Aksaray In 56 Yıl Süren 2.İlçelik Esaretinden Kurtularak İl Olmasına Emeği Geçenler


ALİ GENÇ

ALİ GENÇ

05.11.2020 / 10:16

Dünkü Bana Göre köşesinden devam.

Bu günde önce Hakkın Rızası, ardından Mevla’mızın bizkullarına öğrettiği kul hakkıyla huzuruna gelmememiz emrinin gereği ve ilimizinmutlu istikbalinin teşvikinin yanında tarihe de 31 yıl 5 ay önceki gelişmeyinot düşerek günümüze ve günümüzden de geleceğe aktarabilmek maksadının gereğiniyaparak Aksaray’ın 56 yıl süren 2. İlçelik esaretinden kurtulması için güçlerioranında maddi ve manevi olarak katkıda bulunanlardan geçen Pazartesi günübaşlayıp bu gün Bana göre köşemde yayınladığım 3. Yazının devamı olan bu 4.’suolan bu seri yazımda 1., 2. Ve 3. Sünde  isimlerini yazamadıklarımı yazmaya aşağıdakaldığı yerden devam ediyorum.

     GAZETECİ-YAZAR AHMET ERBAŞ VE MÜLAZIM ERDOĞAN

    1980 GenelNüfus sayımı sonucuna göre hazırladığım,1985 Nüfus sayımından sonra isegüncellediğim belgenin verdiği ilhamla 1987 yılının Ramazan Bayramında Aksaray’ınvilayetlik kıvılcımını çaktığımızda Aksaray Gazeteciler Cemiyetin ve dolayısıyla yayınladığımız ilimizin veCemiyetimizin ilik Veb Ofset gazetesi olan Bayram gazetemi zinde  sahibi olan Cemiyetimizin kurucu başkanı olanGazeteci-Yazar Ahmet Erbaş ağabeydi.

   Can dostum vekardeşim Gazeteci-Yazar merhum Çapan Tekeli’nin kurucu başkan yardımcısı, benimkurucu sekreteri olduğumuz Aksaray Gazeteciler Cemiyetimizin, kurucu yönetimkurulu üyeleri ise Gazeteci-Yazar Adem Doğruer ve Şeref Yeşildal’dı.

 İçimizde enbüyüğümüz olmasının yanında en tecrübelisi de olan kurucu başkanımızGazeteci-Yazar Ahmet Erbaş ağabey bizlere” Mademki Cemiyeti kurduk gelinbayramda cemiyetimiz adına diğer cemiyetlerin yaptığı gibi Aksaray isminitaşıyan bir Bayram gazetesi çıkartalım.” diye teklifte bulundu.

    Getirdiğiteklifi kurucu yönetim kurulu olarak kabul ederek hazırlıklara başladık.

    Bu teklifikabul etmemizle Ahmet ağabey kendi gazetesine alacağı tebrik ve bunlarındagetirisinden feragat etmiş oldu.

  Ahmet ağabey  gazetesinde yayınlanacak tebriklerdenCemiyetin gazetesi adına fedakarlık yapmasının yanında Cemiyetimizin bu ilkgazetesini yayınlayabilmemiz içinde var gücüyle çaba harcadı,.

   Vilayetkıvılcımını yaktığımız gazetede tarafımdan hazırlana belge ile Vilayetlikkıvılcımını çakmamıza önce ”Ulan Esenoğlu eşekler Türkiye’nin haritasını mıdeğiştireceksiniz?” diyerek karşı çıkması karşısında Çapan merhum ile ikimizinbu tepkinin olacağını tahmin etmemizden dolayı İstanbul’dan gelirken yolda ”Eğer ki Manşeti değiştirecek olursak yeniden tüm baskı parasını ödememizgerekecek!” diye söyleyeceğimizi kendisine belirtince manşete razı oldu.

   Hatta döneminDYP ilçe başkanı merhum Avukat Sinan Kalyon, SHP ilçe Başkanı merhum İbrahimKasman ve Niğde Valisi merhum Ünal Özdek’tende birere demeç alarak vekendisinin de bu konudaki demecini katarak ilk vilayetlik kıvılcımını çaktığımız gazetenin manşet haberimizidesteklemek için yukarıda belirttiğim gibi dönemin Niğde Valisi Ünal Özgödek vesiyasi partilerden aldığı demeçlerle destekleyen  Cemiyetimizin kurucu başkanı Gazeteci-YazarAhmet Erbaş ağabey.

   Cemiyetimizin yönetimkurulu üyesi eski Gima mağazası müdürü ve eski Salı Pazarı Mağazaları zincirininPazarlama müdürü olan şu anda Somuncu baba külliyesinde ticari çalışmalarınısürdüren Aksaray’ı il yapmak için 1983 yılından itibaren belirledikleristratejiyle çalışan Vilayetimizin baş mimarı Mehmet Altınsoy ve yol arkadaşı 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ile konunun Hükümet tasarısı olarak kanun olarakTBMM’sine gönderilmesinin ardından kanunlaşıncaya kadar canını dişine takandönemin ANAP gurup başkanı Raşit Daldal’a kamuoyu desteği sağlamak içinsürdürdüğümüz 2 yıllık mücadelemizde yanımızda olan o zaman Ahmet Ağabeyingazetesinde çalışan  Gazeteci MülazımErdoğan.

  Bu günde 56 yılsüren 2. İlçelik esaretinden kurtulmamıza direk ve dolaylı olarak destekolanları yazmaya yerimiz yetmediğinden Mevla’mızın izni ile  kaldığı yerden Bana Göre köşemde 9 KasımPazartesi günü yazacağım.

     İlimizin mutluistikbali ve yeni hizmetlerin teşviki için başta ilimiz Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer veMilletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu,Ayhan Erel olmak üzere ilimizintüm atanmış ve seçilmişleriyle , siyasetçileri ,Meslek Odaları ve STKyetkilileri tarafından takip edilmesi dileğiyle.

   Rabbim Yar veYardımcımız olsun.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.