Gündem

Koçak “TMO’nun Alım Politikaları Aksaray’da Yürümüyor”

aksaray ziraat odası başkanı emin koçak; “aksaray’ın nohutteslim noktası olarak Şerefli koçhisar’a bağlanması çiftçilerimizi perişanedecektir” aksaray ziraat odası başkanı devam eden hasat dönemine ilişkinyaptığı açıklamada tmo’nun aksaray bölgesindeki alım politikalarını..

Koçak “TMO’nun Alım Politikaları Aksaray’da Yürümüyor”

aksaray ziraat odası başkanı emin koçak; “aksaray’ın nohutteslim noktası olarak Şerefli koçhisar’a bağlanması çiftçilerimizi perişanedecektir”

aksaray ziraat odası başkanı devam eden hasat dönemine ilişkinyaptığı açıklamada tmo’nun aksaray bölgesindeki alım politikalarını eleştirerekaksaray’da tmo’nun alım için devreye girmesi gerektiğini söyledi. koçak yaptığıaçıklamada;“2018 yılının hasat dönemi başladı ve değişik ürünlerle devamediyor. tabi ilk hasat arpa ile, buğday ile başladı.

bu sene aksaray’da verimli bir dönemi geride bırakıyoruz.bazı bölgelerde ufak tefek sıkıntılar oldu ama verimlerimiz iyiydi.fiyatkonusunda istediğimizi alamadık. verim iyi olunca fiyatı dengeledi. türkiye’deen büyük, çiftçi dostu dediğimiz toprak mahsulleri ofisi (tmo) açıldı. fiyaterken verildi ama biz ziraat odası olarak tmo’dan aksaray ticaret borsasındaalım yapan bir memur olmasını bekledik. Çünkü tmo alım yapmış olsaydı fiyatlarbiraz daha yükselirdi ve üreticilerimizin biraz cebi para görürdü. maalesef busene yapamadık bunu ama inşallah diğer senelerde bunu gerçekleştiririz. tabiiki üç gün itibariyle aksaray’da nohut hasadı başladı. nohut aksaray’da bu seneekim alanı %30 artış gösterdi. nohudu özellikle kıraç bölgelerinde üreticimiznadas alanına ekti. geçen sene arpa ektiyse, arpayı kaldırdıktan sonra nohutekti. tabi bu da üretici için iyi bir şey. biz bunu her zaman istiyoruz.

tarlaları boş bırakmamak lazım. bugün hasadın durumunabaktık. kıraç alanında biçerdöverler çalışıyor. verimde düşüklük var. budaüreticimizin yüzünü güldürmedi. dekarda şuan ortalama 80 kilo ile 130 kiloarası bir verim alınıyor. daha düşük veya yüksek olan yerlerde var ama ortalamabu sayılar civarında bir verim alınıyor. Şuanda tarım bakanlığımız, hükümetimizfiyat açıkladı. tmo’nun alım yapacağını ki bizde alım yapılmasını istiyoruz amadün öğrendik ki aksaray’ın nohutu Şereflikoçhisar’da alım yapılacak. aksaraybir il, aksaray’da bir çok ekili alan var. aksaray’da üç, dört yerde tmo’nunalım yerleri var. Üreticilerimiz nohudunu traktör ile Şereflikoçhisar’a nasılgötürsün. biz aksaray’da ki ofis şubelerinin açılmasını istiyoruz.hükümetimizin de böyle bir açıklaması var. ofis ve tarım kredi müdürlüklerininalım yapacağı açıklaması var. biz aksaray’da alım yapmasını istiyoruz.Şereflikoçhisar’a yönlendirilirse, orada 3 lira 25 kuruş taban fiyatıaçıklandı. Üretici oraya götüreceğine burada 2 lira 50 kuruşa verir. bu daüretici için ciddi sıkıntılar yaratır. biz gerekli girişimlerde bulunduk.aksaray’da alım yapılmasını sağlayacağız. İnşallah hasarsız bir yıl olur.dediğim gibi geçen sene nohut fiyatları ciddi derecede yüksekti ama bu seneverimin çok olduğundan dolayı fiyatta biraz düşüklük var.

bu sene aksaray’da özellikle bayır altındakiçiftçilerimiz sarımsakta ciddi derecede sıkıntı çektiler. zarar üzerine zararettirmemek lazım. Üretici bu ülkeye lazım. gıda olmaz ise hayat olmaz.Özellikle gıda üreten insanlara ciddi derecede destek olmak lazım. bunun içindetmo’nun ivedi bir şekilde alım merkezini açması lazım” dedi.

haber merkezi

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL