Sağlık

Kovid-19’da Mevsimsel Patlama Olabilir

kovid-19 pandemi süreci yaklaşık 2,5 yıl geride kalırken, vaka sayıları son haftalarda türkiye paralelinde aksaray’da da artışa geçti. kovidd-19’un aksaray’daki son durumu ile ilgili açıklama yapan İl sağlık müdürü dr…

Kovid-19’da Mevsimsel Patlama Olabilir
kovid-19 pandemi süreci yaklaşık 2,5 yıl geride kalırken, vaka sayıları son haftalarda türkiye paralelinde aksaray’da da artışa geçti.
kovidd-19’un aksaray’daki son durumu ile ilgili açıklama yapan İl sağlık müdürü dr. abdullah güleç kovid-19 pandemisüreci ile ilgili mevsimsel patlamalar pitler bekliyoruz.herkesin aşılarını mutlaka yaptırması gerektiğinin altını çizerek yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan hastalar hiçbir şekilde ihmal etmemelidir dedi.
İl sağlık müdürü dr. abdullah güleç yaptığı açıklamada; türkiye geneli ile paralel seyreden bir durum. tabikibiz viral hastalıklarda mevsimsel patlamalar pitler bekliyoruz.  kovidin temelinde mevsimsel gribal enfeksiyon, ama yeni tanıştığımız için pandemi ile seyretti. muhtemelen ilerleyen dönemlerde endemiğe dönecektir. diğer mevsimsel hastalıklar gibi şu anda yeni bir dalga ile karşı karşıyayız diye konuşan İl sağlık müdürü abdullah güleç; dediğim gibi türkiye paralelinde seyreden bir dalga ama biz her sabah gerekli birim sorumlularımızla gerekli tedbirleri alacak şekilde organizasyonlar ve toplantılar yapıyoruz. bakanlığımızın algoritmaları doğrultusunda gerekli tedbirleri alıyoruz. benim burada altını çizmek istediğim en büyük en önemli nokta aşılarımızı yaptırmamız lazım, özellikle kronik hastalığı olan büyüklerimizin yaşlılarımızın bir an önce aşılarını olmaları lazım. Üç aşımızda biontech, turkovac ve sinovac bütün tesislerimizde var.  lojistik destek sıkıntımız yok. aksaray halkımız istediği tesisimizde bu aşıları olabilir dedi.
maske konusuna değinen İl sağlık müdürü dr. abdullah güleç şu an yeni bir maske tedbirimiz yok ama kişiler kendi güvenlik çemberi oluşturabilir. kendilerine maske takabilirler. Şu an malum sağlık tesislerimizde maske zorunluluğu var. onun dışında kişiler kendi güvenlik tedbirlerini oluşturabilirler dedi. hastane de artan yoğunluğa da değinen İl sağlık müdürü güleç; son günlerde artan bir yoğunluğumuz var ama biz gerekli tedbirleri aldığımız için herhangi bir sağlık aksamamasına, hizmet aksamasına sebebiyet verecek bir sıkıntımız yok. kovid-19’a yakalanan hastalarımızda evde karantina izolasyon çalışmaları devam ediyor hastalarımızı kontrol altında tutabilmek için diye konuştu.
haber: yaşar karatay  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL