Köşe Yazıları

İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ

.. Sevgili okurlar; Çalışma hayatının en önemliparçalarından biri olan İş Güvenliği ile ilgili yazılarımı, iş güvenli uzmanıolarak gazetemizde paylaşacağım. İlk yazımda İş Güvenliği Kültüründen bahsetmekistiyorum.   Öncelikle kültür tanımına bakacak..

İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ

..

Sevgili okurlar; Çalışma hayatının en önemliparçalarından biri olan İş Güvenliği ile ilgili yazılarımı, iş güvenli uzmanıolarak gazetemizde paylaşacağım. İlk yazımda İş Güvenliği Kültüründen bahsetmekistiyorum.

 

Öncelikle kültür tanımına bakacak olursak TDK’ da; bireyinkazandığı bilgi, muhakeme ve bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce… gibitanımlanmaktadır.

İş Güvenliği Kültürü ise; çalışanların, işverenlerin ve bunlarladoğrudan ilişkisi olanların karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri tehlikeve zararları en aza indirilmesiyle ilgili kurallar, yasalar, roller, teknikönlemler, inançlar ve tutumlardır. Ülkemizde iş güvenliği yasaları ve kurallarıoldukça yeterlidir. Ancak tanım gereği bakıldığında bu kuralları ve yasalarıehliyle uygulayabilecek rol rahibi kişilerin azlığı, birçok çalışan ve işverenin kurallara karşı olumsuz tutumları ve bana bir şey olmaz inancı ilesorumluluktan kaçmaları, ülkemizdeki iş kazalarının oldukça fazla olmasınasebep oluşturmaktadır. Bir başka durumda, ek maliyet sebebi ile yeterinceuygulanmayan teknik önlemlerdir. Oysa ki uygulanacak teknik önlemler uzunvadede iş yerine hem kurumsal açıdan hem de maddi açıdan olumlu olarakdönmektedir.

 

Kurumsal kimliğin oluşmasındaki en önemli etki kurallarbütününün noksansız uygulanmaya çalışılmasıdır. Bir işletmenin hedefi kaliteyiyakalayarak iyi ürün çıkarabilmektir. İyi ürün sadece üretim aletlerineyatırımla değil aynı zamanda çalışana yani insana yatırımı da şart koşar. İş yerlerimizde,bilgi ve beceriyle oluşmuş, benimseyerek, sadece çalışma ortamında değilhayatın tüm alanında yaşam biçimi olmuş, yani kültüre dönüştürülmüş güvenlikuygulamaları ile iş güvenliği kültürünü oluşturmamız gerekir.

 

İşletmelerimizde kağıt üzerinde uyguladığımız güvenlikönlemleri kısa vadede bizi bazı mali yükümlülüklerden kurtarabilir, amabilinmelidir ki yukarıdaki tanıma uygun güvenlik kültürü oluşturamadığımızsürece ülkemizdeki sanayileşmenin kalitesinden bahsetmek mümkün olamayacaktır.Bu da hedeflediğimiz muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkmamızıgeciktirecektir.

Kazasız, sağlıklı günler dileklerimle…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL