Gündem

TÜRKİYE TEK YÜREK

asrın felaketinde aksaray tek yürek olarak deprem zedelerin yaralarını sarıyor. asrın felaketi sonrasında tüm türkiye’de olduğu gibi aksaray’da da yardım seferberliği sürüyor. halk ve kur0umlar el ele verip depremzedelerin yaralarını..

TÜRKİYE TEK YÜREK
asrın felaketinde aksaray tek yürek olarak deprem zedelerin yaralarını sarıyor.
asrın felaketi sonrasında tüm türkiye’de olduğu gibi aksaray’da da yardım seferberliği sürüyor. halk ve kur0umlar el ele verip depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışırken, depremzedelerin tüm ihtiyaçları eksiksiz karşılanıyor.
“asrın felaketi” olarak adlandırılan kahramanmaraş’ın pazarcık ilçesinde 7,7 ve elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından tüm türkiye’de olduğu gibi aksaray’da da büyük bir yardım seferberliği başlatıldı. aksaray valiliği öncülüğünde yardım kampanyası düzenlenirken birçok kurum, stk ve dernek depremin ilk gününden itibaren duyarlılık örneği göstererek deprem bölgelerine yüzlerce yardım tırı gönderdi.
deprem bölgesinden gelen depremzedeler aksaray’da bulunan kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlarda barınırken, kyk yurtlarında depremzedelerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. aksaray kent merkezindeki kyk öğrenci yurtlarında misafir edilen depremzedelere üç öğün yemek verilirken kayıt altına alınan depremzedelerin ihtiyaçları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından karşılanmaya devam ediyor. vatandaşların bildirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda aksaray belediyesi, stk’lar ve hayırsever vatandaşlar bildirilen ihtiyaçlara destek oluyor. depremzedeler ve çocuklar için psikologlar, sağlık ve din görevlileri tarafından hizmet verilirken çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. bölgeden yaralı gelen depremzedelerin ise aksaray’daki hastanelerde tedavilerine devam ediliyor. gençlik ve spor İl müdürlüğü, İl milli eğitim müdürlüğü, sosyal yardımlaşma vakfı ekipleri sahada yaptıkları ziyaretlerle depremzedelere destek verip ihtiyaçları ile ilgilenmeye devam ediyor. aksaray belediyesi ekipleri de depremzedelere sağladığı yardımlarla çalışmalara önemli destek sağlıyor.
kendi imkânları ile aksaray’a gelen kalabalık aile olmaları nedeniyle evlere yerleşen depremzedeler ihtiyaçları için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt yaptırıyor. vakıf tarafından ihtiyaçları tespit edilen depremzedelere gıda ve giysi yardımları yapılıyor. sosyal medya üzerinden grup kuran gönüllüler de kendi imkanları ölçüsünde vatandaşlara ev, gıda, eşya, giysi gibi konularda yardım ediyor. yaklaşık 300 gönüllüsü ile depremzedeler için çalışan aksaray 68 deprem gönüllüleri grubu diğer bugüne kadar onlarca depremzedeye yardım götürdü. 
aksaray belediyesi açtığı giysi mağazası ile depremzedelerin ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılarken, İlçe kaymakamlıkları ve belediyeler de misafir ettiklerin depremzedelere her türlü yardımı yaparak aksaray’ın ve tüm türkiye’nin tek yürek olduğunu gösterdi. 
deprem bölgesinde yüzlerce canı kurtaran aksaray acil durum müdürlüğü (afad) arama kurtarma ekipleri ve gönüllüleri nöbet değişimlerini yaparak yeni ekipleri bölgeye gönderirken kamu kurumları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve hayırseverlerin depremzedeler için yürüttüğü çalışmalar hız kaybetmeden devam ediyor.
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL