Sağlık

ŞİFA KAYNAĞI IHLARA TERMAL OTEL

kadın hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar, romatizma, strese bağlı hastalıklar, cilt hastalıkları ve daha birçok rahatsızlığı tedavi de şifa kaynağı olan ihlara termal otel tanıtım toplantısı yaptı. aksaray’ın başarılı siyasetçisi ve iş..

ŞİFA KAYNAĞI IHLARA TERMAL OTEL

kadın hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar, romatizma, strese bağlı hastalıklar, cilt hastalıkları ve daha birçok rahatsızlığı tedavi de şifa kaynağı olan ihlara termal otel tanıtım toplantısı yaptı. aksaray’ın başarılı siyasetçisi ve iş insanı ahmet yaşar ’nın satın aldığı ihlara termal otel yenilenerek kapılarını misafirlerine açtı.

ihlara vadisi ve selime katedrali arasında muhteşem hasandağı manzarası eşliğinde yer alan ihlara termal otel restore edilerek misafirlerine kapılarını açtı. otelin yeni sahibi ahmet yaşar’ın düzenlediği tanıtım programına aksaray borsa başkanı hamit Özkök, aksaray süt Üreticileri birliği başkanı  esat zengin, aksaray ziraat odası başkanı emin koçak, aksaray esnaf  sanatkarlar odası başkanı doğan ceylan, damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği başkanı mahmut aktürk  ve diğer stk başkanları katıldı.
tanıtım programında stk başkanları adına konuşan aksaray süt Üreticileri birliği başkanı esat zengin; ahmet abi milletvekili seçildikten sonra hayvancılık ile ilgili ne yapabiliriz diye düşünürken bölgedeki sulama kooperatiflerini topladım, o zaman hayvancılık kooperatifi yoktu. sulama kooperatifleriyle yaptığım faaliyette aksaray hayvancılığı adına yapılacakları talep ettik ve gittiği gün 30’a yakın kooperatif sıfır bedelle desteklendi. 30köye sıfır bedelle hayvan verildi dedi. sözlerine devam eden zengin; o hayvancılıkla aksaray’da çok güzel gelişmeler oldu. ahmet abinin diğer bir özelliği ise sivil toplum örgütlerine çok değer verirdi. diğer yandan mecliste hayvancılığın geleceğiyle ilgili konuşma yaptı. o günün sağlık bakanı da konuşmaya destek verdi ve bizim projelerimiz meclisten tıkır tıkır geçti. ahmet abi stk’lara çok büyük destek verdi. bizde bugün hasandağı ve ihlara vadisinin yer aldığı muhteşem bir manzara altında kurulan ihlara termal oteldeyiz kendisi bu sektörün içerisinde yıllardır işletme sahipliği yapıyor. kendisine böyle bir yatırımı yaptığı için teşekkür ediyor. hayırlı olmasını cenabı allahtan diliyoruz dedi.
ihlara termal otel sahibi önceki dönem milletvekili ahmet yaşar ise yaptığı konuşmada; davetimi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ederim. esat başkanımın sözleri beni çok onurlandırdı. esat başkanla çok güzel çalışmalar yaptık. beşir atalay’a ve tarım bakanına ısrar ederek aksaray’da 30 tane kooperatif kurduk diyen ve ekleyen ahmet yaşar; aksaraylıların bile burayı bilmediğini vurguladı. burada böyle güzel bir su varken aksaraylılar bilmedikleri için hala afyona, kozaklıya kaplıcalara gidiyorlar. buradaki suyun mineral oranı 7 bin miligram litre yani dünyada bu kadar mineral yoğunluğu olan su çok az var. o bakımdan suyumuz gerçekten çok şifalı diye konuştu.
aksaray’ın turizm potansiyelinin çok fazla olduğuna dikkat çeken ahmet yaşar; aksaray’da her açıdan ciddi bir turizm potansiyeli var. bunu biz değerlendiremiyoruz. aksaray’da son 20 yılda sanayi, hayvancılık ve tarım arzu ettiğimiz düzeye geldi. ancak turizmde yerimizde sayıyoruz. hâlbuki turizm destinasyonlarımız nevşehir’den Çok daha iyi, nevşehir’e 3 buçuk milyon turist geliyor, hedefimiz 5 milyon diyorlar ve sadece balon için 500-600 bin turist geliyor. biz de ihlara vadisine 500 bin turist gelince seviniyoruz. aslında 5 milyon turist gelse onu kaldıracak potansiyelimiz var. Örneğin hasan dağında kayak merkezi olsa, ihlara vadisinde yapılması gerekenler yapılsa burada 3-4 milyon turist ağırlarız. turist ciddi manada döviz bırakıyor ve bu da bir ihracat kaynağı diye konuştu.
aksaray’da turizmin gelişmesi aksaray’a çok faydalı olur diyen iş insanı ahmet yaşar; 2002 yılında turizm komisyonundaydım o zamanlar yıllık 10 milyon civarı turist geliyordu, ben hedef 30 milyon turist olmalı demiştim şaşırmışlardı. Şu anda 50 milyon turist gelmekte. eğer burada kaplıca ve kültür turizmini geliştirirsek aksaray bundan ciddi şekilde faydalanır. buralarda böyle bir işletme açmak hep hayalimdi ancak bu sene haziran ayında nasip oldu. o zamandan beri sıkı çalışarak otelimizi turizm sezonuna yetiştirmeye çalıştık diye konuştu.
tanıtım programına katılan türkiye jeotermal derneği genel başkanı da termal su ile ilgili bilgilendirmeler yaptı; bir küvette 300-400 litre termal su var. küvetin içerisine giren kişi çenesine kadar suyun içinde olmalıdır. Çünkü termal suyun basıncından faydalanmalıdır. suyun sıcaklığı 38-40 derece olmalıdır. termal suyun içinde en az 20 dakika ve hareketsiz durulmalıdır diye konuşan jeolog termal suyun faydalarına da değinerek; termal su vücudun eksik minerallerini tamamlayarak ilaç etkisi yaratır. termal sular kadın hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar, romatizma, strese bağlı hastalıklar ve cilt hastalıklarında tedavi olarak kullanılır dedi.
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL