Yaban Hayatımızdanda Tanıtım’la Turizm İçin Faydalanmamızı Aydoğdu Sağlatsın!!!


ALİ GENÇ

ALİ GENÇ

05.11.2020 / 10:13

Yabancı bir seyyah gezi notlarında Aksaray’dan Konya’ya kadar ağaçlar üstünde yürüyerek gittiğini belirtiyor!!!

Ağaçlar üstünde gitmek mecazi olsa da burada verilen asılmesaj Aksaray ile Konya arasının o zamanlar bir ağaçtan inmeden diğerinegeçebilecek kadar ağaların bir birilerine yakın olan sık ormanlarla kaplıolduğu ortaya konuyor!!!

   Acem Höyükkazılarından çıkan ağaç çeşitlerinden de o dönemde akla gelebilen tüm ağaçtürlerinin bölgemizde bulunduğu ortaya çıkarken, çok yakın zamandayaşayanlardan anlatılanlara göre de özellikle Ekecik Sıra dağlarının bulunduğubölge ile Hasandağı civarında çok gür ormanlar olduğu anlaşılıyor.

 KARANLIK DEREDENGÜNDÜZ GEÇEMEZDİK!!!

  Bırakın yaşlılardandoğuran mandanın köyümüzde aylarca sık ormanda bulunamaması ve en sonundaköyümüzün kör kuyu mevkiinde bu hayvanın Dikme denen yerden bakınca bulunmasıbenzeri sayısız bilgileri.

  Çocukluğumda Aksaraymerkez ilçeye bağlı kendi köyüm olan Yanyurt’un “Boğaz” olarak tabir edilenyerinde bulunan Karanlık Deredeki ağaçlar o kadar sıktı ki gündüz bile içinegirildiğinde gökyüzü görülemediğinden biz oradan geçmeye korktuğumuzdanyolumuzu uzatsa da etrafından dolaşarak istediğimiz yere ulaşırdık.

   2000’li yıllarda  Amcaoğlu merhum İsmail Sarıkaya ve kaynımMuzaffer Bayram ile Ortaköy ilçemize bağlı olan komşumuz Ozancık’ın  “Oluklu” mevkiinden başladığımız Ekecik sıradağlarının yükseklik yönünden 4. tepeleri olan 5 Tepelerden  Gazi tepenin görüldüğü yere gelinceye kadar okadar çok sık ağaçlarla karşılaştık ki bazılarının içinden geçmek mümkünolmadığından tıpkı karanlık derede yaptığımız gibi onlarca dakikalık zamankaybıyla ancak etrafından dolaşarak yolumuza devam ederken 2019’un Temmuzayında ise eşim Ayşegül,Zöhre halamın oğlu Rahim Gökkaya ile eşi Emine ablave  Remziye halamın oğlu öğretmen YaşarPınar ile Büyük Kartal Kayasının altından başlayarak 5 tepelerin birkaçtepesini geçip oluklunun bizim köye bakan yamacının karşısından Ozancık’lılarınyaylasına inerken öylesine sık meşe ağaçlarının içinden geçtik ki yolculuğumuzsaatlerce sürdü.

   Amcaoğlu İsmail veKaynım Muzaffer le yaptığımız bu geziden bir yıl sonra Ahmet amcamın oğluMevlüt ile eniştesi Abdullah Buğdaycı ve kızlarıyla yine Oluklu’dan başlayarak5 tepenin karşısında bulunan Büyük ve Küçük Ekecik sıra dağlarından sonraki budağların en yüksek 3. Tepesi Gazi Tepenin eteğindeki Yelecik mevki sine kadardagördüğümüz sık meşe ağaçlarının  yanındayüzlerce de Ardıç ağacını ve üstünde yaşayan sayısız Ardıç kuşu  ve bu ağaların derde deva meyvelerini degördük.

KÖYÜMÜZÜN SON GEYİĞİNİ MOLLA OSMAN VURMUŞ!!!

   Bu sık ormanlardabizim dedelerimizin hatta babalarımızın döneminde başta geyik olmak üzere aklagelen tüm yabani hayvanların bölgemizde yaşadığını anlatılanlardan biliyoruz.

   Bizim köyümüzdekison geyiği köyümüzden Molla Osman Gökalp vurmuş ve boynuzları yakın zamanakadar bizim caminin minberinin altında bulunuyordu.

   Aksaray’ımızın buyaban hayatı ve ormanları da hem tanıtımımızda, hem de yerli ve yabancı dahaçok turistin gelmesinde faydalanabileceğimiz sayısız imkânlarımızdan birisi.

   Diğer tümimkânlarımızla birlikte başta her derde devam Ardıç ağaçlarımız ve diğerormanlarımızla yaban nebatlarımız ve yaban hayvanlarımızdan da iç ve turizm ilebunların şifalı meyvelerinden de, Ardıç kuşunun kendisinden de bölgede bulunanObsidyen ve Kuvarslarımız gibi şifa için hakkıyla faydalanmamızın Vali Hamza Aydoğdu tarafından sağlanması dileğiyle.

    Rabbim Yar veYardımcımız Olsun.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.