Köşe Yazıları

KORONA VİRÜSÜNDE İLAHİ İKAZ

………………… Çin’ de bir anda ortaya çıkan korona virüsü, dünyanındört bir tarafına yayılmaya başladı. Bu virüsle ilgili uzun uzadıya bilimselaraştırmalar yapılıyor. Bu konu tartışılıyor. Efendim korona virüsü biyolojikbir silahtır. Biri..

KORONA VİRÜSÜNDE İLAHİ İKAZ

…………………

Çin’ de bir anda ortaya çıkan korona virüsü, dünyanındört bir tarafına yayılmaya başladı. Bu virüsle ilgili uzun uzadıya bilimselaraştırmalar yapılıyor. Bu konu tartışılıyor. Efendim korona virüsü biyolojikbir silahtır. Biri Amerika düğmeye bastı diyor. Diğeri Çin düğmeye bastıkapitalizm artık batıdan değil doğudan doğacak diyor. Diğeri korona virüsü birnevi üçüncü dünya harbinin başlangıcıdır bu bir savaş taktiğidir diyor.

Biz bu konuyu ayetler ışığında değerlendirelim.

Depremlerin sel felaketlerinin tesadüf olmadığını, Bırakındepremi seli ağaçtaki tek bir yaprağın bile, Allah’ın bilgisi ve iradesidışında düşmediğini hepimiz biliyoruz.

Allah kuluna zulmetmez kul azmadıkça. Cenabı hak insansuresi 3. Ayette biz insana doğru yolu gösterdik. O ya şükredici olur ya danankör buyuruyor.

İlahi adalet asla şaşmaz. Kullar azınca ilahi ikaz gelir.

Şimdi insanlık yine bir ilahi ikaz ile karşı karşıyaüstelik belli bir bölge veya ülke değil, bütün dünya gözle görülmeyen birvirüsün istilası ve tehdidi altında. Tıpkı depremler seller gibi. Aslında bukorona virüsünden alınacak çok önemli dersler var.

Kabede tavaf, Cuma günleri dahi camilerde cemaat, kurankurslarında talebe kalmadı. Sebebi üzerine ümmet olarak muhasebe ediyor muyuz?

Dünya savaşı sırasında üstada sordular. Hangi fiilimizbizi bu azaba müstehak kıldı? 

Şimdi biz de kendimize soralım. Neden dünyanın kalbikıblemiz Kabemiz ilk kez boş kaldı?

Maalesef cevabımız üstadın verdiği cevap gibi olacak.

Biz İslam’ın emirlerini ihmal ettik. Dinimizin direğiolan namazı ihmal ettik. Pırıl pırıl ibadet hanelerimiz olan camilerimizidolduramadık. Biz ümmet olarak gerçek manada mazlumun feryadını dindiremedik.  

Enkaz altından çıkarılırken Amca fotoğrafımı çekme,örtülü değilim diyen Suriyeli öksüz Fatıma’nın ellerinden tutamadık.

Açlıktan ağlayarak Allah’ım açım bizi cennetine al da doyalımdiyen Meryem’i doyuramadık.

Son nefesini verirken hepinizi Allaha şikayet edeceğimdiyen Suriyeli çocuğun şikayet dilekçesi kabul edildi. Gereken cevap bütüninsanlığa verildi.  

Cenabı hak tevbe suresi 126. Ayeti kerimede onlar her yılbir veya iki kez çeşitli belalarla imtihan edildiklerini görmüyorlar mı? Sonrane tevbe ediyorlar ne de ibret alıyorlar buyuruyor.

Gerçek manada kardeş olamadık şimdi musafaha yapmayahasretiz. Camiye gitmeme bahanesi öne sürerken şu an cemaatle namaz kılmayahasretiz.

Tavafsız Kabe, cemaatsiz cami, ıssız Cuma. Hepsi ibrettirbizlere. Kendimize gelelim. Tedbirimizi elbette alalım. Fakat takdirin Allahtanolduğunu unutmayalım. Bırakalım stok yapma işini, bol dua edelim. Bol sadakaverelim.  

Ümmetin üzerinde dolaşan kara bulutların rahmet yağmurunadönmesi duası ile. Mübarek Şaban ayımızın hayırlara vesile olmasını cenabıhaktan niyaz ediyoruz.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.   


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL