Aksaray ın 56 yıl süren 2.ilçelik esaretinden kurtularak il olmasına emeği geçenler!:3


ALİ GENÇ

ALİ GENÇ

05.11.2020 / 10:15

Pazartesi günkü (-) Parantez İçi köşesinden devam.

İlk bölümünü Pazartesi günü Bana Ğöre,,2. Bölümünü iseaynı gün 2. Daimi köşem olan (-) Parantez İçi köşesinde Hakkın rızası ve buçerçevede kul hakkı ile Aksaray için tarihin tekerrür etmemesi içinoluşturulacak istikbalimizin teşviki maksadıyla tarihe düşülecek not için 2.İlçelikten kurtulmamızın tüm safhalarında bulunan tek yaşayanı olarak 1933-89yılları arasında hiçbir kabul edilir gerekçesi olmayan 56 yıl süren, üstüneüstlükte kendisinden alacağımız hiçbir şey bulunmadığı gibi kadim tarih boyuncada, Cumhuriyet döneminde de ticari ve kültürel bağımızda olmayan tarih boyuncaher zaman bizden her konuda geri olan Niğde iline bağlanılarak duble şekildecezalandırılmaktan kurtulmamızı sağlayan 2. İlçelik esaretinin bitirilmesinekatkısı olanları yazıyorum.

    11000 yıllıkgeçmişiyle Tarihin iki elin parmaklarını geçmeyen en kadim şehirlerinden birisiolan Aksaray’ın 56 yıl süren 2. İlçelik esaretinin bitirilmesini sağlayan 6 yılaralıksız olarak süren çalışmaların gerçekleştirilmesi esnasında en fazlaetkili olanların yanında karınca kararınca elinden geldiğince esarettenkurtularak il olmamıza katkı sağlayanlarla ilgili bilgi verdiğim seri yazıma  katkısı olanları Pazartesi günkü (-) Parantezİçi köşemde yazdıklarıma bu gün kaldığı yerden devam ediyorum:

            BEYHANGÜRÜN

           BirlikteVilayetlik kıvılcımını yaktığımız ve kanun çıkıncaya kadar mücadeleyi birlikteazimle,  bin bir maddi ve manevifedakarlıkla ve biz dışlayanlar, azarlayanlar ve aşağılayanlara aldırmayarakyürüttüğümüz dönemin Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Merhum Çapan Tekeli’yiBaşbakan Turgut Özal la görüştürebilmek mümkün olmayınca  Başbakanlık Koruma Müdürü Musa Öztürk le olanşahsi dostluğunu devreye sokan.

   Ayrıca daVilayetlik mücadelemizin başarısı için yaptığımız yayınlarımız için bizi maddive manevi olarak var gücüyle destekleyen her türlü maddi ve manevi lojistikimkanlarını sağlayan dönemin Ankara Gümrük Muhafaza Bölge Müdürü Merhum BeyhanGürün Ağabey .

     BELEDİYEBAŞKANI M. EMİN GÜRÜN

  Aksaray’ın ilolması için kamuoyu oluşturmak maksadıyla çıkarttığımız gazetelerinsübvansiyonu için bize tam destek olan dönemin Aksaray Belediye Başkanı merhumM.Emin Gürün gazetelerimize verdiği Belediyenin tam sayfa tanıtım ve kutlama mesajlarıylakatkıda bulunarak vilayet olma mücadelemizi başarabilmemiz için gerekli maddive manevi imkanları sağladı.

      İŞ ADAMI MİTHAT GÜRSOY

   Aksaray’ımızınhiç hak etmediği, asla ve asla da hak etmeyeceği 2. ilçelik esaretindenkurtularak il olabilmesi için kamuoyu oluşturabilmek maksadıyla AksarayGazeteciler Cemiyeti olarak çıkarttığımız gazetelerin gideri için Aksaray’ınyanında diğer hemşerilerimizden de dileyenlerden ilan ve reklam ile kutlamatebrikleri alarak yayınlarımızı devam ettirmeye karar verdik.

  Bunun için engüvendiğimiz Aksaray merkezinde Hasas mahallesinde 15 Eylül 1969’dan Nisan1977’nin sonuna kadar ikamet ettiğimiz “Hasasın Harman Yeri” olarak bilinenevimizin üstündeki arsasına kendisi ve eşi adına birer okul yaptırmayabaşladığında tanışıp gazetecilik mesleğini sürdürürken samimi olduğum iş adamıhemşerimiz merhum Mithat Gürsoy’a gitmeye karar verdik.

  Mithat amcanın akrabası olan Türkiye YardımSeverler Derneği Aksaray şubesi başkanı Eczacı Dilek Terzioğlu’na konuyu açıncaİstanbul’a gideceğini ister isek kendisiyle Çapan Tekeli ile benimdegelebileceğimizi belirtti.

   Bunun üzerineİstanbul’daki evinde kendisini ziyaret ederek yardım talebinde bulunmak içinmerhumun köşküne haber vermeden, randevu almadan gittik.

   Gittiğimizde kendisinin evde olmadığınıgörünce daha sonra kendisine telefon açarak

  bu konuda bize yardımcı olup olmayacağınısorduk.

  Kendisinin buisteğimizi memnuniyetle kabul ederek yardımcı olacağını söylemesi üzerineburadaki hemşerilerimizden gazetemize tebrikler almak için daha sonraİstanbul’a gittim.

   O zamanlarşimdiki gibi cep telefonu olmadığından Sultan Ahmet semtinden kendisini telefonkulübesinden arayıp beni almasını rica ettiğimde kendisini bekleyeceğim yerisorduğunda meydanındaki Alman çeşmesinde olacağımı belirttim.

   Beni makamarabasıyla buradan alarak İstanbul’da kapı, kapı dolaştırarak buradaki onlarca hemşerilerimizden,hatta Aksaray kökenli Ermeni işadamı hemşerimiz Aram Piran’danda kutlamamesajları almamıza yardımcı olan kendi şirketinden de hatır sayılır prestijilanı desteği sağlayarak bu konudaki çalışmalarımızı kolaylaştırmada katkısağladı.

  GAZETECİ -YAZARÇAPAN TEKELİ

    Cemiyetimizinilk Bayram gazetesinde 1980 Genel nüfus sayımını yayınlayan kitaptanfaydalanarak Aksaray’ın o zamanki Türkiye’nin 67 olan ilinin 31’inin merkezilçesinin yüz ölçümünden büyük olduğumuzu ve nüfusumuz unda fazla olduğunuortaya koyduğum ve 1985 Genel nüfusu sayımından sonra ise güncellediğim  aslı prototipini hazırladığım  Aksaray İl Halk Kütüphanesinde bulunan“Aksaray ,Bor ve Ortaköy 1983” isimli kitabımda bulunan ve onlarca fotokopisiniyaparak daima yanında taşıdığım belgenin verdiği ilhamla 1987 yılının Ramazanbayramı gazetesinde ilk kıvılcımı birlikte yaktığımız ve Aksaray il oluncayakadar birlikte mücadelemizi sürdürdüğümüz.

    Aksaray’ın il olmasından sonra ise hak ettiğiimkanlara kavuşması için canla başla mücadeleyi birlikte sürdürdüğümüz, ayrıcakendisinin geçirdiği elim trafik kazasında can dostu  arkadaşı mimar Ahmet  Taneri ile birlikte vefat ettiği 24 Aralık1993’e kadar Vilayetlik yıl dönümlerini birlikte gündeme getirereksıkıntılarımızın zinde kalmasını sağladığımız sevgili can dostum, kardeşim vemeslektaşım Gazeteci-Yazar merhum Çapan Tekeli.

    SÜLEYMAN BALÇIK

 Ankara Ulus 100.Yıl çarşısında esnaflık yapan ve kamuoyu oluşturmak için yayınladığımızgazetelerimiz için bize tebrik ve ilanlarla destek olan, Vilayet kanunumuzunkabul edildiği günde birlikte Meclise gittiğimiz Süleyman Balçık ağabey.

   1985 Genelsayımın sonuçlarına göre ise güncelledikten sonra ise önce ilimizin iki elinparmakları arasına girmeye bileğinin hakkıyla sağladığı onlarca hizmetle girenefsane siyasetçilerinden Eğitimci-Yazar Orhan Aydın’ın ağabeyin çabasıylakurulan Üniversitemizin temeli olan ilk Meslek Yüksek Okulunun 1987 yılındakurulmasında da tuzu olan belgenin verdiği ilhamla ilk kıvılcımı çakmamızavesile olan belgesiyle başlattığımız ve 3578 sayılı il olmamızı sağlayan kanunun 15 Haziran 1989’da TBMM’sindekabul edilmesine kadar onlarca özel gazetenin ve Bayram gazetelerimizin yanındaHürriyet ve Günaydın ile Milliyet başta olmak üzere bir çok gazetedesürdürdüğümüz çabalarla il olmamızda emeği olan diğerlerini de Kul hakkı vetarihe not düşülmesiyle ilimize yapılacak yeni hizmetlerin teşviki için Mevla’mızizin verirse devamını bu günkü” (-) Parantez İçi köşemde yayınlayacağım.

     İlimizin mutluistikbali ve yeni hizmetlerin teşviki için başta ilimiz Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer veMilletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu ,Ayhan Erel ve Ramazan Kaşlıolmak üzere tüm atanmış ve seçilmişleriyle, siyasetçiler, Meslek Odaları ve STKyetkilileri tarafından takip edilmesi dileğiyle.

   Rabbim Yar veYardımcımız olsun.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.