Siyaset

GİRİŞİMCİLİKTE YENİ DÖNEM BAŞLADI

ak parti aksaray İl başkanı hüseyin altınsoy, kosgebtarafından 01 ocak 2019 tarihinde uygulanmaya başlanacak olan ‘yeni girişimcilikdesteği’ modeli ile imalatçı ve teknoloji tabanlı girişimciliğe daha yüksekmiktarda destek sağlanacağını bildirdi.

2010 yılından bu yana uygulanmakta olan destekprogramlarından ‘girişimcilik destek programı’ 01 ocak 2019 itibariyle yerini ‘girişimciliğigeliştirme destek programı’na bıraktığını aktaran İl başkanı altınsoy, “50.000tl hibe ve 100.000 tl geri ödemeli olarak uygulanan destek üst limitleri yeniprogram ile artmış olup, imalatçı ve yenilikçi iş yapacak olan girişimciler350.000 tl’ye kadar, diğer geleneksel sektörlerde faaliyet gösterecekgirişimciler ise sağladığı istihdam performansına göre 50.000 tl’ye kadardestek alabileceklerdir” dedi.

programın destek oranının yüzde 75 olarak belirlendiğinikaydeden altınsoy, girişimcinin kadın, genç, gazi, engelli ve şehit yakınıolması halinde pozitif ayrım gözetilmesine devam edileceğini aktardı.

başvuruların yeni yıl ile birlikte başladığını bildiren altınsoy,“geleneksel girişimcilere verilecek olan destekler istihdam performansına göreverilecek olup, bu vesileyle hem azaltılmış bürokratik süreç odaklı destek almaimkânı sağlanacak hem de istihdam oluşturulmasına katkı sağlanmış olacaktır.bununla birlikte, tüm başvuru ve ödeme süreçleri e-devlet üzerinden elektronikortamda gerçekleştirilecektir. girişimciliği geliştirme destek programıkapsamındaki yeni girişimci programı’na başvurular 01.01.2019 itibariylealınmaya başlayacaktır.”

ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösterecek olangirişimcilere geleneksel girişimci programı kapsamında destek verilmeye devamedileceğini ifade eden altınsoy, “geleneksel girişimci programı kapsamındabaşvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş ve kuruluş öncesi uygulamalıgirişimcilik eğitimi almış olan işletmelere destek sağlanacaktır. kuruluşdesteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibeolarak 5.000 tl, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibeolarak 10.000 tl destek sağlanacaktır. geleneksel girişimci programı performansdesteği kapsamında işletmelerin çalıştırdıkları personel için sosyal güvenlikkurumu’na ödedikleri prim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarınaulaşmaları durumunda 40.000 tl’ye kadar ilave hibe olarak destek sağlanacaktır”açıklamasında bulundu.

kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsündekurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5.000 tl, sermaye şirketi statüsündekurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 10.000 tl destek sağlanacağına dikkatçeken altınsoy, “İleri girişimci programı performans desteği kapsamındaişletmelerin çalıştırdıkları personel için sosyal güvenlik kurumu’na ödedikleriprim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda40.000 tl’ye kadar ilave hibe olarak destek sağlanacaktır. ayrıca, yüzde 75hibe destek oranı ile makine teçhizat ve yazılım desteği sağlanacaktır. bukapsamda işletmelere geri ödemesiz olarak 100.000 tl’ye kadar hibe destekverilecektir. İşletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesidurumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 tl,yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olaraksağlanacak desteğin üst limiti 300.000 tl’dir. destekleme kararı verilenmakine, teçhizat ve yazılımın; yerli malı tebliği’ne uygun olarak alınmış vefatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesidurumunda, destek oranına yüzde 15 ilave edilerek yüzde 90 oranında desteksağlanacaktır.” dedi.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası