ELVEDA YA ŞEHRİ RAMAZAN! GELDİ VE GİDİYOR ON BİR AYIN SULTANI!


Fatma BİLGİÇ

Fatma BİLGİÇ

27.04.2022 / 14:43


Elveda ey yoksulların kimsesizlerin yüzünü güldüren, sofralara bereket getiren on bir ayın sultanı!..
Elveda muhabbetin zirve yaptığı, takvanın ve sorumluluk bilincinin doruğa çıktığı, cömertlik ve dayanışma olan ey şehri Ramazan..
Sana merhaba derken, gidişine elveda demek zor, her başlangıcın bir sonu olduğu gibi senin de gelişinin ardına gidişin var. 
Yağmurun yağdığı gibi, senin gelmenle de yeryüzüne rahmet mağfiret yağıyor. Güneşin yeryüzünü ısıttığı gibi senin gelmenle, zenginlerin kalpleri cömertlik ve merhametle, fakirlerin kalbi yapılan yardımlarla ısınıyor. 
Sen geldin ya, gece yıldızların yeryüzüne parlaklık ve ışık verdiği gibi, senin gelmenle yetimlerin öksüzlerin dulların kimsesizlerin gözlerinin içi parlıyor. 
Ey onbir ayın sultanı! bir ekmek parası nasıl buluruz diyerek haneleri hüzün kaplayan garibanların, senle beraber evleri aydınlanıyor.
Bir ay bizlere misafir oldun, seni tam anlamıyla ağırlayabildik mi? Meçhul. Seni uğurlamak üzereyiz, bir daha geldiğinde biz olacak mıyız? O da belli değil. Bir daha kimler sana kavuşacak sadece Allah bilir. 
Ey on bir ayın sultanı sen geldin, zenginler verdiler verdikçe mutlu oldular. Fakirler aldıkça huzur buldular. 
Boş ve mahzun kalan camilerimiz şenlendi. Belki bazı hanelerde haftalarca belki aylarca raflarda tozlanan, okunmayan Kur’an senin gelmenle beraber okundu. 
Sabah namazına kalkmaya üşenenlerimiz bile gece Allah için yataklarından kalktılar. Kulluğumuzun bilincindeyiz, emrine amadeyiz Ya Rab dediler. 
Keşke ömrümüzün tamamı ramazan gibi geçse, ramazanda kazandığımız bu erdemleri onbir aya yayabilsek..
Gidiyorsun ya şehri ramazan,
Rahmetin kalsın bizde,
Cömertliğin kalsın elimizde,
Kuranın kelamı dursun dilimizde,
Bereketin kalsın hanelerimizde,
Özlemin beklesin yüreğimizde,
Rabbim tekrar kavuştursun sana,
İhlasımız samimiyetimiz bol, imanımız parlak olsun.
Beraatimiz hazır, amel defterimiz sağdan olsun.
Rabbimiz ve sevgili peygamberimiz bizden razı olsun.
Hayatımız Ramazan, ahiretimiz bayram olsun.
Bu yürekten dualar ile, kadir gecemiz ve Ramazan bayramımız mübarek olsun.
Allah yar ve yardımcımız olsun.
Selam ve dua ile.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.