Siyaset

KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR

aksaray cumhuriyet halk partisi kadın kolları başkanıpelin yıldırım yaptığı açıklamada; “bugün 25 kasım “kadına yönelik Şiddetekarşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü.

geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir arayageldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz için buradayız. 

geçen 25 kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelikşiddet maalesef ki artarak devam etti.

kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor.kadına yönelik şiddet o kadar arttı ki artık medyada sıradan bir vaka gibi yerbuluyor.  her türlü sosyal, kültürelçevreden, gencinden yaşlısına toplumun her kesiminden kadına yönelik fizikselve psikolojik şiddete tanıklık ediyoruz. 

2018’in ilk dokuz ayında 183 kadın ve 10 kız çocuğuöldürüldü. 50 kadına tecavüz edildi. 162 kadın tacize uğradı. 279 kız çocuğucinsel istismara maruz kaldı. 316 kadın yaralandı. ve bunlar sadece medyayayansıyarak haberdar olduğumuz vakalardı.

kadınların büyük bir bölümü kocaları veya sevgilileritarafından öldürüldü.

hatta cinayetlerden bazıları uzaklaştırma kararlarınarağmen işlendi. yani üzülerek söylemeliyim ki devletimiz kadını koruyamadı.

Şiddet ve tacizler, evde, sokakta, belediye otobüsündeyaşandı. yani kadınlar hiçbir yerde güvende değil.

dile getirmekten dahi utanç duyduğumuz bu olayların hepsibu yıl bizim ülkemizde yaşandı. kimi komşumuzdu, kimi arkadaşımız.

bilinmelidir ki kadina yÖnelİk Şİddet bİr İnsan hakkiİhlalİdİr. ve bu hakkı gasp eden katil ya da tecavüzcüler mahkemede kravattakıp, takım elbise giydikleri için iyi hale geçmiş olmazlar. İyi hal indirimiayıbına bir an evvel son verilmelidir.

yine ülkemizi yöneten iktidar sahipleri, kullandıklarıdili düzeltmeli kadını ötekileştirmekten vazgeçmeli ve şuan ki yaptıklarınıntam tersi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini vurgulamalıdırlar.

altını çizerek yeniden tekrarlamak isterim ki kadınayönelik şiddetin önüne geçmek için ayrıştıran ve ötekileştirilen dil terkedilmelidir.

kadın istihdamı artırılmalı,

kadınların çalışma yaşamında eşit koşullarda daha çok yeralması sağlanmalıdır.

kadına ve çocuğa yönelik, şiddet, cinsel istismara karşıiyi hal indirimi kullanılmamalı, en üst seviyeden ceza verilmelidir.

evde, ailede, eğitimde, işyerinde, sokakta, siyasette,medyada, dilde, tribünde, hukukta ‘kadına şiddet kültürü’ kendine yer buluyor.bunun önüne geçmenin en önemli yolu ise eğitimdir. kadına şiddetle mücadeleders kitaplarında yer almalıdır. kreş çağından başlayarak müfredata ‘toplumsalcinsiyet eşitliği’ gibi dersler konulmalıdır.

Şiddeti arttıran en önemli etkenlerden bir diğeri deyoksulluktur. kadınlara mutlaka güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır.kadınlar, kendi yaşamlarını bağımsız şekilde sürdürebilecek şekilde gelir eldeedebilmelidir.

kız çocuklarının erken yaşta evlenmelerinin önünegeçilmeli, eşit eğitim almaları sağlanmalıdır.

kreş, çocuk bakımevi, kadın sağlık merkezi, hastabakımevi, yaşlı bakımevi, sığınma evi sayısı artırılmalıdır.

eşit temsiliyetin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

güçlü kadının; güçlü toplum, güçlü ekonomi ve güçlüdemokrasiye giden yolun kadın cinayetlerine mücadeleden geçtiğiniunutmamalıyız.

sevgili dostlar,

yaşamımızın her alanında neyi hak edip neyi haketmediğimiz konuşuluyor. ve şiddete adeta zemin hazırlar hale getiriliyor.Şiddet sadece fiziksel değil, psikolojik şiddet olarak da katlanılamazboyutlara taşınıyor.

mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarımız ortadankaldırılmaya çalışılıyor.

biz kadınlar içine tıkılmaya çalıştığımız kalıplarasığmayacağız.

yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkacağız.

bize biçilen roller için değil, hak ettiğimiz yaşam içinvar olmaya devam edeceğiz.

en karamsar olduğumuz anlarda bile ayakucumuza değil,ufka bakacağız. umudu göreceğiz… göremiyorsak bir daha bakıp görene kadarbakacağız.

İnanıyorum ki şiddete karşı kararlı duruşumuz,dayanışmamız ve mücadelemiz, bu şiddet kültürünü değiştirmeye, yok etmeyeyetecektir.

tüm bu duygu ve düşüncelerimle saygılarımı sunar,katılımlarınız için teşekkür ederim” dedi.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası