İki Gözümün Çiçekleri


Selcan Gür Arık

Selcan Gür Arık

22.07.2020 / 08:42

..

Müsaade ederseniz bugün bir eğitimci, uzman ya da AileDanışmanı kimliğimle değil bir anne olarak yazmak istiyorum. Öncelikle anneolmanın, bence, tarifini haddimi aşmadan yapmak istiyorum. Sanıyorum veumuyorum ki her kadının hayalinde ve kalbinde annelik serüveni yaşamakisteyeceği bir sorumluluk ve maceradır. Çalıştığım kurum ve görevim gereği;anneliği için tutuşan, evlat özleminden kavrulan kadını da gördüm. Evladınaeşya kadar kıymet vermeyen ama ön adı anne olmak durumunda kalan kadınları dagördüm. Garip bir nasip meselesi annelik. Elinle koymuş gibi bulduğun daoluyor, bir mum ışığıyla arar gibi yorulduğunda…Ama anneliği sanırım şöyletarif edebilirim; her haliyle vicdanınla seni karşı karşıya getiren, her ankendini sorgular halde bulduğun, korkuyla, pimpiriklikle, sevgiyle, merhametle,uykusuzlukla yaptığın tam anlamıyla, yarı delilik!

Benim annelik serüvenim çok kolaymış gibi başlayıp meşakkatlibir yol sonunda bulduğum bir lezzetti. Zaman zaman bocaladığım, ne yapacağımıbilmediğim çok anın olduğu gibi bazen de sanki tam anne olmak için doğmuşumgibi eylemlerde bulunduğum bir hal. Her anne gibi yavrularımı gördüğümdemerhamet duygumun kabardığı, çocuklarımı öpüyorum sanıp onları nerdeyseyiyecekmişim gibi kendimi bulduğum anlar pek bir fazla. Bir an önce büyüsünlerdiye bekleyip, onlar büyüdükçe zamanı durdurmak istediğim, biraz yavaşgidebilir miyiz Dünya Beyciğim diye haykırası durumlarda olduğum anlarım da pekbir fazla. İşte bu hallerde her anım, geleceğim ve tüm planlarım onlardahilinde ilerlerken, başka bir annenin iki gözünün çiçeklerine hunharca,kolayca ve mümkünat dahilinde zarar verilebildiğini görmek aklımı sarsıcı haldeolabiliyor. Bir annenin kuzusu, başka bir annenin kuzusuna kıskançlık, sahipolma, kendince koruma ya da saldırma gibi bir konularda nasıl cinnet halindeolur da zarar verir aklım almıyor. Medyada hepimizin okuduğu haberlerde ya dagün içinde karşılaştığımız vakalarda, ‘’ Ah be çocuk ne yaptın sen!’’ diyorum.Anne babasının kardeşlerinin, arkadaşlarının duyduğu acıyı düşünüyorum. Nasıldayanılır ki diyorum böyle bir acıya… Sadece dua ediyorum. Önce evlatlarımızıniyi insanlarla karşılaşması ve hasbihal etmesi dileğine sonra evlat acısıyaşayan ailenin bu tramvayı sağlıkla atlatabilmesi duasına sığınıyorum. Büyükkonuşmamak için dilimi dişimi ısırıyorum, kalbimi sıkıştırıyorum. Bir insannasıl merhamet duygusundan böyle uzak davranabilir halde olur nasıl bu duygunungüzelliğini tatmaz, nasıl başka bir cana hem kanunlar önünde hem de yaradannazarında yasak kılınmışken kıyabilir, inanın aklım almıyor. 

Bu yazıyı yazarken niyetim kimseye akıl vermek falandeğil ama evlat yetiştirirken elbet hem anneye hem babaya büyük iş düşüyor. Buyüzden canım annelere kendi annelik duygumla seslenmek istedim. En çok iş, bizannelerle başlıyor. Hele annelik tecrübesini ister doğurarak ister doğurmadan yenikazanan ya da kazanacak olan tüm kadınlar; önce biz, yetiştirdiğimiz çocuklardahayat tablosuna her biri çiçek nakışı işler gibi özenli ve sorumlu davranmalıyız.Çocuk yetiştirme işine girişen tüm kadınlara naçizane annelik duygumla, haddimive hududumu aşmadan kendimce bir şeyler söylemeyi önce kendi evlatlarımıdüşünerek sonra tüm evlatlar gözümün önünde borç biliyorum. Lütfenevlatlarınıza cinsiyet ayrımı gözetmeden, önce merhamet duygusunu gözetereksevmeyi öğretin. Sevmeyi yanlış öğrenen her çocuk toplumda infiallere sebepolabiliyor. Sevmeyi öğrenemeyen ve yanlış anlamlar yükleyen her çocuk, yanlışdavranmaya daha meyilli olabiliyor. Şiddeti sevgi olarak öğrenen çocuklar bireyolma yolunda muhakkak kendine ve çevresine zarar vermeden ilerlemiyor. Canımhanımlar önce sevmeye kendinizden başlayın, anneliğinizi ve dünyada oluşunuzu sevin.Her hareket dünyada bir kelebek etkisi gösterecektir herkes sevmeye kendindenve çevresinden başlarsa bu etki yayılarak ilerleyecek ve dünya daha yaşanır veçiçek bahçesi gibi olacaktır. Tüm yaşanan kötülükler belki son bulmayacak amadünya iyilik hareketi ve sevgiyi hissedip yayarak güzelleşecektir. Rabbimhepimizi ve evlatlarımızı iyi yetiştirilmiş, iyilikle ve sevgiyle yetiştirilmişinsanlarla karşılaştırsın.

yar ve yardımcımız olsun.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.