Gündem

ŞAHDAMARI FELÇLİ HASTAYA STENT TAKILDI

aksaray’da ilk defa şah damarı kaynaklı felçli hastayamüdahale edildi.  aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinde, 20gün önce felç geçiren bir hastanın tıkalı olan şahdamarı, anjiyoplasti ileaçılarak, stent takıldı. yaklaşık 20..

ŞAHDAMARI FELÇLİ HASTAYA STENT TAKILDI

aksaray’da ilk defa şah damarı kaynaklı felçli hastayamüdahale edildi. 

aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinde, 20gün önce felç geçiren bir hastanın tıkalı olan şahdamarı, anjiyoplasti ileaçılarak, stent takıldı.

yaklaşık 20 gün önce felç geçiren İsa Özbek (70) isimlihastaya, yapılan tetkikler sonucunda sağ şah damarının yüzde 90 oranında tıkalıolduğu tespit edildi.

nöroloji-kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji doktorlarıtarafından durumu değerlendirilen hastaya stent takılması kararı verildi.

aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi anjiyoÜnitesine alınan hastaya, kardiyologlar tarafından anjiyoplasti yöntemi ile şahdamarına girilerek, tıkalı olan bölge açılıp, başarı ile stent takıldı.

hastanın ve yapılan işlemin durumu ile ilgilibilgilendirme açıklaması yapan kardiyolog yrd. doç. dr. sinan İnci;“hastamız,şah damarı tıkanıklığına bağlı olarak yaklaşık 20 gün önce felçgeçirerek, hastanemiz nöroloji servisinde tedavi altına alınmış. nörolojiuzmanları tarafından konsültasyon amaçlı olarak kardiyoloji servisine sevkedilen 70 yaşında ki İsa Özbek isimli hastamıza yaptığımız tetkikler sonucu sağşah damarının yüzde 80-90 oranında tıkalı olduğu tespit ettik.

hastanede görev yapan tüm kardiyolog doktorlar ve anjiyoekibinin katılımı ile birlikte, ameliyatsız, dikişsiz ve narkozsuz olarakanjiyoplasti yöntemi ile sağ şah damarına girerek, damarın tıkalı olanbölgesini açıp, stent taktık. hastamızı 24 saat yoğun bakımda takip ettiktensonra servise aldık, durumu gayet iyi.

yaptığımız işlem, karotis (Şahdamarı) anjiyoplasti vestentleme işlemidir. Şah damarına kasıktan girilerek gerçekleştirdik. riskderecesi yüksek, teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemi, hastanemizdegörev yapan tüm kardiyolog ve anjiyo ekibinin katılımı ile aksaray’da ilk defabaşarıyla gerçekleştirdik. asÜ eğitim ve araştırma hastanesi kardiyolojikliniği olarak, inşallah bundan sonra durumu uygun hastalara seri olarak buişlemi uygulamaya devam edeceğiz. kardiyologlar olarak amacımız kalprahatsızlığı bulunan hiçbir hastamızı aksaray dışına sevk etmemektir.Çalışmalarımız ve çabamız bu yöndedir. aksaray halkının kalp hastalıklarıkonusunda bize olan güveni artmıştır. kvc ve anjiyo Ünitesi olarak yaptığımızher işlemde desteklerini esirgemeyen, uygun şartları hazırlayan hastaneyönetimine ve emeği geçenlere ayrıca kardiyoloji uzmanları ve anjiyo ekibiadına teşekkür etmek istiyorum” dedi.

haber merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL