Tasavvuf ve Bilim


Neslihan Yalav

Neslihan Yalav

18.07.2020 / 07:52

..

Son zamanlarda Tasavvuf ile Bilim arasında nasıl birbağlantı var merak ettim ve bu konuda biraz araştırma yaptım. Öğrendiğimbilgiler beni hayrete düşürdü ve hayret makamında kainatı seyrettirdi. Sizlere öğrenmişolduğum bu bilgilerden birkaçını paylaşmak istiyorum.

Einstein’ın zamanla ilgili İzafiyet Teorisi var buteoride zamanın göreceli olduğu ve evrendeki çeşitli noktalara  göre değişebileceği belirtilmekte.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Işığın hızı saniyede 300 000kilometre.

Güneş’in Dünya’ya uzaklığı ise 149 milyon kilometre Güneştençıkan bir ışığın saniyede 300 000 kilometre yaparak dünyamıza ulaşma süresi 8dakika civarında. .Yani biz Güneşten çıkan ışığın dünyamıza gelmesini yaklaşık8 dakika sonra algılamaktayız. Bu bir anlamda Dünyanın Güneş’e göre 8 dakikageçmişte yaşadığı anlamına geliyor. Dünya’nın ve Güneş’in yer aldığı Samanyolugalaksisinde bu durumu düşünürsek ve birçok galaksinin olduğunu hesaba katarsakdünyaya göre belki de çok daha geleceği yaşayan galaksiler olduğunusöyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında   bütün kainatı kuşatan Yüce Allah’ın isegeçmişten ve gelecekten münezzeh  olduğunu  anlamak eskiye göre  çok  daha kolay.

 Değişik bir bilgidaha paylaşacağım sizlere. Işığın hızının  saniyede 300 000 kilometre olduğunusöylemiştik. Işık hızından daha hızlı bir hıza ulaşıldığında zaman kavramı yokoluyormuş yani zaman denilen geçmişi ve geleceği kapsayan durum yaşanmıyormuşçok ilginç değil mi. Hızır Aleyhisselam’ın böyle bir hızla hareket ettiği vezamanlar arası yolculuk yaptığı belirtilmekte. Yine Efendimiz Aleyhisselam’ında Mirac’a yükselmesi, orada Cennet ve Cehennemi seyredişi ve sonrasında yatağısoğumadan yeniden yatağına girmesi bize Işık hızından daha hızlı hareket ettiğinigöstermektedir.

Dinimizin ve Kur’an-ı Kerim’in ayetlerle, sünnetlerleortaya koyduğu bilgiler yavaş yavaş bilimsel olarak kanıtlanmakta. Hele dedijitalleşmenin arttığı bu yüzyılda teknoloji ile beraber bu olguları daha iyianlamaktayız.

Çok yakın bir zamanda Yüce Rabb’imizin, ahiretin,meleklerin varlığı apaçık ortaya konulabilir. İnanan insanlar olarak bizler, bugerçekleri gayet iyi biliyoruz ama bilim de bu gerçekleri kabullenmek üzere..

Bize düşen görev bilimin bu gerçekleri apaçık ortayakoymadan önce  dini inanç veibadetlerimizi gerektiği gibi yaşayabilmek. Yoksa her şey apaçık ortayaçıktıktan sonra bunları yaşamanın  imanınoktada hiçbir anlamı kalmadığı gibi son dakikada tüm gerçekleri kabul ederekiman etmek isteyen Firavundan hiçbir farkımız kalmaz.

  Selam ve dua ile..

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.