13 EKİM 1920’DE 1.İLÇELİKTEN KURTULUP İL OLMASAYDIK, ASIRLARCA NİĞDEY’E BAĞLI İLÇE KALIRDIK


ALİ GENÇ

ALİ GENÇ

20.03.2021 / 09:01


 Şu anda bölgemizin ve ülkemizin her yönüyle parlayan ili olmamızı 1. derecede bundan 101 yıl önce 13 Ekim 1920 günü BMM’ sinde kabul edilen, 100 sene önce bu gün ise kabulden 5 ay 8 gün sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 40 Numaralı kanunu teklif eden ve görüşmelerin ardından kabul eden atalarımıza  borçluyuz.!!! 


  2. derecede ise akla ziyan şekilde bu kanunun kabulünden 13 yıl sonra 1933 yılında kabul edilen 2197 sayılı kanunun 3. Maddesiyle yeniden çarptırıldığımız ilçelik prangasından 56 yıl sonra kurtaranlara borçluyuz.! 


SELÇUKLU’NUN BAŞKENTLİĞİ BİLİNCİNİ TAŞIYAN ATALARIMIZIN DUYGULARIYLA 75 YIL BOYUNCA İL OLMA MÜCADELEMİZİN ZİNDE TUTULARAK ELE GEÇEN İLK FIRSATTA BU ZİNDELİK VİLAYETE ÇEVİRİLDİ 


   Başta babam merhum Hacı Şammas olmak üzere büyüklerimizden edindiğim intiba 1845’de ilçe yapılmamızın tarih için orta vade sayılacak zamanda başta Selçuklunun başkenti olma bilinci ve Osmanlı devletinin kurulmasından yükselme dönemine  ve bu dönemdeki Aksaraylıların etkinliğini bilen bu bilinçle yetişen hemşerilerimizin kesinlikle Niğde’ye bağlı olmayı içlerine sindiremedikleri. 


  Bu nedenle çeşitli defalar İstanbul’a bu hak etmedikleri  uygulamanın kaldırılması için dilekçeler yazıldığı. 


   Fakat devletin en sıkıntılı dönemlerini yaşaması nedeniyle 1845 yılında alınan kararın düzeltilmesi için  dönemin Konya Valisinin ilimizi ziyaret etmesi ve  isteğimizin gereğinin yapılması konusundaki raporuna rağmen maalesef ilçelik esaretimize  100 sene önce bu güne denk gelen resmi gazetedeki yayınına kadar bir çözüm bulunamamış. 


   Yaptıkları çabaların sonuçsuz kalması karşısında yılmayan atalarımız tarafından aralıksız olarak sürdürülen mücadele nihayetinde Çorakçı Zade Vehbi beyin 23 Nisan 1920 günü açılan Büyük Millet Meclisine Niğde ili adına gitmesiyle ele geçen fırsatın sonuna kadar değerlendirilmesiyle  ülkemizi düşman işgalinden kurtarmayı organize etmesi için kurulan B.M. Meclisinin açılışından 5 ay 10 gün sonra 13 Ekim 1920 günü Meclise başkan Mustafa Kemal paşa tarafından teklif edilen 40 Numaralı kanunun görüşmelerin ardından kabul edilmesi ve bu kanunun kabulünden 5 ay 8 gün sonra 100 sene önce bugüne denk gelen 21 Mart  1921 günü resmi gazetede yayınlanmasıyla 75 yıl süren 1lk ilçelik esaretinden kurtularak fiilen il olduk. 


ATASINA RAHMET VEHBİ BEYİN SAMİMİ ÇABASIYLA 1920’DE İL OLMASAYDIK 89’DA İL OLAMAZDIK!!! 


   Yazının girişinden itibaren belirttiğim gibi atalarımızdan edindiğimiz bilgilerden Osmanlı dönemindeki Aksaraylıların Selçuklu dönemindeki Başkentlik ve Osmanlı devletinde İstanbul’un fethinin mimarlarının ve yükselme dönemini oluşturanlarında Aksaraylı  devlet ve din adamları olmasıyla oluşan Aksaray ‘ lılık bilincinin zindeliğiyle 100 yıl önce bu gün fiilen il olmamış olsaydık Cumhuriyetin kurulmasından sonra git gide bu zindelik unutulacaktı. 

 Bu zindeliğin unutulmasının yanında 1983’ün Ekim ayının son haftasında il olma kıvılcımının ANAP Aksaray mitinginde Özal’ın merak edip Altınsoy’a ne binaları olduğunu sorduğu ve Vilayet olma kıvılcımının yakılmasına sebep olan meydandaki tarihi binalarda olmayacağından konu gündeme gelmemiş olacaktı.!!! 

1.VE 2. VİLAYETLİĞİMİZİ SAĞLAYANLARIN VE ATALARININ RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNET OLSUN! 

 Aksaray’ımızın 13 Ekim 1920 ve 15 Haziran 1989 da  il olmalarını sağlayan hemşerimiz Vehbi Çorakçı ve kendisine yardımcı olan o dönemin Vekillerinin , 1989’da  il olmamızı sağlayan Mehmet Altınsoy, Turgut Özal ve Raşit Daldal başta olmak üzere emeği olanların Hakka yürüyenlerin kendileriyle atalarının ruhlarının şad mekanlarının cennet olması. 

 Kıyamete kadar bizim için tarihin tekerrür etmemesi için başta Ak Partinin 17 yıllı vadesi çoktan dolan sözü olan iki ilçelik esaretimizin ana sebebi Aksaray-Ulukışla demir yolumuzun zaman geçirilmeden gerçekleştirilmesi, bizim ve bizimle birlikte   güzergahtaki 7 ilçenin de can damarı olan E.90’ın Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin zamanında alınması. 

  Bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere 2004’den başlayarak en son 26 Aralık 2019’e kadar defalarca bu konuda söz verenlerle ilimiz milletvekilleri  İnceözi ,Aydoğdu ve Kaşlı ile Belediye başkanı Evren Dinçer, İGM başkanı Mehmet Tüzün,Ak Parti il başkanı Hüseyin Altınsoy, MHP il başkanı Mustafa Çölkesen tarafından gerekenlerin dünkü yazımda belirttiğim gibi  DP ve ANAP gibi desteğimizin karşılığının zamanında verilmesi için yapmaları. 

Aksi durumunda bizimle beraber verilen sözleri tutmayan Ak Parti ile birlikte Cumhur ittifakındaki ortağı MHP’ nin de telafisi mümkün olmayan zararlara uğrayacağının da bilinmesi dileğiyle 1. fiilen il oluşumuzun 100. Yılı kutlu olsun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.