UMUT


Resul Çetinkaya

Resul Çetinkaya

06.05.2020 / 07:54

...

Hafta sonu bir film izledim. Sanırım tesirinde kaldım.Bunun üzerine bu yazıyı ve konuyu kaleme almak istedim.

İnsan olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığında birtepki vermek zorunda kalır. Eğer bu tepkiyi veremezse anksiyete ve kaygıoluşur. Bildiğiniz Etki Tepki Kanunu.

Olumsuz bir durumla karşı karşıyız. Peki bilinç dışıverilen tepkiler dışında bilinçli olarak neler yapabiliriz? Olumsuz bu etkiden kuvvetlenerekçıkmak mümkün müdür?

Davranışın temelini oluşturan duygu, düşünceden dahatesirlidir. Bir düşünceyi olumlu veya olumsuz olarak değerlendirmek içinüzerimizde bıraktığı duyguya bakarız. Hatta hatırlamakta zorlandığımız anlarınbile duygularını hissedebiliriz. Bu sebeple genelde kontrol altında tutmakistediğimiz şey duygularımızdır.

Size çarpıcı bir ifadede bulunmak istiyorum. Her zamanokuduğumuz Fatiha suresindeki “İhdinas sıratel mustakim.” ( Bizi dosdoğru yolaeriştir.) ayetinin bir tefsirini Bediüzzaman Hazretleri şöyle yapıyor:“Dosdoğru yol; hislerimizdeki kahramanlık, iffet ve hikmet ile yoğrulmuş adaletyoludur.   

Savunma mekanizmalarımızın bilinç dışı verdikleri birtepkiyi örneklendirmek istiyorum. Örneğin; zindanda mahkum olan bir insan, rüyave hayal vasıtasıyla dışarda gezebilir, dolaşabilir, memleketine gidip çimlerinüzerine uzanarak gökyüzünü izleyebilir, yıldızları temaşa edebilir, baharıkucaklayarak çiçeklere, kuşlara, kelebeklere sarılabilir.

Peki bilinçli olarak nasıl bir tepki verebiliriz?

Umut edebiliriz.

Umut, en büyük özgürlüktür. İnsan umut ederek daha güzelgünler için çaba gösterir. Umut etmek bazen çalışmaktır bazen yalvarmaktır.Bazen ise savaşmaktır.

Zor bir süreçten geçiyoruz. Bazen ışığımızı kaybediyor,kendimizi boğuluyor gibi tahayyül ediyor, “of of” diyor, bir dakikanın birsaniyenin içinde sıkışıp kalıyor olabiliriz. Gücümüzün azaldığını vedirencimizi yitirmeye başladığımızı hissedebiliriz.

Bu gibi durumlarda kendimizi tekrar motive etmek veyeniden “Bismillah” demek daha uygun olandır diye düşünüyorum.

Hayatımız her yerinde belki bilmeden yaptığımız şey umutetmektir. Ben bu kez bilinçli olarak umut edelim istiyorum.

İnsan, çoğu güzelliğin bitmeyeceğini umut ederek yaşar.Güzel günler yaşayacağını umut ederek sever, evlenir, çocuk sahibi olur.Başarılı olmayı umut ederek çalışır. Başarmayı umut eder.

Umut etmek, o yolda olmaktır. Hani hep anlatılır yakarıncanın su taşıması. Evet karınca umut etmiştir. O umut, halaanlatılarımızda ve dillerimizde yerini almıştır.

Aslında umut etmek sonuç odaklı bile değildir. O uğurdaolmakla alakalıdır. Bir örnek vererek bitirmek istiyorum.

Harzemşah Devletinin hükümdarı ve komutanı Celaleddin-iHarzemşah çok defa Moğollar karşısında zafer elde etmiş. Yine bir sefereçıkacağı zaman onun vüzerası ve etbaı ona “Sen muzaffer olacaksın. Allah senigalip kılacak.” demişler. O zat ise onlara şu cevabı vermiş: “Beni galip veyamağlup kılmak Allah’ın vazifesidir. Benim vazifem Allah yolunda cihad etmektir.Vazifemi yaparım Allah’ın vazifesine karışmam.”

Evet vazifemiz bu yolda olmaktır.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.