Gündem

TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

zamanla tahribata uğrayıp yıkılmış bir halde kaderine terkedilen ii. kılıçarslan hamamı, 2016 yılında başlayanrestore çalışması sonrasında ortaya çıkan tarihi dokusu ve mimari kimliği ilehayranlık uyandırıyor. anadolu selçuklu sultanı ii. kılıçarslan..

TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

zamanla tahribata uğrayıp yıkılmış bir halde kaderine terkedilen ii. kılıçarslan hamamı, 2016 yılında başlayanrestore çalışması sonrasında ortaya çıkan tarihi dokusu ve mimari kimliği ilehayranlık uyandırıyor.

anadolu selçuklu sultanı ii. kılıçarslan dönemine aitkültürel mirasımızın en nadide örneklerinden biri olan ii. kılıçarslan hamamı,aksaray belediyesi tarafından yürütülen restore çalışmasıyla her geçen gün tümihtişamı ile ortaya çıkıyor.

konya kültür varlıklarını koruma kurulu kontrolündebaşlatılan restorasyon çalışmalarının ilk etabı yılbaşında tamamlanmış. İlketap sonrasında aslına uygun bir biçimde restore edilen hamam, özgünlüğükorunarak deformasyon sonucu kaybolmuş kubbeleri tamamlanmıştı.

aksaray belediyesi, hamamın iç mimarisini aslına uygun hale dönüştürmekiçin ikinci bir ihale süreci başlattı. İhale sürecinde yüklenici firma hamamınön avlu da çevre düzenlemesi için bilimsel kazı çalışması başlattı.

yüklenici firma, hamam çevresi ile zemininde ve kubbekaplamalarını aslına uygun olarak inşa ederken hamam üzerinde orijinal kubbe,tonoz, baca ve tütekliklerin koruma onarımı sürdürülüyor. ayrıca o döneminde şartlarıgöz önünde tutulduğunda hamamın hayranlık verici bir özelliği de hamamın üstüaçık ve kapalı cehennemlik adı verilen alttan ısıtmalı bölümlerden oluşması.yüklenici firma, üstü açık ve kapalı olan cehennemliklerde kazı ve temizlikçalışması başlattı.

restore çalışmaları sırasında tarihi yapının niteliğininkorundurduğu bildirilirken çalışmanın bu yıl içinde bitirilerek tarihi hamamınturizme kazandırılması hedefleniyor.

haber merkezi

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL