Gündem

Kan Bağışı Demek Can Bağışı Demektir

kahramanmaraş’ın pazarcık İlçesinde yaşanan 7,7, elbistan İlçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem; kahramanmaraş, kilis, diyarbakır, adana, osmaniye, gaziantep, Şanlıurfa, adıyaman, malatya ve hatay’da yıkıma yol açmıştı. binlerce kişi can kaybederek..

Kan Bağışı Demek Can Bağışı Demektir

kahramanmaraş’ın pazarcık İlçesinde yaşanan 7,7, elbistan İlçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem; kahramanmaraş, kilis, diyarbakır, adana, osmaniye, gaziantep, Şanlıurfa, adıyaman, malatya ve hatay’da yıkıma yol açmıştı. binlerce kişi can kaybederek binlerce kişi yaralanmıştı. 

merkez üstü maraş pazarcık olan 7.7 deprem aksaray’da hissedildi. İnsanlar evlerini terk ederek araç içeresinde beklerken aksaray valiliği deprem bölgesinde yaralılar için kan bağışı başlattı. merkez üssü kahramanmaraş olan ve birçok ilimizi etkileyen depremde yaralılar için kan bağışı kampanyasına katılan vali hamza aydoğdu, kızılay mobil kan bağış İstasyonuna kan bağışında bulunarak vatandaşları kan vermeye davet etti. davetin üzerine yüzlerce kişi merkez üsleri kahramanmaraş’ın pazarcık ve elbistan ilçesi olan 2 büyük depremin yaralarını sarmak için kan bağışı ve yardım seferberliği ile sarmaya devam ediyor. gece saatlerine kadar vatandaşlara kızılay kan bağış merkezi önünde kuyruklar oluşturarak kan veriyor.
15 temmuz milli İrade meydanındaki kızılay bağış merkezinde sabahın ilk saatlerinde gelen vatandaşlar hem ayni ve nakdi yardımlar hem de kan bağışı yapmaya devam ediyor. seferberliğin ilk gününde 350 ünite kanı deprem bölgelerine ulaştırmak için çalışmalarını başlatan kızılay, aksaray’da toplanan 350 ünite kanı kayseri kan merkezine ulaştırdı. 350 ünite kanın ardından şehirde bağış merkezlerinde yoğunluk arttı. uzun kuyrukların olduğu bağış merkezinde vatandaşlara art arda davetler gönderildi. kızılay yetkilileri ve vatandaşlar bağışta bulunacak vatandaşları duyarlı olamaya davet etti. 
kan bağışı seferberliğinde gece saatlerine kadar çalışma yaptıklarını belirten ve 350 ünite kanın deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktığını anlatan kızılay Şube başkanı turhan akkurt, “dün deprem sonrası haberi alır almaz tüm vatandaşlarımız günün ilk ışıklarıyla kan merkezimize yoğun bir şekilde talepte bulundular. dün gün boyu gece saat 23’e kadar vatandaşlarımız buradaydılar. dün 350 ünite kan tedarikini hiç zaman kaybetmeden gece 03.00’de kayseri kan merkezine ulaştırdık. oradaki gerekli işlemler sonrasında ihtiyaç olduğunda deprem bölgesine intikal edecek. bugünde yine aynı şekilde sabahın ilk ışıklarında kıymetli vatandaşlarımız deprem bölgesindeki kardeşlerimizin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerini yine ayni ve nakdi yardımları buradaki kurum ve kuruluşlarımız vasıtasıyla ulaştırmak için buradayız. yine bugün saat zaman tanımaksızın geceye kadar kan tedarikini sağlayıp yerine ulaştıracağız. Ülke genelinde inanılmaz bir duyarlılık var, kan konusunda bunu 1 gün değil de zamana yaymak lazım, kızılay genel başkanımız kerem kınık sosyal medyadan paylaştı. kanı korumak zor çünkü ihtiyaç olduğunda bölgeye gidebiliyor. İleriki zamanlara yayarak ihtiyaç olduğunda yine aynı duyarlılığı göstermemiz gerekiyor. ben buradan kıymetli vatandaşlarımıza kan konusunda ve diğer ayni nakdi yardımlarda dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi bundan sonrada aynı duyarlılık için davet ediyorum” dedi. 
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL