdı senalar olsun ki başta SağlıkBakanlığımız olmak üzere deniz, hava ile kara hudutlarımızda alınan sıkıtedbirlerle bu virüsün ülkemize girmesi engellendi.

Çin’den özel olarak gönderilen uçakla getirilenvatandaşlarımızda da bu illet çıkmadı.

Bu illeti en çabuk tespit eden laboratuvar kiti de şuanda dünyanın talebi.

Bu sıkı tedbirlerle ülkemizin bu illetten korunmasıtaktire şayandır.

 VİRÜSÜ KAPANLARINAYAKTA DURANLARININ YERE YIĞILMASI ÇARIK ÇIKARTMAZI HATIRLATTI!

TV kanallarında hastalıkla ilgili verilen görüntüdeyürüyen veya ayakta çalışan kişilerin aniden yere düşmesi görüntüleriniseyrettiğimde bir buçuk asır veya belki biraz eski veya biraz yakın zamanda kendiköyüm olan Aksaray merkez ilçeye bağlı Yanyurt’ta  yaşananları hatırladım.

Olay köyümüzle Ortaköy ilçemizin Cumali köyü arasındabulunan “Aşağı öz veya Kürdün özü” olarak tabir edilen eksersi bizim  Sarı Resul oğulları kabilesinin eski köyüolan Yenikışla nın kabristanlığının altında şimdilerde yol üstünde kalankabirlere gömülenlerin başından geçiyor.

BİR YERE GİDEN KAFİLENİN TAMAMI YAKALANDIKLARI HASTALIKNEDENİYLE ÇARIKLARINI ÇIKARTMAK İÇİN EĞİLEMEDEN VEFAT ETTİKLERİNDEN” ÇARIKÇIKARTMAZ”İSMİ KONMUŞ!

Dedelerimizden evlatlarına onların nesilleri olandedelerimiz ve babam merhum tarafından bizlere anlatılanlara göre etnise veyamilliyetleri bilinmese de Müslüman oldukları kesin olan bir yerden gelipburadan geçen kafilede ani bir hastalık oluşmuş ve hastalığı yakalananlarçarığını çıkartamaya eğilirken daha çarıklarını çıkartamadan can veriyorlarmış.

 “KEŞKE EN SONAİMAM KALSA DA HEPİMİZİ DEFNETSE” DİYE DUA ETMİŞLER

Yine büyüklerimizden nakledildiğine göre hastalananlardanvefat edeni ardında kalanlar kafilede bulunan imamında yardımıyladefnederlerken giderek sayıları azalanlar bir tevekkülle ölüm korkusunu yendiklerinden ölüm yerine imamınkendilerinden önce ölmesiyle kendilerini İslam a göre defnedilmeme korkusu sarmışve bunun olmaması için Allah(c.c.)’a dua etmişler.

Ezel ve Ebet Olan Mabudumuz tarafından duaları kabulolmuş olacak ki tamamı imamdan önce Hakka yürümüş ve imam tarafından dinimizinemirlerine göre defnedilmişler.

İmam ise can çekişirken buradan geçen bir veya birkaçkişide gelip olanları kendisinden dinlemelerinden sonra onunda Hakkayürümesiyle Yüce dinimizin emirlerine göre kendisini defnetmişler.

ÇARIK ÇIKARTMAZLAR ÜLKEMİZ TIP’PININ TARİH ARŞİVİNE KATKIİÇİN İNCELENMELİ!

Ülkemiz tıp tarihi ve bu tarih boyunca meydana gelensalgınlar veri tabanına katkı ve ilim adamları tarafından” Çarık çıkartmaz”olayının incelenmesinden ülkemizde geliştirilecek ilaçlar veya başkacagelişmelere katkı sağlanacağından merhumların naaşlarının incelenmesi bukatkıyı sağlayacaksa gerekenlerin yapılması ve bu yazıyı okuyan tüm dinkardeşlerimizin 3 İhlas ve 1 Fatiha okuyarak kendi  geçmişleriyle birlikte bu salgınla yoldavefat edenlerinde ruhlarına hediye etmeleri dileğiyle.

Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL