Gündem

SANAYİ ESNAFI CHP HEYETİNE DERT YANDI

aksaray’da tokİ’nin yaptığı sanayi sitesindeki esnaf, chp’li heyete dert yandı. esnaf, “50 liraya aldığımız parçayı 300 liraya alıyoruz adama bir şey diyemiyoruz. adama ne diyeceksin? her gün parçacıya gidiyoruz, parçacı..

SANAYİ ESNAFI CHP HEYETİNE DERT YANDI

aksaray’da tokİ’nin yaptığı sanayi sitesindeki esnaf, chp’li heyete dert yandı. esnaf, “50 liraya aldığımız parçayı 300 liraya alıyoruz adama bir şey diyemiyoruz. adama ne diyeceksin? her gün parçacıya gidiyoruz, parçacı 50 diyor, ertesi gün 150 lira, mantıksız iş, yönetime kesinlikle karşıyız zaten yapacak olsalardı şimdiye kadar yaparlardı” dedi.

aksaray chp İl başkanı hacı ali keleş, merkez İlçe başkanı ayfer zengin, milletvekili aday adayı ali abbas ertürk ve talat karaağaç, aksaray’da tokİ’nin yaptığı yeni sanayi sitesi esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.
aksaraylı sanayici esnafı chp heyetine yeni sanayideki sorunlar hakkında yaptığı açıklamada; dükkan 100 metrekare ama bacamızdan şikayetçiyiz, düzenli çekmiyor. kooperatifte yapan arkadaşlarla görüştük ‘gelin temizleyin şunu düzeltin’ diye, gelmediler. kapılar sorunlu zaten, yaptırdığımız halde yine ağır. sıkıntımız var. ak partili olsaydınız size kızma durumum vardı. neticede her şey pahalandı. bugün 1 litre mazot 7 liradan 24 lira oluyorsa sıkıntı demektir. sabit durumda kalacak ki hem müşteriler sebeplenecek hem biz. o zaman iş olur çark daha rahat döner. millete yetişemiyoruz, adamlara fiyat veremiyoruz, fiyatlar günlük değişiyor. sistem zaten baştan bozuk, su abonesi olmaya gidiyoruz geçmişteki borç çıkıyor. tamam, ödensin de biz bu dükkânı abone etmeye gelmişiz 300 lirayla, bize 4 bin lira para çıkarttılar. eziyorlar bizi, yaşanacak bir iş değil. İdareden memnun değiliz, inşallah altılı koalisyon gelir. bugün insanlar 20 yılda beceremiyorlarsa bundan sonra 4 yıl da da beceremez arkadaşım. mutlaka değişmesi lazım, hatta baktın bir fiil dört yıl içinde bu insanlar da yapamıyorsa bunları da değiştirmek lazım” dedi.
başka bir sanayici esnaf; İktidardan memnun olmadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi. demokrasinin güzelliği budur. burada altı tane demokrasinin kendisi var. herkes söz sahibi, milleti korkutmuşlar, kardeşim sen 20 yıldır iktidardasın. cumhuriyet halk partisi iktidara geldi mi? gelmedi. gelmeyen bir adama nasıl kötü diyebilirim? gelsin, bakalım bir onada, ondan sonra bakalım. hangi parti olursa olsun, ister cumhuriyet halk partisi, ister bağımsız türkiye partisi veya efendim meral akşener, onlar da değerli insanlar. denenmeyen bir insana hiçbir zaman hiç kimse kötü diyemez. bir insan yönetimini yapar, ona göre söylenir ama şimdiki iktidardan kesinlikle memnun değiliz.
kendi yasalarıyla kendileri yok olacak bunu da bilsinler diye konuşan sanayici; olacak iş değil. 50 liraya aldığımız parçayı 300 liraya alıyoruz, adama bir şey diyemiyoruz. adama ne diyeceksin? her gün parçacıya gidiyoruz, parçacı 50 diyor ertesi gün 150 lira, mantıksız iş. yönetime kesinlikle karşıyız zaten. yapacak olsalardı şimdiye kadar yaparlardı. Şahsım adına konuşuyorum ben de umut yok, bunların şu zammı durdurup seçimden sonra büyük zam yapacaklarına inancım var benim. geçmişte rahmetlik Özal’a dediler ki ben 54 yaşımdayım en son seçiminde dediler ki “efendim seçim esnasında zam yapmayın.” sonra dedi ki Özal ‘ben enayi miyim ki seçimden önce zam yapacağım. kusura bakma eski şapkalı insanlar yok o iş bitti allah’ın izniyle, o iş bitti. bir insan kendi istediği yönetimi kendi belirlemesi lazım, bu durumda yaşıyor, bu halimize bakıyorsak kesinlikle gidecekler, inşallah geri de gelmezler, çünkü 20 yılda yapamayan bir insan, dört yıla sıkıştırıp her şeyi, nasıl düzeltecek? her tarafı özelleştirdin ipin ucu sende mi? değil. bugün elektriğinden tut her konuda, derinlere girmek istemiyorum biraz moralim bozuk, canım sıkkın. geçen sene doğalgaz ne kadar geliyordu şimdi ne kadar? bu memlekette bu gemide hepimiz varız batacaksak hep beraber batacağız dedi.
başka bir sanayici esnaf da şunları söyledi: 6 tane siyasi ideolojisi olan farklı siyasi parti en zorunu başardı. bir araya gelmeleri türkiye’de görülmemişti, hatta dünyada görülmemişti, emsali görülmemiş bir demokrasi hareketi. İnşallah bundan sonra daha kolay. karşılıksız sevgi timsalidir bu birliktelik. 6 tane siyasi parti, muhafazakarı var, demokratı var, halkçısı var, dindarı var, milliyetçisi var. bunların bir araya gelmesi önemli bir şey çok zor bir eşikten geçildi. dünya görüşleri farklı, hayattan beklentileri farklı. Şu anda cenab-ı allah’tan başka alternatifi herkesin var. onun için hiç kimseye baki değil. Şeffaflık çok önemli, hesap verilebilirlik çok önemli bir makamın sahibi olmak hesap vermemek anlamına gelmez. İlla ki bir sorumluluk olacak, gerek ailevi gerek psikolojik her şeyi var. ben yaptım oldu bittiyle iş nereye kadar, nereye kadar saklanacak? yanlış yanlışla kapatılıyor, daha büyük yanlışlarla kapatıyorlar. ekonomik açıdan, sosyal açıdan, psikolojik açıdan ülkenin geldiği nokta belli. bunların tamir edilmesi lazım öbürleri ekonomiyle düzelir. İsraf, talan bittiği sürece ekonomi düzelir ama üç sene ama beş sene ama temelden çekilen taşların temele oturtulması çok sıkıntı. mali disiplin, kurumsallık iki tane formülü var başka bir şey yok. Çalmayacaksın, çaldırmayacaksın. Öğrenirsin, devlet yönetme öğretilir, 20 yılda öğrenilir bu ya zor bir şey değil ki. sadece adalet hak, hukuk. gerisinde ne var? haktan başka, dinin temeli adalet, adaletten gerisi vallahi billahi yalan. giden ne götürdü abi? 46 yıl sultan süleyman iktidarda kalmış neyi götürmüş? kefeni biraz kaliteli olur başka ne olur? İnsanoğlu neden doymuyor ben onu anlamıyorum. neden doymuyorsun nereye kadar? tıksırana kadar yiyorsun, yine gözün orada. hıçkırana kadar yiyorsun, yine gözün orada. bir ülkenin saygınlığının vatandaşın kalitesinin en büyük ölçü birimi nedir? pasaport, var mı bir kalitesi? bakın abi dünyada aldığı yer neredeydi? Şimdi 22-23’lerde g23’deyiz 2002’de 16-17’deydik şimdi 23’lerde. zaten ekonomiyi sürekli konuşuyoruz, israf başka bir şey yok diye konuştu.
haber. murat uğurlu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL