Gündem

Şap Hastalığına Karşı Önlemler Alınmaya Devam Ediyor

Türkiye genelinde görülmeye başlanan yeni tip şap hastalığı sonrasında Aksaray İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu tüm hayvan pazarı ve borsalarının kapatılmasına karar verdi. Türkiye genelinde hayvancılık yapan vatandaşları tedirgin..

Şap Hastalığına Karşı Önlemler Alınmaya Devam Ediyor

Türkiye genelinde görülmeye başlanan yeni tip şap hastalığı sonrasında Aksaray İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu tüm hayvan pazarı ve borsalarının kapatılmasına karar verdi.
Türkiye genelinde hayvancılık yapan vatandaşları tedirgin eden şap hastalığı nedeniyle önlemler alınmaya devam ediyor. Aksaray İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, Aksaray genelinde bulunan tüm hayvan pazarlarını ve borsalarının kapatılmasına karar verdi. Hastalığın önlenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, tüm hayvan giriş-çıkışlarının İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası bitimine kadar durdurulmasına karar verildi.
Verilen bu kararların ardından hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla, Aksaray İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile birlikte havyan sevk ve nakillerini kontrol etmek maksadıyla kontrol ve denetim faaliyeti yaptı. Olumsuz bir durumlar karşılaşılmadığı bildirilirken Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca yapılan açıklamada; “Hayvandan hayvana bulaşıcı olan şap hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla kontrol ve denetim faaliyetlerimize aralıksız devam edilecektir” denildi.
Haber: Yaşar Karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL