YÜKSEKTE ÇALIŞMA


Resul KAYGISIZ

Resul KAYGISIZ

3280 28.02.2019 / 07:13

...

Yüksekte çalışma sonucu düşme, inşaat sektöründe ölüm veyaralanmalı kazaların en sık karşılaşılanlarıdır. Yüksekte çalışma sonucubelirlenen kaza risklerine karşı alınan önlemlere çalışanlar tarafındanuyulmaması, denetimlerin yeterince yapılmaması, uygun kişisel koruyucularınkullanılmaması, talimatlara uyulmaması gibi sebepler kazaya davetiyeçıkarmaktadır.

Uygun olmayan, korumasız iskelelerde çalışmak, emniyetkemeri kullanmamak ya da uygun takmamak, yüksek zeminin kırık, çatlak vb.olması sonucu tehlikenin oluşması, işe uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi,dikkatsiz çalışma, yüksekte çalışırken işçilerin birbirlerine yaptıklarıtehlikeli şakalar düşme riskini oluşturmaktadır.

Yüksekte çalışırken olmazsa olmaz en önemli kişiselkoruyucu ‘Emniyet Kemeri’dir. Düşmeyi önleyen en önemli teçhizattır. Emniyetkemerleri her kullanımdan önce mutlaka kontrol edilmeli, yıpranmış olupolmadığına, perçin ve dikişlerinin sağlam olup olmadığına dikkat edilmelidir.Kusurlu olanlar kullanılmamalı, ilgili kişilere bilgi verilmelidir.

Emniyet kemerleri standartlara uygun olmalı, en az 12 cmgenişliğinde, 6 mm kalınlığında uygun malzemeden ve taşıma yükü en az 1150 kgolmalıdır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2014 yılındayaptığı çalışma sonucu açıkladığı istatistiki veriye göre; 14 kaza tipiarasından, yüksekten düşerek oluşan ölümlü kazalar %42,9 u ile birinci sırada,yine 14 kaza tipi arasından, yüksekten düşerek uluşan yaralanmalı kazalar %37,4ile birinci sırada yer almaktadır.

Ölümlü ve yaralanmalı kazalar içerisinde birinci sırayıalan ‘Yüksekten Düşme’ ilgili sektörler için oldukça önemli bir konudur. Önceçalışanların eğitilmesi, olmaz ise olmaz kişisel koruyucuların mutlakasağlanması ve bu koruyucuların kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesi kazalarınönlenmesinde oldukça fayda sağlayacaktır.

Kazasız, sağlıklı gün dileklerimle…

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.