Gündem

METEOROLOJİK VERİLERE GÖRE AKSARAY SON 30 YILIN EN AZ YAĞIŞ ALAN ŞEHRİ

aksaray belediyesi’nin meteoroloji genel müdürlüğünden edindiği verilere göre aksaray son 30 yılda en az yağış alan iller arasında birinci sırada yer aldı.  meteoroloji genel müdürlüğü son 30 yılda metrekareye düşen..

METEOROLOJİK VERİLERE GÖRE AKSARAY SON 30 YILIN EN AZ YAĞIŞ ALAN ŞEHRİ
aksaray belediyesi’nin meteoroloji genel müdürlüğünden edindiği verilere göre aksaray son 30 yılda en az yağış alan iller arasında birinci sırada yer aldı. 
meteoroloji genel müdürlüğü son 30 yılda metrekareye düşen yağış miktarlarını gösteren bir çalışma yaptı. yapılan çalışma ile aksaray’da metrekareye toplam 349.2 metreküp yağış düştüğü tespit edildi. aksaray’da bu yağışların 119 metreküpü İlkbaharda, 42 metreküpü yaz ayalarında, 69.8 metreküpü sonbaharda ve 117.4 metreküpü kış aylarında ölçüldü. bu verilere göre 81 il arasında en az yağış alan il aksaray oldu. 
suyun tasarruflu kullanılması için sıkı sık uyarılarda bulunan ve birçok proje geliştiren belediye başkanı dr. evren dinçer, içme suyu şebeke hatlarında yaptığı yenileme ile su kaçaklarının önlenmesini sağlamıştı. asbest boru değişimi ile içme suyunun kalitesi arttığı gibi kayıp kaçakların da önüne geçilmişti. İçme suyu altyapısında yapılan yenileme ile günlük 4 bin tona yakın su tasarrufu sağlanıyor. 
elde edilen veriler ve mamasın barajında yapılan ölçümleri değerlendiren belediye başkanı dr. evren dinçer suyun tasarruflu kullanılması için uyarılarını yineledi. konuyla ilgili konuşan belediye başkanı dinçer; “yanı başımızda bulunan tuz gölü’nün bu denli hızla küçülmesi ve yağış miktarlarının düşmesi nedeniyle su tasarrufuna daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. su tasarrufu ile ilgili göreve geldiğimiz günden beri artık ömrünü tamamlamış ve su sızdıran asbest boruları büyük oranda sağlıklı borularla değiştirdik. ve bu sayede günlük 4 bin ton su tasarrufu sağladık. yine vatandaşlarımızın su tasarrufu hakkında bilinçlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. bu tip faaliyetlerle bilgilendirme yaparak su tasarrufu noktasında bilinçlendiriyoruz. vatandaşlarımızın da evlerinde suyu tasarruflu kullanmaları için duyarlı davranması gerekiyor.” dedi.
haber bülteni
banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL