Sağlık

YAPAY ZEKÂ İLE İLAÇLAR GÜVENDE

aksarayÜniversitesi (asÜ) teknik bilimler meslek yüksekokulu bilgisayar teknolojileribölümü Öğretim görevlisi emre avuçlu, depolardaki ilaçların nem ve sıcaklıkdüzeyini otomatik olarak ideal seviyede tutan bir yazılım geliştirdi. 

zekicanlılara benzer şekilde çeşitli faaliyetler gerçekleştirebilecek akıllımakineler üretmeyi amaçlayan yapay zekâ teknolojisi ile hayatın pek çokalanında karşılaşıldığını belirten emre avuçlu, geliştirdiği sistem hakkındabilgiler verdi. yapay zekâ tekniklerinden olan, bulanık mantık tabanlı vegerçek zamanlı çalışan sistem ile depolardaki ilaçların bozulmasının önünegeçilebileceğini kaydeden avuçlu, “sistem, bilgisayar yazılımı sayesinde, eczadepolarındaki ilaçların nem ve sıcaklıklarını otomatik olarak ideal seviyedetutuyor. bu da ilaçların yapılarının bozulmasını önlüyor ve böylece ilaç ömrüuzuyor” dedi.  

sistemin,ilaçlar için sağlık bakanlığının belirlediği değerlerde çalıştığını da belirtenasÜ Öğretim görevlisi emre avuçlu, ilaçların bozulma riskinin tamamen ortadankalktığını vurguladı.

haber merkezi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası