Aksaray ın 56 yıl süren 2.ilçelik esaretinden kurtularak il olmasına emeği geçenler!:2


ALİ GENÇ

ALİ GENÇ

05.11.2020 / 10:12

Bugünkü Bana Göre köşesinden devam.

  Bugünkü Bana GöreKöşesinde öncelikle Hakkın rızası ve bu çerçevede kul hakkı ile Aksaray’ınmutlu istikbalinin teşvikiyle tarihe not düşülmesi için 1933-89 yıllarıarasında 56 yıl süren hiçbir zaman hak etmediğimiz, asla ve asla da haketmeyeceğimiz 2. İlçelik esaretinden kurtulmamızın tüm safhalarındabulunanlardan tek yaşayanı olarak 1933-89 yılları arasında hiçbir kabul edilirmakul gerekçesi olmayan üstüne üstlükte kendisinden  maddi ve manevi olarak alacağımız hiçbir şeyinbulunmadığı gibi  tarih boyunca da hiçbir ticari ve kültürel bağımızda olmayan bizden akla gelebilecek her yönüyle degeri olan  Niğde iline bağlanılarak dubleşekilde cezalandırılmaktan kurtulmamızı sağlayan 2. İlçelik esaretininbitirilmesinin  gerçekleştirilmesinekatkıları olanlarla  ilgili seri yazımakaldığı yerden devam ediyorum.

MAHMUT ÖZTÜRK İL OLMA MÜCADALEMİZİ SÜRDÜRÜRKEN BİZELOJİSTİK DESTEK VERENDİR!

   1987 YılınınRamazan Bayramında Aksaray Gazeteciler Cemiyeti olarak yayınladığımız ilimizinve cemiyetin ilk veb ofset gazetesinde 1980 yılının Türkiye Genel Nüfus Sayımısonuçlarını yayınlayan beldedeki verilere göre hazırladığım Aksaray’ın ozamanki Türkiye’nin 67 olan Vilayetinin 31’inin merkez ilçesinden nüfusununfazla, yüz ölçümünün ise büyük olduğunu gösteren ve 1985 yılı genel nüfussayımından sonra güncellediğim çoğaltarak her zaman cebimde taşıdığım orijinaliAksaray İl Halk Kütüphanesinde bulunan belgemin verdiği ilhamla ilk vilayetolma manşetini attık.

   Attığımız bu ilkmanşetle başlayıp 15 Haziran 1989 günü TBMM’sinde il olmamızı sağlayan 3578sayılı kanunun kabul edilmesine kadar kamuoyu oluşturmak için yayınladığımızözel gazeteler ve  bayram gazeteleriylemerhum Çapan Tekelinin bağlı olduğu Hürriyet gazetesi ve bu gazeteyi yayınlayangurubun diğer gazetelerinde .

  Benim  ise önce Aksaray ilçe temsilciliğini,ardından ise Niğde il temsilciliği ve Niğde ,Nevşehir, Kırşehir veŞereflikoçhisar bölge temsilcisi olduğum Günaydın gazetesi ve bu gazeteyiyayınlayan Veb ofset gurubunun diğer gazetelerinde bu konudaki haberlerinyayınlanmasıyla vilayet olmamıza kadar tüm çalışmaların her safhasında  bulunan ve tek yaşayanı olarak yaptığıhizmetleriyle ilimizin  iki elin 10parmağını geçmeyen efsane siyasetçisi Mahmut Öztürk’ün bu mücadeledeki katkısıise 2 dir.

   İlk katkısı 2yıl boyunca kamuoyu oluşturmak için çabalarımızı sürdürürken Ankara’da  özelliklede TBMM sinde yaptığımızgörüşmelerimizde bize Meclisteki bürosunu kullandırmasıdır.

   Mahmut Beyin 2.katkısı ise komisyonlarda takip etmediği bu konuda verdiği kanun teklifidir.

  Bu ikisi dışındaMahmut beyin kendisi tarafından da bizzat defalarca bana da belirttiği gibiVilayet olmamız için başkaca bir çabası olmadığı gibi aksine bizzat dünyagözüyle Meclisin Kor Diplomat locasından kızım Remziye ile birlikte takip ettiğimiz Aksaray’ında içinde bulunduğu4 ilçenin il olmasını sağlayan kanun teklifi TBMM’sinde görüşülürken o zamankiAksaray ilçesine bağlı olan 16 beldenin tamamının ilçe yapılması önergesiniverdi.

 Bu önergelerin herbirinin ayrı, ayrı okunması, komisyona ve genel kurula sorulmasıyla 1.5 saattenfazla geçen zamanda Meclis genel kurul boşaldı.

    Benim birmilletvekilinin çıkıp ta yeter sayı olup olmadığını istemesiyle kanunun akameteuğrayacağı endişesiyle oradan oraya çabaladığımı genel kurul salonundan görenmerhum Raşit Daldal’ın yanıma gelerek ”Ulan oğlum manyak mısın şimdi aşağıdüşüp öleceksin” demesi üzerine endişemin sebebinin salonun boşalması olduğunubelirttim.

  Merhum beniteskin ederek” Merak etme birazdan Başbakan Özal içeri girince vekiller gelir.”dedi.

  Gerçekten deMerhum Özal’ın bir on dakika sonra salona gelmesiyle yeniden dolan genelkurulda yapılan oylamayla vilayet olma kanunumuz kabul edildi.

 Hakkın rızası vebu çerçevede kul hakkının da bilinmesi ve sadece bilinmekle de kalınmayarakbunun pratikte de gözetilmesi çerçevesinde Aksaray’ın 56 yıl süren 2. İlçelikesaretinden kurtulmasın da  emeğiolanların oranları nispetindekilerin tamamını belirtmemiz için kaleme aldığımızseri yazımızın 2. Bölümünde de tamamını yazmaya yerimiz yetmediğinden Mevla’mızizin verirse 3. bölümünü Perşembe günü kaldığı yerden devam edeceğim.

  Mazimizin tamolarak bilinerek atimizin de en iyi şekilde oluşturulabilmesi için başta Mülkive mahalli amirler olmak üzere ilimiz Milletvekilleri, Siyasi Partilerinteşkilatları Meslek Odaları ve STK’ yetkilileriyle ilgili kurum ve kuruluşlartarafından takip edilmesi ve ettirilmesi dileğiyle.

    Rabbim Yar veYardımcımız Olsun.

   DevamıPerşembe’ye,

pan>Vilayet olmamızısağlayan kanunun Hükümet tarafından gündeme alınmasından itibaren TBMM’sindekabul edilmesine kadar canla başla çalışan, hatta bu yüzden vefat edenablasının cenazesine bile katılamayan.

   Aksaray’ın ilolmasından sonra ise il birimlerinin kurulması, il birim amirler ilekadrolarının oluşturularak atamalarının yapılması, tüm birimlerin ihtiyacı olanbinalarının bulunması tefrişatlarının yapılması, araç ve gereçleri de dahil tümeksiklerinin giderilmesini de sağlayan,40 Metrelik yol(Atatürk Bulvarı)unUluırmak geçişi köprüsünü de yaptıran merhum Avukat Raşit Daldal’dır.

  Rabbimizin rızasıve bu çerçevede kul hakkını bilip gözeterek 56 yıl süren 2. İlçelik esaretindenkurtulmamızda emeği olanların oranları nispetindekilerin tamamını belirtmemizeyerimiz yetmediğinden Mevla’mız izin verirse konumuza kaldığı yerden(-)Parantez İçi köşemde devam edeceğim.

  Mazininbilinmesiyle başta Meslek Odaları ve STK’ yetkilileri olmak üzere ilgili  kurum ve kuruluşlar tarafından gereği içintitizlikle takibiyle en güzel atinin oluşturulacağı gerçeğiyle  başta Mülki ve Mahalli idare  amirleri, Milletvekilleri ile Meslek Odalarıve STK yetkilileri bugün başladığım bu seri yazının takip edilmesi veettirilmesi dileğiyle. Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun.

   Devamı bugünkü(-) Parantez İçi köşesinde..

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.