Gündem

KALİTELİ SU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

aksaray için devrim niteliğinde olan İçme suyu projesi tümhızıyla devam ediyor. 110 milyonluk dev yatırımla yapılacak arıtma tesisi,aksaray’da bir ilki gerçekleştirecek ve musluklardan damacana suyu kalitesindesuyu evlerimize getirecek. kurulacak ultrafiltrasyon/ters..

KALİTELİ SU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

aksaray için devrim niteliğinde olan İçme suyu projesi tümhızıyla devam ediyor. 110 milyonluk dev yatırımla yapılacak arıtma tesisi,aksaray’da bir ilki gerçekleştirecek ve musluklardan damacana suyu kalitesindesuyu evlerimize getirecek. kurulacak ultrafiltrasyon/ters ozmos sistemi ileçalışacak bu tesis, deniz suyunu bile arıtabilecek teknolojiye sahip.

belediye başkanı haluk Şahin yazgı’nıngöreve başladığı andanitibaren aksaray’ın yıllardır çözüm bekleyen içme suyu meselesi hususundaönemli çalışmalara imza attı.İlk olarak aksaray’ın yer altı su kaynaklarınoktalarını belirleyen başkan yazgı, dsİ bölge müdürleriyle birçok kez toplantıyaparak aksaray’da dsİ aracılığı ile su kuyuları açılmasına öncülük etti.

seçimden önce söz verdiği gibi aksaray’a temiz içme suyugetirmek için proje hazırlayan başkan yazgı, hazırladığı projeye kalkınmabakanlığından 110 milyonluk kaynak aktarılmasını sağladı.

projenin başlaması ile kaynak aktarma sürecine kadar geçensürenin 1.5 ila 2 sene arasında zaman aldığını belirten başkan yazgı, “biz busüre zarfında sadece su projesiyle değil, küçük sanayi sitesi projesi baştaolmak üzere birçok projeyi eş zamanlı olarak takibini gerçekleştirdik” dedi.

aksaray’a içme suyu temini noktasında projenin gerçekleşmehedefinin doğru süre zarfındailerlediği söyleyen başkan yazgı, “arıtmatesisiinşaatının kaba işleri sona erdi. İnce işçiliklerinin bitirilmesi ileberaber tesis içerisindeki mekanik ve elektrik işleri tamamlanacak. projeninarıtma tesisi ile ilgili bu aşamada 18 milyon ek ödenek oluşturularak tesisinkalitesi ve standartları daha da arttırıldı. yılsonu itibari ile arıtmatesisindeki tüm işler bitirilecek ve tesis tam anlamıyla hazır hale gelecek.kalite standartları çok yüksek olacak olan tesisten çıkan suyu aksaray halkıevindeki musluktan rahatça içebilecek” dedi.

proje içerisinde yer alan 5 adet su deposu yapım işisürerken laleli bölgesine 5.000 ton, merkez şehitliğin üstüne 1000 ton’luk sudeposu tamamlandı. diğer su depoların yapımı ise sürüyor.

su projesinin son aşamalarından birinin depo inşaatları olduğunusöyleyen başkan yazgı, bir taraftan kalan diğer su depolarının inşaatı sürerkendiğerbir yandan da arıtma tesisi inşaatında ince işçilik tamamlanmasının öngörüldüğünüaçıkladı.

Şehirde uzun sürelikesinti olmayacak

arıtılan içme sularını şehre ulaştıracak bağlantı hatlarınınşehir şebeke suyuna dahil edilme sürecinde yaşanacak su kesinlerinin minimumsüre içinde gerçekleşmesi için gerekli tedbirlerin şimdiden alınmayabaşlandığını söyleyen başkan yazgı, “bu bağlantıların tamamı düşünüldüğündenormalde çok uzun sürmesi gerekiyor. ancak biz, tüm bu kesintileri minimizeetmek adına suyun basılacağı yeni terfi merkezi, yeni filtre binası ve geçiciyeni depolar kuruyoruz. yapılacak olan bu tesisler yürüyen büyük projeninhızını arttırmak ve aksaray halkını su kesintilerinden korumak adınayapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

barajdan alınan mevcut suyumuzun kalitesinin süreklikorunduğunu aktaran başkan yazgı, barajdan alınan suyun koku ve tat probleminekarşın gerekli tedbirlerin her zaman alındığını ve su alma yapısınınyenilediğini sözlerine ekledi.

son olarak aksaray’ı temiz suya kavuşturacak su projesinin kısasürede bitmesinin hedeflediğini açıklayan başkan yazgı,projenin şimdiden aksaray’a hayırlı uğurlu olmasını diledi.

haber merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL