Kıyamet Ambarı


Avni KURU

Avni KURU

05.11.2019 / 10:17

...

Norveç’teki kıyamet ambarını duymuşunuzdur. Durmayanlariçin kısa bir bilgi vereyim.

Norveç’in kuzeyindeki Spitsbergen adasında “SvalbardKüresel Tohum Deposu” adı verilen tohum ambarı, Mart 2008 tarihinde resmenfaaliyete başlamıştı. Donmuş bir dağın 130 metre altına inşa edilen ambarda, şuanda dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 milyon farklı tohum özelambalajlarda saklanıyor. Kuzey Kutbu’na 1100 kilometre uzaklıkta olan buzdağıambarında, bazı dayanıklı tohumlar 1000 yıl kadar bozulmadan kalabilecek.

Bu ambarın amacı küresel bir felakette medeniyeti yenidenkurabilecek yiyecek stokunu oluşturabilmek. Bu kulağa bilim kurgu gibi geliyorama bu ambar için milyarlarca dolar harcandı.

Sebebi ise çok basit. Bir şekilde bir canlının neslitükenirse genetik kodu asla üretilemiyor. Tabi bu kıyamet ambarınınortaklarından bir Türkiye değil.

Türkiye’nin de böyle bir ambara ihtiyacı var hatta bunuiçin geç bile kalındı. Çünkü İsrail’le yapılan tohum anlaşması ve akabindeçıkan tohum yasası sebebiyle safkan tohum stoklarımızı kaybettik. GDO’lu vekısır olan tohumları kullanmak zorunda bırakıldık.

Hayvanlarımızda bu tür tehlike yaşayabilir. Sığır, tavuk,koyun, keçi gibi hayvanların saf DNA’larını saklayacak biyolojik bir ambar yapılmalı.

Aksaray üniversitesinde yapılan embriyo transferçalışmaları bu tür bir ambar yapabilecek bir alt yapı zemini oluşturuyor.Kıyamet Türkiye için o kadar uzak bir ihtimal değil. Tekrar yapılan yanlış birantlaşma hayvanlarımızın ırklarını bozabilir ve hayvanların safkan genetikkodlarını kaybedebiliriz. Bu bizim için tarım ve hayvanlarımızın genetikkıyameti olmaya yetecektir.

Tehlike çanları çoktan çalmaya başladı.  Orta ve uzun vadeli bir süreçte bizimyani  Türk milletinin var olabilmesi, bustratejik savaşta tedbirleri almamıza ve öngörülü  bir yaklaşım izlememizde gizlidir.

Anadolu’yu Anadolu yapan en temel gelir ve uğraşkaynağımız olan hayvanlarımızın ırklarının bozulup dağılmaması için bu tür birtedbir alınması artık kaçınılmaz. Global değişimin yaşandığı çağımızda savaşlarartık sadece asker ve silahlarla yapılmıyor. Bu savaşlardan biride gıdalardayapılan genetik oyunlar. Bu tür gıdalar bizim ülkemiz gibi üçüncü dünyaülkelerine gönderiliyor. Diğer ülkeler ise bu tür kaynaklarını korumak içinmilyarlar harcıyor. Çünkü bu doğal kaynaklarımız tükenirse katrilyonlar bileharcansa geri gelmeyeceğinin bilincindeler.

Bence bunu bir düşünün derim. Bir imza vererek bile bu hareketibaşlatabiliriz.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.