Gündem

İŞKUR 320 TYP İŞÇİSİ ALIMI YAPACAK

İŞkur, işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere toplum yararına programlar (typ) düzenlemeye devam ediyor. typ başvuruları 23.01.2023-27.01.2023 tarihleri arasında yapılacak. konuyla..

İŞKUR 320 TYP İŞÇİSİ ALIMI YAPACAK

İŞkur, işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere toplum yararına programlar (typ) düzenlemeye devam ediyor. typ başvuruları 23.01.2023-27.01.2023 tarihleri arasında yapılacak.

konuyla ilgili açıklama yapan aksaray İŞkur İl müdürü mahmut akkuş; typ kapsamında; covid-19 salgınına bağlı olarak, aksaray Çalışma ve İş kurumu İl müdürlüğümüz, aksaray İl milli eğitim müdürlüğünün merkez ve merkeze bağlı belde ve köy okulları; ağaçören, eskil, gülağaç, güzelyurt, ortaköy, sarıyahşi ve sultanhanı İlçe milli eğitim müdürlüklerinin İlçe merkez ve İlçe merkezlerine bağlı belde ve köy okullarında temizlik, çevre düzenlemesi ve bakım onarım hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için toplam 320 kişilik toplum yararına programı düzenleyecek. 4,5 ay süreyle gerçekleştirilecek toplum yararına programa başvurular 23.01.2023-27.01.2023 tarihleri arasında İŞkur İl müdürlüğü, e-devlet, İŞkur e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya alo-170 iletişim hattı üzerinden yapılabilirken ilçelerde yaşayanlar kaymakamlık ve belediyelerdeki İŞkur irtibat noktalarından veya www.iskur.gov.tr adresinden müracaat edebilecekler dedi.
İŞkur İl müdürü akkuş açıklamasının devamında; programa katılacak olanlar noter kurası ile belirlenecek ve typ 06.02.2023-20.06.2023 tarihleri arasında uygulanacak. typ’ye başvuracak katılımcıların, İŞkur’a kayıtlı işsiz durumunda olmaları; programa başvuru ve başlangıç tarihinde sigortalı olmamaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamaları (açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekiyor diye konuşan İl müdürü akkuş; bir kişi aynı gün başvuruları başlayan typ’lerden yalnızca birisine müracaat edebilecektir. bir kişi 27.09.2017 tarihinden itibaren en fazla 9 ay süreyle typ’lerden yararlanabilecektir. typ’lere, adrese kayıt sistemine göre (aks) aynı adreste oturan kişilerden yalnızca biri katılabilir.
adres kayıt sistemine göre (aks) aynı adreste oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak aks’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler typ’ye katılamayacaktır. yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler ve 6284 sayılı kanun kapsamında kimlik bilgileri gizlenenler için bu şart aranmaz diye açıklamada bulunarak, aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerde isimlerinin olması halinde; başvuranlardan kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınacaktır. kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu typ’ye katılacağını ve typ ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da typ’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılacaktır diyerek başvurularda aranan şartlara açıklık getirdi.
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL