Köşe Yazıları

İŞ YERLERİNDE RİSK ANALİZİ

Bilindiği üzere, çalışan sayısına ve tehlike sınıfına bakılmaksızınbütün iş yerleri Risk Değerlendirmesi yapmak zorundadır. Risk Değerlendirmesiyapmayan iş yerlerine oldukça ağır ceza uygulanmaktadır. Bu cezanın maddideğeri 3.234 TL olmakla beraber, ihlalin..

İŞ YERLERİNDE RİSK ANALİZİ

Bilindiği üzere, çalışan sayısına ve tehlike sınıfına bakılmaksızınbütün iş yerleri Risk Değerlendirmesi yapmak zorundadır. Risk Değerlendirmesiyapmayan iş yerlerine oldukça ağır ceza uygulanmaktadır. Bu cezanın maddideğeri 3.234 TL olmakla beraber, ihlalin devamı halinde her ay için 4.851 TLpara cezası uygulanmaktadır. Cezaların boyutuna bakıldığında bu paraların çokdaha altına Risk Değerlendirme hizmeti alınması oldukça mümkündür. Ayrıcadurumun maddi boyutu bir yana Risk Değerlendirmesi işletme için, çalışmaortamında tehlikeden kaynaklanabilecek kazalara, ölüm ve yaralanmalara karşıbir tedbir alma olayı, önceden ön görebilme durumudur.

Konuyu biraz daha açıp temelden bilgi vermek gerekirse,tehlike ve riskin ne olduğuna bakarak kavramları iyi anlamak yararlı olacaktır.

Tehlike: Bir zarar, hasar, yaralanma veya ölüm oluşturmapotansiyeli olan bütün durumlardır.

Risk :  Tehlikedenmeydana gelebilecek zarar, hasar, yaralanma veya ölüm durumlarının meydanagelme ihtimalini ifade eder. Bir örnek vermek gerekirse; elektrik bir tehlike, elektrikçapma ihtimali ise risktir. İş yerlerinde tehlikeleri  yok etmemiz mümkün değildir. İş yerlerininniteliğine göre, kendine özgü tehlikeleri mutlaka mevcuttur. Burada önemli kısımvar olan tehlikelerin eksiksiz belirlenerek, bunlara karşı doğru riskdurumlarını belirleyerek önlemleri almaktır. Bu da ancak eğitim almış işinuzmanlarınca mümkündür.

Risk Değerlendirmesinin ana amacı,  çalışanın ve çevrenin güvenliğinisağlamaktır. Bunun yanında üretimin sorunsuz verimli olmasına katkı sağlayarakişletmenin piyasadaki gücüne de katkı sağlamaktadır. Hem yasal olarak hem deilkesel olarak önemli olan Risk Analizinin nasıl yapılacağına gelecek olursak,yapmamız gereken ilk adım işletme ile ilgili bilgi toplamaktır. Yani işletmede,çalışan sayısına, kullanılan makinalara, iş yerinin konumuna, ne tür iş yapıldığınavb. bakmaktır. Bunların her birine karşı tehlikeleri  belirlemek ve bu tehlikelere karşı riskleri analiz etmek planın devamı için önemoluşturacaktır. Belirlediğimiz bu durumları yazılı hale getirmek kurallarınkalıcılığı ve ciddiyeti acısından önem oluşturan bir sonraki adımıoluşturmaktadır. Son ve en önemlisi tehlikelere karşı alınan önlemelerinuygulanıp uygulanmadığının kontrolüdür. Uygulanmayan, yazılı olarak karşımızdaduran kuralların kağıt üzerinde hiçbir faydası olmayacaktır.

Risk Analizi işletme için oldukça önemli bir konudur. Buyazımda bilgi amaçlı olarak değerlendirdiğim durum, sadece yazdıklarımdanibaret değildir elbet, işletmenin niteliğine göre çok derin süreçlergerektirebilir. O yüzden işletme sahiplerine bu konunun önemini arz ederek veİşletme Risk Analizlerini uzman kişilerden yardım alarak yaptırmalarını iletmekisterim.

Kazasız, sağlıklı gün dileklerimle…

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL