Köşe Yazıları

KIRIK-ÇIKIKÇI BEL İÇİN SON ÇARE Mİ?

.. Kışmevsimi geldi. Bahar önceki seneye göre aceleci davranıp bizleri bırakıp gitti.Kış Aksaray’ da kar yağdığında güzel olur. Kar altında kalan bir şehir tarihidokusunu kaybetmemiş yerlerden geçerken daha bir güzel..

KIRIK-ÇIKIKÇI BEL İÇİN SON ÇARE Mİ?

..

Kışmevsimi geldi. Bahar önceki seneye göre aceleci davranıp bizleri bırakıp gitti.Kış Aksaray’ da kar yağdığında güzel olur. Kar altında kalan bir şehir tarihidokusunu kaybetmemiş yerlerden geçerken daha bir güzel oluyor. Ulu Camiyüzyıllara meydan okuyan ve güven veren haliyle kar altında ayrı birgüzel.  Huzur veren hali hem göze hemgönle hitap ediyor. Aksaray’ da kışta güzeldir yazda. Bu güzellikler yanındasağlık açısından kış biraz ağrılıdır. Soğuk havalar kas ağrılarına sebep olur.

Havalarınsoğuması ile vücudumuzda kış şartlarına adapte olmaya çalışıyor. Yağlanma buadaptasyonların başında geliyor. Soğuğa karşı ilk koruyucu tedbiri bu şekildealır vücut. Bu koruyucu mekanizma hormon dengeleri ile devam eder. Bunlar devamederken bizde giyim tarzımızda değişiklik yaparız. Artık bahar ayındakullandığımız kıyafetlerimizi kaldırmanın vakti gelmiştir. Kışlıklar çıkarılır.İçeride de dışarıda da daha kalın kıyafetler giyilmeye başlanır. Doğal gaz,soba ya da başka bir yöntemle ısınan evlerimiz bizi terletmeyecek düzeyleısıtılır. Sıcak ve soğuk dengesizliğinin vücudumuz için büyük bir tehlike arzettiğini söylemeliyim. Soba gibi kömürlü kalorifer gibi oda sıcaklığını çokyükseğe taşıyabilen ısıtıcılara dikkat edilmelidir. Terleme ve sonrasındaüşütmeye bağlı bel ve boyun ağrıları en çok bu durumlarda ortaya çıkar.

Üşütmeyebağlı bel ve boyun ağrıları mekanik ağrılara sebep olur. Ortada bir hastalıkolmamasına karşın omurga bölgelerinde ağrı şikâyeti vardır. Bel ve boyunağrılarının çok büyük bir kısmı mekanik ağrılardan oluşur. Birey bunu fıtık yada başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğunu düşünebilir. Bu ağrılarla başetmek için bildiği yöntemleri uygular, belki biraz rahatlar ama kronikleşmişseağrı geçmez. Bunun için ağrılarla ilgili ilk akla gelen kırık-çıkıkçı diye halkarasında bilinen insanlardan medet umulur. Bu sıralama hemen hiç değişmez.Bahsettiğimiz sorun mekanik kaynaklı olduğu için çözümü tıbbı olarak da zordeğildir. Ancak malum yerlerde uygulanan şeylerle bir şekilde sonuç alındığındaartık genel kanı yerleşmiş olur. Bu kişilere her derde deva gözüyle bakılmayabaşlanır.

Belve boyun rahatsızlıklarında bilimsel kanıta dayanan yöntemlerle çözüm vardır.Ulaşılabilirlik problemi günümüzde artık neredeyse yok denecek düzeydedir. Buyüzden bel ve boyun sağlığınız için bilimsel kanıta dayalı yöntemleri tercihetmeniz elzemdir.

Sağlıklı,mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL