Gündem

TAKLİT GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAYIN!

yaz ayının kendisini iyiden iyiye göstermesiyle birliktegözlerimizi güneş ışınlarından korumak için birçoğumuz güneş gözlüğü takıyoruz.  güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kiminegöreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat..

TAKLİT GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAYIN!

yaz ayının kendisini iyiden iyiye göstermesiyle birliktegözlerimizi güneş ışınlarından korumak için birçoğumuz güneş gözlüğü takıyoruz. 

güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kiminegöreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmekteyatıyor. güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabıise pek çok ayrıntı ile ortaya çıkıyor. güneş gözlüğü yüze göre nasıl seçilirya da uv filtreli camlar nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtını erdem optiksahibi optisyen erdem güçlüer’den sizler için öğrendik.

optisyen erdem güçlüer; “İnsanlar tüm hayatları boyuncamaruz kaldıkları uv ışınları radyasyonunun yaklaşık olarak %80’ini 18 yaşınakadar almaktadır. artık bilimsel olarak biliyoruz ki doğru seçilmiş güneşgözlükleri gözlerimizi uv ışınlarının radyasyonundan korumaktadır.

güneş gözlükleri uluslararası standartlara göreüretilmesi göz ve görme sağlığını korur, göz ve yüzün yaralanmalara karşıemniyetini (güvenliğini) sağlar. kolaylıkla tutuşmaz, alerji ve tahriş yapmaz,kanserojen ve zehirli bir materyal içermez. trafikte araç kullanırken, sinyalışık renkleri kolaylıkla fark edilmesini sağlar.

İşportada, camii önlerinde, kahve köşelerinde, spormağazalarında, marketlerde, alt geçitlerde, garanti belgesiz, uv ışınlarındankoruma özelliğine sahip olmayan güneş gözlükleri, yakın okuma (numaralı)gözlükleri halk sağlığı olarak endişe vericidir.

göz ve görme sağlığı açısından son derece zararlı, ünlümarkaların kötü taklidi sahte ucuz olması , satın alan ya da kullanan için suçteşkil etmemesi nedeni ile ne yazık ki hala önemli miktarda pazarda yerbulmakta, faturasız ve kaçak gelen bu ürünler hem ülke ekonomisi hem de halksağlığı açısından çok ciddi tehlike arz etmektedir…

güneş gözlüğü seçimi dikkat gerektiren, estetik görünümdışında, göz sağlığını etkileyecek ciddi bir iştir. güneş gözlüğünün korumasağlayabilmesi için yüksek derecede (en az yüzde 70-80) uv süzen bir camdanyapılması gereklidir. polarize camlar rahatsız edici parlama ve yansımaları %99oranında ortadan kaldırır, %100 uv korumalı polarize güneş gözlüklerigözlerimizi zararlı ışınlardan korur, aynı zamanda da çok daha net ve rahat birgörüş sağlayabilir.

modelinibeğendiniz diye taklit gözlük kullanmayın

sağlık bakanlığı, ithal güneş gözlükleri için sertifikamecburiyeti getirmiştir. sahte olmayan güneş gözlüklerinin uv ışınlarınısüzdüğüne dair bir sertifikası vardır. gözlük alırken bu belge soruşturulmalı,sertifikası olmayan güneş gözlükleri alınmamalıdır. sahte gözlükler, güneştengelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, aksine gözbebeğinigenişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını dahada bozmaktadır.

sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. bunedenle, güneş gözlüğü alırken ve seçerken çok dikkatli olunması gerekir. İyibir koruma sağlayabilmesi için güneş gözlüğünün çerçevesi de kişinin yüzyapısına uygun olmalı ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakın durmalıdır,gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir. güneş gözlüğütakamayan küçük çocuklar için ise alınacak önlemler; güneşin çok etkili olduğu10.00 – 17.00 saatleri arası direkt güneşe çıkartmamak ve geniş ön siperlişapkalar kullanmak olmalıdır” dedi.

haber yaşar k.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL