Spor

SPOR YAPAN ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

aksarayÜniversitesi (asÜ) Öğretim Üyesi prof. dr. hüseyin Ünlü, spor ve fizikselaktivitelere katılımın öğrencilerin okul başarısını olumsuz yönde etkileyeceğialgısının doğru olmadığını belirtti. 

araştırmagörevlisi fatih balanlı’nın, prof. Ünlü’nün danışmanlığında hazırladığı yükseklisans tezinde “spora katılımın ortaöğretim Öğrencilerinin akademikbaşarılarına ve Öz-yeterliliklerine etkisi” incelendi. spora katılanöğrencilerin öz-yeterlilik düzeylerinin spora katılmayan öğrencilere kıyasladaha yüksek olduğunu tespit ettiklerini kaydeden prof. Ünlü, araştırmada, sporakatılımın okul başarısını olumsuz etkilemediğinin görüldüğünü söyledi. araştırmasonuçlarından hareketle “çocukların ve gençlerin spor yapmaları okul başarısınıolumsuz yönde etkiler” algısının yanlış olduğuna dikkat çeken Ünlü, “uzunvadede spor, çocukların öz-yeterliliklerinin yükselmesine, bu da okul başarınınartmasına katkı sağlar. spora katılım çocukların ve gençlerinözellikle kas, iskelet,kalp, dolaşım ve diğer vücut sistemlerinin yanı sıra, zihinsel becerilerin vesosyal becerilerin gelişmesine de olumlu etkiler sağlar” dedi.

Çocuklarınve gençlerin okullarda beden eğitimi dersleri ve okul takımları ile sporakatılabilme imkânına sahip olduğunu belirten prof. Ünlü, şu tespitlerdebulundu: “okul dışında da gençlerimiz farklı kurumların spor organizasyonlarınakatılım sağlayabiliyor. veliler bu noktada çocuklarını doğru spor dallarına vedoğru antrenörlere yönlendirmeli, bunun için de biruzmandan destek almalıdır.”

haber merkezi 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası