Köşe Yazıları

MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİYOR

.. Müslüman alemi için önemi büyük mübarek üç aylar Salıgünü başlayacak. Zaman bize verilen en büyük nimetlerden biridir. Gece vegündüz Allah’ın nimetlerini bize hatırlatan iki münadidir. Bu nimetlerdenfaydalanmanın zirve imkanların..

MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİYOR

..

Müslüman alemi için önemi büyük mübarek üç aylar Salıgünü başlayacak. Zaman bize verilen en büyük nimetlerden biridir. Gece vegündüz Allah’ın nimetlerini bize hatırlatan iki münadidir. Bu nimetlerdenfaydalanmanın zirve imkanların sunulduğu bazı mevsimler vardır. Bunlarınbaşında üç aylar gelir. Bu mübarek günler zamanı değerlendirme ve ömrü boşageçirmeme açısından manevi bir terazidir. Üç aylar başarıya giden yolu ibadetrefleksiyle tezyin etmede keskin bir virajdır. Üç aylar Gafletten uyanmak,günahlardan silkinmek yeniden canlanmak için bir fırsattır. Üç aylarda insanRabbine şöyle niyazda bulunmalıdır. Rabbim beni bu aleme tertemiz gönderdin.Merhametli ücretsiz bir bakıcıya teslim ettin. Yürüyemiyordum yürüttün.Konuşamıyordum konuşturdun. Hiçbir şey bilmiyordum. Bana her şeyi öğrettin.

Akıl vermeseydin düşünemezdim. Gözlerimi vermeseydingöremezdim. Kulaklarımı vermeseydin duyamazdım. Ellerimi vermeseydin tutamazdımdokunamazdım. Ayaklarımı vermeseydin yürüyemezdim. Hayat kaynağım olan nefesimivermeseydin yaşayamazdım. Teneffüs ettiğim havayı var etmeseydin, havasızlıktanölürdüm. Sen bizi çok sevdin Rabbim. Ama biz senin sevgine layık bir kulolamadık. Ne olur affeyle. Senede dokuz ay boyunca yaptığım hatalar karşısında3 aylık tövbe istiğfar şansı vererek mübarek üç ayları takdim ettin. Sana nekadar teşekkür etsem azdır. Dokuz ay boyunca bilerek ya da bilmeyerek yaptığımtüm hatalara çok pişman oldum. Affını niyaz ediyorum affeyle Allah’ım. Sanageldim, ellerimi sana açtım. Rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğunubiliyorum. Bu mübarek günlerin manevi atmosferini ruhumda hissediyorum. İşteyüreğimi sana sundum.  

Rabbim günahkar ellerimi açtım sana,  

Divane oldum yalvarıyorum yana yana,

Sen çağırmasaydın gelemezdim divana

Ne olur merhamet et bu aciz garip kuluna

Evlerimiz lüks, arabalarımız lüks, Üstümüz pak, karnımıztok

Kimsesizlerden, gözü yaşlı mazlumlardan haberimiz yok.

Nimetlere Şükredenler az, şikayet edenler çok

Sen üç aylar hürmetine bu ümmete merhamet et ALLAHIM

İnsan bedenen kirlendiğinde su ile yıkanarak temizlenir.Yani Allah maddi kirlere karşı temizleyici su göndermiştir. Manevi kirlerekarşı da senede üç aylar denilen mübarek günleri göndererek kullarını temizlemektedir.Müslüman senede Dokuz ay boyunca gönlünü günahlarla yoruyor. Kalbini isyanlarlakirletebiliyor. İşte Mevla dokuz ayda kirlenen günahlarla kararan kalpleriarındırmak üzere üç ayları tövbe istiğfar ayları olarak kullarına gönderiyor.

Salı günü başlayacak olan mübarek üç aylarımızı teprikediyor, İslam alemi için hayırlara vesile olmasını yüce mevladan niyazediyoruz.  

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL