aksaray İhh ve İhh acil yardım arama kurtarma ekibi tarafından doğu türkistanhasandağı zirve tırmanışı yapıldı. Çinde zülüm gören doğu türkistanlılarınzulümlerinin bitmesi ve kamu oyu oluşturulması için 20 dağcı türkistan hasandağı zirvetırmanışı yaptı.
aksaray İhh İltemsilcisi Önder Özkan burada yaptığıaçıklmada; İhh merkez arama kurtarma ekibimiz ve aksaray İhh yardım gönüllülerimizle beraber doğu türkistan hasandağ zirve tırmanışı etkinliği için buradayız. 2gün önce yaptığımız doğu türkistan açıklamasıyla doğu türkistan’da yaşanan zulmü kamu oyu ilepaylaşmıştık. 2017 nisandan itibaren tahminen 1 ile 3 milyon arasında yaşları 20 ile 40 arasındaki erkekleri kamplara alıyor. bunu eğitim kampı aşırı insanların toplandığı kamp tarzında basına dek töre etmesine rağmenkardeşlerimizin büyük bir zulüm altında olduğunu biz biliyoruz. bunu ailelerinden aldığımız haberler ve medyaya sızan haberlerden anlıyoruz. biz bu etkinlikle beraber hem yerelde hem de ulusal anlamda kamuoyuna Çin’deki yaşanan doğu türkistanlıkardeşlerimizin dramını gündemde tutup temennimizbiran önce ailelerine kavuşmaları ve inşallah kendi öz vatanlarında huzurlu barış içinde bir hayat yaşamalarıdır.
bu bağlamda merkezden gelen arama kurtarma ekibimize başkanımıza değişik illerdengelen arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyor. bu güzel günde hayırlı bir tırmanışolmasını temenni ediyoruz.
İhh acil yardımarama kurtarma genel koordinatörü ertal altıntaş ise ; hasandağ kış tırmanışını doğutürkistanda zulüm gören kardeşlerimiziçin gerçekleştreceğiz. bu yarışa aksaray İhh yardım ekibimizde katılacakinşallah en kısa zamanda doğu türkistandazulüm gören müslüman kardeşlerimin zulümleri biter İhh acil yardım ekipleriolarak biz kendimizi geliştirici eğitim faaliyetlerimizi ve operasyonelfaaliyetlerimiz devam ediyor. İnşallahbu faaliyetlerimiz devam edecektir dedi.
haber ali Şengül