ZİNCİRİYE MEDRESEMİZ GENÇLERİN MEKANI OLSUN„


Kuddusi BAKAR

Kuddusi BAKAR

27.06.2020 / 08:20

..

  Sevgili AksaraylıKardeşlerim!

  Zor dönemlerdengeçiyoruz.Yoklukla İmtihan edildiğimiz dönemlerde bir mücadele/samimiyet/gayretve birliktelik vardı.Ne zaman varlıkla imtihan edilmeye başladıysak olanlar oldu.Değerlerimizi/istikametimizi/maneviyatımızıve dahi yaratılış gayemizi öteleyerek,maalesef sekülerleşme ve dünyevileşmederdi ile yarışır hâle geldik.Geçmişte bilgiye ulaşmak zor idi lakin şimdiherşeyi bildiğimiz halde rehavete kapılmamız içimizi en çok acıtan bir durumolsa gerek!

  Meseleyi fazlauzatmadan mevzuya girmek istiyorum.

  DeğerliDostlar;Gözbebeğimiz olan çocuklarımızın/gençlerimizin okul sonrası veya boşzamanlarında gidebileceği milli ve manevi değerlerimize uygun bir yerolmadığını yıllardır her platformda dile getirdik.Bugüne kadar Aksarayımızınilim/sanat/kültür/spor vb. alanlarda Türkiye’ye veya Dünya’ya malolmuş millibir ismin olmayışı bizi üzdüğü gibi bunun gayretinde olmamak veya kabiliyetlibir kardeşimize destek olmamak kalbimizi derinden yaralamıştır. Geliniz birbaşlangıç olsun,elele vererek “ZİNCİRİYE MEDRESEMİZ GENÇLERİN MEKANI OLSUN“sloganıyla bir çalışma başlatalım. Her ne kadar Aksaray Belediyemiz çalışmayapıyorsa da bu çalışmayı en üst düzeye en faydalı şekle getirmek için hepimizseferber olalım. Yine Belediyemiz mihmandarlık yapsın bizlerde eğitimfaaliyetleri yapan STK’lar olarak üzerimize düşeni yapalım İnşallah.Her alandaevlatlarımız birinci olsun. Bu saatten sonra ikinciliğe bile tahammülümüzyoktur. Gençlerin Medresede cıvıl cıvıl sesini duydukça kalbimizferahlasın/mutmain olsun...Geçmişte nasıl birçok âlim bu medresede yetişmiş isebundan sonrada nice âlimler yetişmesi için dertlenelim. Sefer bizden zaferAllahtan...Böylece Zinciriye Medresesi aslına rücû etmiş olur.

  ZinciriyeMedresesi Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine kadar faaliyetini medrese olarakdevam ettirmiştir...

  1940 yılındahapishane olarak kullanılmaya başlanmıştır.1969 yılında Niğde valiliğine bağlımüze olarak faaliyete geçmiş 1985 yılında Eski Eserler ve Müzeler GenelMüdürlüğü tara- fından restore edilerek Aksaray Müzesi olarak ziyaretcilerinhizmetine açılmıştır.1996 yılında Aksaray’da yeni bir müze binası yapılarakburadaki eserler bu yeni müze binasına tasınmıstır.

  1997 yılındaZinciriye Medresesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarakrestore edilmis ve bir süre eğlence mekanı olarak kullanılmıs ancak simdilerdeboş durmaktadır.

  Her ne kadarBelediyemiz kısmî faaliyetler yapsa da,Kültür ve sanat faaliyetleri açısındanson derece gerilerde olan Aksaray ilinde Zinciriye Medresesi cok güzel birkültür ve sanat merkezi yapılabilir. Bu konuda şehrin ileri gelenlerinin adımatması gerekiyor.

  Şehrimizinkıymetli İdarecilerine önemle arzederim.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.