Siyaset

GRAFEN, İMPLANTLAR ÜZERİNDEKİ BAKTERİLERİ ÖLDÜRECEK

sonyıllarda kalça, diz veya dentalimplantlar gibi cerrahi operasyonların arttığınısöyleyen aksaray Üniversitesi teknik bilimler meslek yüksekokulu doktor ÖğretimÜyesi afşin yusuf Çetinkaya, bu operasyonlarda her zaman enfeksiyon riskiolduğunu söyledi ve yeni bir çalışmaya dair bilgiler verdi. 

grafenparçacıklarının küçük bir tabakasının implant cerrahisi gibi işlemler sırasındaenfeksiyonları durdurarak bakterileri öldüreceğini kaydeden Çetinkaya,“enfeksiyonlar bakteriler nedeniyle olur. bakteriler kan gibi sıvılardadolaşırlar ve tutunacak bir yüzey ararlar. yerleştiklerinde de biyofilm olarakbilinen koruyucu bir tabaka oluşturup çoğalmaya ve yayılmaya başlarlar.Üzerinde çalıştığımız yeni projeyle, dikey bir grafen yonga tabakasının,bakterilerin yapışmasını imkânsız kılan koruyucu bir yüzey oluşturması vebakterileri keskin grafen pulları ile öldürülmesi amaçlanmaktadır” dedi.

doktorÖğretim Üyesi afşin yusuf Çetinkaya, çalışmanın içerisinde hindistan’dan biliminsanlarının da bulunduğunu belirtti.

haber merkezi

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası