Ekonomi

TİCARETTE ÖNCE AKSARAY

aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş ticaret ve sanayi odası’nın 3,5 yıllık görev aldığı dönemi,  yapılan çalışma ve projeler hakkında bilgiler vererek ‘güçsüz oda gereksiz odadır. göreve geldiğimiz..

TİCARETTE ÖNCE AKSARAY
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş ticaret ve sanayi odası’nın 3,5 yıllık görev aldığı dönemi,  yapılan çalışma ve projeler hakkında bilgiler vererek ‘güçsüz oda gereksiz odadır. göreve geldiğimiz günden itibaren birçok projeye imza atarak bütçemizi 1 milyondan 8 milyon liraya çıkarttık. tamamen iş dünyasının ve üyelerimizin ihracat ve ithalatlarını yapmalarını sağlayacak projelere yer verdik. gerçekten potansiyel var, türkiye’de potansiyel var, aksaray’da daha iyi potansiyel var. aksaray’ın önü açık, çok kısa sürede bu 3 osb’yi doldurup diğer ilçelerimize de osb açacağımıza inanıyorum’ dedi.
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş gazetemiz muhabiri yaşar karatay’ın sorularına yanıt vererek projeler ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
ekonomide yaşanan dalgalanmalar organize sanayiyi nasıl etkiledi? Şuan ki durum nedir?
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; malum bir pandemi sürecinden geçiyoruz. tüm dünyada ekonomilerde bir yeniden düzenleme yapılıyor şuanda. İki yıldır pandemi ile savaşıyoruz; 2020 ve 2021 yılı. aslında biz aksaray organize sanayi bölgesindeki firmalar olarak pandemi de gerçekten başarılı çalışmalar yaptık. aksaray olarak, organize sanayi bölgesi olarak güzel atlattığımıza inanıyorum. Çünkü geçen haftalarda açıklanan tÜİk verileri var biliyorsunuz; bu verilerde aksaray 2020 yılında yüzde 15,8 büyüyerek türkiye’de birinci sıraya yerleşti. bu da aksaray’ın pandemiyi güzel bir şekilde atlattığını gösteriyor. 2021, 2020’ye göre daha güzel geçti. daha 2021 verileri açıklanmadı ama biz bunu da ihracat rakamlarından anlıyoruz. 2020.2de 117 milyon dolar olan ihracatımız 2021’de 170 milyon dolara çıktı. ayrıca organize sanayi bölgesi’nde 2020’de 120 firmamız ihracat yaparken 2021 yılında bu firma sayısı 160’a çıkmıştır. biz buradan 2020 ve 2021 yılındaki pandemi sürecini aksaray osb’si olarak iyi atlattığımız görülüyor. malum bu son birkaç ayda kurdaki hızlı artışlardan dolayı özellikle büyük ihracat yapan firmalarımız biraz daha fazla etkilendi. fakat bunun da hükumetimizin son dönemlerdeki tedbirlerden dolayı biraz daha yumuşatıldı. 2022 yılında da daha iyi olacak diye düşünüyorum. 
aksaray’da organize sanayi’den sonra ilçelerimizde de organize sanayi kurulmaya başladı. İlk etapta sultanhanı, ortaköy daha sonrasında eskil olarak düşünülüyor. bunlar hangi amaçla kurulacak? 
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; ben göreve geldiğim ilk günlerde aksaray’a yeni bir organize sanayi bölgesi kazandıralım diye çalışmalara başladım. bu konular da girişimlerde bulundum. dosyalar hazırladık biz bu konularda çünkü aksaray organize sanayi bölgemiz bildiğiniz üzere bir tane, ama ikinci ve üçüncü genişleme alanı var insanlarımız bunu 3. osb olarak algılıyor ama değil de sadece genişleme alanı. biz göreve geldiğimizde 3. genişleme alanında parsel dağıtımlarına başlanmak üzere idi. bunun da ben kısa sürede dolacağını düşünerek ileride gelecek yatırımcıların önünü açmak için hemen yeni bir organize sanayi bölgesi kuralım diye çalışmalara başladım. bunu da gerçekten düşündüğümüz gibi oldu. pandemiye rağmen aksaray organize sanayi bölgesi’ndeki 3. genişleme alanı çok kısa bir sürede doldu. Şuan da parsel dağıtımında doluluk oranı yüzde 99. bitti diyebiliriz. bunun akabinde yakın çevrede başladığımız arazilerde çok uygun araziler yoktu ve biz şunu düşündük; köylerden kentlere göçler oluyor, acaba bu göçleri nasıl engelleyebiliriz? diye düşündük. biz ilçelerimize kurduğumuz bu osb’ler ile hem köyden kente göçü engellemek istiyoruz hem de istihdamı oralarda tutmayı amaçlıyoruz. geçen yıl bakanlığın yapmış olduğu yeni çalışmada aksaray osb daha önce 6. bölge teşvikinden faydalanırken yeni çalışma ile 5. bölge teşvikinden faydalanmaya başladı. yani bir derece kaybetmiş olduk ama biz ilçelere açmış olduğumuz bu osb’ler sayesinde şuan da 6. bölge teşvikinden faydalanır pozisyona gelmiş olduk. bu da yatırımın önünü oldukça rahatlatıyor. İlçelerde kurulacak osb’lerde herhangi bir ayrım yok. hepsinde karma osb olarak kuruldular. sultanhanı osb’miz 358’inci osb olarak işlendi. onun kurulum aşaması bitti. eskil ve ortaköy’ün de son imza aşamasındayız. onların da önümüzdeki günlerde imza aşaması bitmiş olacak. kurulan osb’ler ile aksaray’a yatırımı daha rahat çekebileceğimize inanıyorum. 6. bölge teşviki gerçekten çok imkân sunuyor. onun sayesinde çok hızlı bir artış yaşayacağımızı düşünüyorum mesela sultanhanı osb’nin imzasını attık, kurulumu tamamlandı ve parsel çalışmaları yapılıyor. Şu aşamada bile inanın sultanhanı için öyle bir talep var ki; ben inanıyorum parsel dağıtmaya başladığımızda 2 veya 3 ay gibi kısa bir sürede sultanhanı osb’nin dolacağını akabinde diğer ilçelere kurmuş olduğumuz osb’lerinin çalışmaları bittiğinde onların da hızlı bir şekilde dolacağına inanıyorum. gerçekten potansiyel var, türkiye’de potansiyel var, aksaray’da daha iyi potansiyel var. aksaray’ın önü açık, çok kısa sürede bu 3 osb’yi doldurup diğer ilçelerimize de osb açacağımıza inanıyorum. 
aksaray stk olarak ilke imza attınız. burada güneş enerjili elektrik panelleri kuruldu. bu konuyu biraz açmak istiyorum. ne kadara mal oldu? Şuan aylık ne kadar gelir getiriyor? medaŞ ile aranızdaki pazarlık nedir? ticaret odasının kazancı nedir? bu uygulama diğer stk’lar tarafından önerilir mi? osb’de de bu tip çalışmalar yapılabilir mi?
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; Şöyle söyleyeyim; biz aksaray ticaret ve sanayi odası olarak bu son gelen zamlardan önce 23-25 bin lira aylık elektrik faturası ödüyorduk. biz bunu karşılayacak şekilde bir yatırım yapalım dedik. biz 1 milyon artı kdv’ye bu yatırımı gerçekleştirdik. İçerisinde şarj istasyonu da olmak şartı ile. yeni araç istasyonlarımız da olmak şartıyla. Özellikle güneş ile şarj eden ilk istasyon aksaray’da. medaŞ tarafına ödemeyi şöyle yapıyoruz; her ayın sonunda mahsuplaşma ile yapıyoruz. yani biz her ayın sonunda elektrik ne kadar tüketmişiz? varsayalım ki 20 bin tl, ne kadar elektrik üretmişiz? 20 bin tl o zaman alacağımız vereceğimiz yok. ama 20 bin tl elektrik tüketmişiz, 15 bin tl üretmişsek 5 bin tl ödeme yapıyoruz. osb’lerimizde bu yönteme yönelmeye başladılar. Çatılarına güneş panelleri koymaya başladı. biz bunun 2022’de çok daha hızla artacağına inanıyoruz. 2022-2023 sonunda özellikle aksaray osb’nin çatısında güneş paneli olmayan fabrika kalmaz diye düşünüyorum. 
yaptığınız bu yatırımların kaynaklarını nereden buldunuz? bu kaynaklar daha önceden yok muydu? bu kaynakları nasıl tespit ettiniz?
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; ben göreve geldiğimde ticaret odasının kaynak bütçesi 1 milyon lira idi. 3,5 yıl içerisinde pandemiye rağmen ben 6 milyon liralık yatırım yaptım. gerek toplantı salonları gerek güneş enerji panelleri, gerek kurmuş olduğumuz birimler gerekse 3 tane kurduğumuz osb’ler. biliyorsunuz biz osb’lerin kurulmasında öncü kuruluşuz ve buralara para ödemek zorundayız. buralara verdiğimiz para ile biz 6 milyon lira yatırım yaptık. bunun dışında yeni bütçemizde 8,5 milyon lira bütçe bağladık. İlave kaynaklar geliştirdik; mesela kendi mülkümüz olan daha önce kira tahsil edilemiyordu onları çözdük. göreve geldiğimiz ilk günlerde yaptığımız ilk işler bunlar oldu. ben tob ile istişareye girerek arabuluculuk merkezi kurdum. boşanma davaları hariç bütün davalara bakacağız. aksaray’da 30 tane tahkim ve arabuluculuk belgesi almış avukat var. 25 tanesi ile aksaray ticaret ve sanayi odası olarak biz sözleşme imzaladık. ben göreve geldiğim ilk gün söylediğim laf şuydu; güçsüz oda gereksiz oda. İlk önce odamızı güçlendireceğiz ondan sonra icraatlarımızı yapacağız ve güçlü olacağız. bu düstur ile yolumuza devam ettik. odamızı hem ekonomik olarak çok güçlendirdim hem kurduğumuz birimlerle mesela; üye memnuniyet merkezi kurdum. staj köprüsü kurdum avrupa ile aramızda ve bunun başkanlığını aldım. artık staj köprüsünün lideri biziz. hukuk müşavirliği bölümü kurdum. sürekli üyelerimize nasıl yardım edebiliriz diye odamızın kurumsal yapısını güçlendirdim. 
aksaray’da ürettiğimiz gerek tarım ve hayvansal osb’lerde üretilen ürünler var, iş makineleri var. bunların tanıtılması yönünde ticaret ve sanayi odası olarak bir fuar veya buna benzer dışarıdan gelen insanların tüm ürünleri göreceği bir yer düşünüyor musunuz?
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; aslında 1-2 ay önce vali bey’in önderliğinde bir toplantı düzenledik biz stk’lar olarak. Önümüzdeki ramazan ayından sonra mayıs ayında aksaray’da büyük bir fuar yapılması planlandı. bunun için müracaatlar yapıldı. bir aksilik çıkmazsa mayıs ayında aksaray’da büyük bir fuar olacak. 
bu tamamen aksaray’daki üretilen ürünleri mi kapsayacak yoksa iş dünyasını mı kapsayacak?
sadece aksaray’ı kapsayacak bir fuar olacak. aksaray’da üretilen bütün yerli ürünlere yönelik bir fuar olacak. osb’lerde üretilen, tarım ve hayvancılıkta üretilen ürünler ağırlıklı olmak üzere güzel büyük bir organizasyon yapacağız. valimiz bunun için gerekli çalışmaları başlattı sağ olsun büyük destek veriyor. yeri gelmişken gerçekten biz stk’lar olarak birlikte hareket ediyoruz. 
ticaret odasına üye olan bir vatandaşımız demiş ki; ikinci etap yeni sanayi dükkânlarının birinci etaba göre daha yüksek maliyetli olduğuna değinmiş. bununla ilgili ticaret odası olarak tokİ ile görüşmeleriniz var mı? 
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; biliyorsunuz ki sanayi sitesi projesi aksaray belediye’mizin güzel bir projesi. bizler de bu konu ile alakalı olan stk’lar ile projenin bir kısmında yer aldık. Üye müracaatları gibi işlerde yer aldık. daha önce şuan ki yapılan birinci etap sanayi projesinde benden önceki dönemde kayıtlar yapıldı. 2017’de müracaatlar alındı. bu müracaatlar belediyemize bildirildi, daha doğrusu belediye aracılığı ile tokİ’ye bildirilmiş oldu. onlara gerekli dükkânların inşaatı başlandı ve yapıldı. Şimdi ikinci etaptan bahsediliyor; ikinci etap tabi sanayide dükkân almayan veya hatta şimdi artık yeni kendine iş yeri açmış olan veya açmayı düşünen insanlar var. bunlar da ikinci etapta yer almak istiyorlar. bununla ilgili de belediyemizin çalışması var. bizler sadece yan destek çıkan kuruluşlarız aslına bakarsanız. esas proje belediyemizin projesi. İkinci etapta inşallah güzel olur. İkinci etapta müracaatlar için toplantılar yapıldığında biz dedik önce tokİ’den bir fiyat alalım, fiyatlar nasıl çıkacak üyelerimize de bunu bildirelim. tokİ’ye bir dilekçe yazıldı ve tokİ’de buna bizim ilan ettiğimiz bir rakamlara bu şekilde cevap verdi. rakamların üzerinden normalde pazarlık yapılacak belediyemiz burada tokİ’ye cevabı verdi. mutlaka biz stk’lar olarak üyelerimizi korumak için böyle girişimlerde zaten bulunuyoruz ve bulunmaya devam edeceğiz. belediyemiz de aynı şekilde ben yaptım oldu demiyor. aksaray’lı hemşehrilerimiz için nasıl ucuza dükkân sahibi olabilir? bunun telaşındalar. 
temeli atılan lc waİkİkİ hakkında ne düşüyorsunuz?
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş;  lc waİkİkİ de aksaray’da yapılan diğer yatırımlar gibi gerçekten çok önemli fırsatları olan bir yatırım oldu. bunun aksaray’a kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. yatırım tamamlandığında 5 bin kişi çalıştıracak bir yatırım. türkiye’nin büyük yatırımlarından bir tanesi oluyor. bu da bize gösteriyor ki aksaray hızlı büyümeye devam ediyor ve devam edecek. ben kısa sürede önümüzdeki yıllarda aksaray’ın büyük şehir olacağına inanıyorum. bu düsturda çalışıyoruz zaten. aksaray’ımıza nereden baksanız bir 5 bin kişi göç alıyor. İç anadolu’da da herhalde bu şekilde göç alan tek il biziz diye düşünüyorum. büyükşehir olmaya hızlı koşuyoruz. 
geçtiğimiz günlerde 2 günlük gaz kesimi oldu. osb’de üretim durdu mu? 
aksaray ticaret ve sanayi odası başkanı cüneyt göktaş; elektrik kesintisi 3 gün olarak açıklandı. bu biliyorsunuz İran’ın doğalgazı kesmesi sonucu ortaya çıktı. bunda aksaray organize sanayi müdürlüğü ve yönetim kurulu olarak valimizin önderliğinde yönetim kurulu acilen toplandı. gereken tedbirler alındı. vatandaşlarımıza ve üyelerimize, ihracatçılarımıza hangi tarih ve saatlerde elektriğin kesileceğini önceden bildirdiler. bunun sayesinde orada üretim yapan firmalar gerek pazar günü veya cumartesi günü çalışmıyorsa mesai koydular. elektrikten dolayı üretim yapamayacakları dönemi bu şekilde hasarsız atlatmış bulundular. gıda üzerine çalışan firmalar zaten kesinlikle uygulamadı osb müdürlüğü ve yönetim kurulumuz. herhangi bir zararımız mevcut değil, diyerek çalışmaları ve projeleri hakkında merak edilenleri cevapladı.
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL