Köşe Yazıları

Sevme Sanatı

.. Cihan padişahıYavuz Sultan Selim, Şam yakınına otağını kurdurarak burada üç ay kadar kalmış.Bir Türkmen kızı da, zaman zaman padişahın çadırına gelerek, otağın temizlikişlerini yapar, hünkâr çadırını tertibe ve düzene..

Sevme Sanatı

..

Cihan padişahıYavuz Sultan Selim, Şam yakınına otağını kurdurarak burada üç ay kadar kalmış.Bir Türkmen kızı da, zaman zaman padişahın çadırına gelerek, otağın temizlikişlerini yapar, hünkâr çadırını tertibe ve düzene sokarak sıradan gündelikişlerle meşgul olurmuş…

Yine bir sabahtemizlik için geldiğinde, Sultan Selim’i görmüş. Türkmen güzelinin gönlüsultana, su gibi aniden akıvermiş, gönlünü kaptırmış ona. -Hani kalbin, her anbir halden başka bir hale geçmek gibi anlamları vardır ya- Zamanla kalbininiçini ince bir sızı sarmış genç kızın, başlamış kalbin için için göynümeye. Birgün, gözü hünkâr çadırının direğine ilişmiş. Direğin üst kısmına aşkın gücü onaşöyle bir satır yazma cesareti vermiş:

‘’Seven insanneylesin’’

Yavuz Sultan Selim,otağına yatmaya gelince, birden direkteki yazıyı fark etmiş, ‘’Bu da ne ola ki’’diyerek uzun bir muhakemeden sonra, bir vehim ve bin endişe ederken… Almışeline kalemi şöyle bir satır da o düşmüş aynı direkteki dizenin altına.

‘’Hemen derdinsöylesin’

Hikâyenin devamı hüzünlü bitse de, sevginin tümzamanlarda gözlerimizi mutlulukla ya da hüzünle dolduracak yaşantılara konukolduğunu söyleyebiliriz.

Evli çiftlere baktığınızda aralarındaki aile bağlarının oluşmasındave bu bağların uzun yıllar korunmasında sevginin rolü büyüktür. Aile kavramında,aile üyeleri arasında karşıdakine sevgi besleme ve bu birliktelikte sevilmeihtiyacını karşılama bireylerin beklentileri arasında sayılabilir. Özellikleçiftler evlilik öncesinde ve evlilik sürecinde ‘sevgi’ paylaşımındabulunmaktadır. Sevginin sadece sözel olarak ifade edilmediğini, sevgiyigöstermenin birçok yolunun olduğunu söyleyebiliriz.

Evli çiftlere: ‘Eşinizinsizi sevdiğini nasıl anlarsınız?’ şeklinde bir soru yönelttiğinizdemuhtemelen;

-‘Bana yardımcıoluyor. Hayatımı işlerimi yönetirken beni destekliyor, yükümü paylaşıyor.’

-‘Bana hiçbeklemediğim bir anda hediye alıyor. Sık sık hediye alır. Bazen bu hediyeyikendisi hazırlar. Kafasında bana duyduğu sevgiyi göstermek için böyle planlaryapması beni heyecanlandırıyor.’

-‘Beni takdirediyor. Eleştirileri de oluyor ama iyi yönlerimi görebiliyor.’

-‘Gözlerimedokunuyor bakarken. Ellerimi tutuyor.’

-‘Beni sevdiğinisöylüyor. Sık sık güzel cümleler ile duygularını bana ifade eder zaten.’

-‘Beni sevdiğinisöylemez, ama bir kedimiz var, beni ondan çok kıskanıyor. Birlikte uyuduğumuzdasinirleniyor.’…vb. çok çeşitli cevaplar edineceksiniz.

Sevginin sunulmasında çeşitli yollar ve adımlargörebiliriz. Bazı çiftler; ‘Seni Seviyorum’ cümlesinin duygusal paylaşımın enkolay adımı olduğunu, çiçek alma-hediyeleşme adımını çekimser karşıladıklarınısöylemektedir. Bir kadın bunu şöyle örneklendirmişti:

-‘Eşim bana, benisevdiğini söyler. Fakat hiç çiçek almadı. Aslında çiçekleri çok sevdiğimi debiliyor. Bana çiçek almaktan utandığını söyledi. Bunu aşması için gittim onaçiçek aldım, utandı ve çiçeği benim taşımamı istedi.’

Bazı çiftler; sevgiyi sözel olarak ifade etmektezorlandıklarını, sevginin davranışlara yansımasının daha samimi geldiğinisöylemektedir. Örneğin bir keresinde bir erkek eşine olan duygusal durumunu şuşekilde ifade etmişti:

-‘Eşime aşığım. Onayoğun bir tutku besliyorum. Fakat ifade edemiyorum. Hatta öğrenmesindenkorkuyorum. Aslında bu tutku ile evlilik kararı aldım. Evliyiz ama hala onaolan aşkımı kendisine ilan edemedim. Aslında ona çok ipucu verdim. Eğer benitanıdıysa ve davranışlarımı iyi bir şekilde gözlemliyorsa ona olan duygularımıanlamıştır.’

Söylediğim gibi, çiftlerin aralarındaki sevgiyi göstermeyollarında farklılıklar gözlemlenebilir. Hatta kimi zaman eşinizin duygularınıgösterme şekliyle sizinkinin aynı olmadığını fark edersiniz. Burada önemli olanbir ayrıntı eşinizin sevgi dilini, sevme sanatını doğru okuyabilmeniz. Eşininsevgisini nasıl ifade ettiğini anlayamayan kişiler iletişim kurmakta güçlükyaşayabilir. İyi bir gözlemci olmakta fayda var. Örneğin ev, eşlerin ortakyaşamını geçirdiği bir yer. Eşiniz ev ile ilgili sorumlulukları paylaşmakonusunda sorumluluk alıyorsa, zaman zaman hediye gibi sürprizler için çabagösteriyorsa, olumlu ve güçlü yanlarınızı takdir ediyorsa, birbirinize vakitayırabileceğiniz özel zamanlar için planlar yapıyorsa burada davranışlarayansıyan bir sevgiden söz edilebilir. En somutu size dokunduğunda, sarıldığındasamimiyetini sevgisini hissedebiliyorsanız, size olan duygularını sözcüklerlede ifade ediyorsa, aranızda bir duygusal bağın olduğunu, eşinizin bu bağıngüçlenmesi için çaba sarf ettiğini düşünebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL