Köşe Yazıları

İLAHİ SANAT HARİKASI

… Yaşadığımız kainat büyük bir mekteptir. Kainatın içindekizerreden kürreye, makrodan mikroya her şey bir ibrettir. Cenabı hak hiçbir şeyiboş yere yaratmaz. Allah kainatı o kadar muhteşem yaratmış ki: bunu kelimeleranlatmaya..

İLAHİ SANAT HARİKASI

Yaşadığımız kainat büyük bir mekteptir. Kainatın içindekizerreden kürreye, makrodan mikroya her şey bir ibrettir. Cenabı hak hiçbir şeyiboş yere yaratmaz. Allah kainatı o kadar muhteşem yaratmış ki: bunu kelimeleranlatmaya kifayet etmez. Dünya, güneş’in etrafında dönerken, zerre kadaryörüngesinden sapsa her şey karışacak. Gökyüzündeki devasa yıldızlar, ipsizdireksiz semada kendilerine ait yörüngelerinde yer alıyorlar. Dünyamız dönerkenzerre yörüngesinden şaşmıyor. İçindekini sakinlerini manevralarıyla incitmiyor.Gürültüsünü duyurmadan emirlere itaat ediyor. Hiç sivrisinekteki hikmetidüşündük mü? Sivrisinek gece karanalıkta insandaki kan damarını bulur. Sonranoktayı seçer. Deriyi üst çenesi ve alt çenesiyle yarar. İğnesini kan damarınasokar. Ordan kanı emer aynı zamanda beslenir. Sivrisinek kanın pıhtılaşmasınıönlemek için de damardan açtığı yola da enzim bırakır. İşte, sivrisineksokmasının ardından kaşıntıya sebep olan da bu enzimdir. Sineğe bu dersi kimvermiş???

Hikmetler dersler o kadar çok ki anlayana tabi ki, Arı dabaşka bir örnektir. Bal arısı durmadan dinlenmeden çalışır. Günde yirmi binçiçeği ziyaret eder. Ömründe iki bin kilometrelik yolu kat eder. Bu meşakkatliçalışmanın sonunda bal gibi tatlı bir gıdayı insana takdim eder.  Başka bir örnek verelim elmanın oluşabilmesiiçin toprak su hava gerekir. Suyun oluşması için yağmurların döngüsününkusursuz işleyebilmesi, saniyede  16milyon ton suyun buharlaşması, bir yerlerde yağmur çekirdeğinin oluşarakgerekli yerlere rüzgarlarla sevk edilip yağmuru boşaltabilmesi, havanınoluşması için oksijen azot döngüsü gibi binlerce etkenin aynı anda çalışması,atmosferin muhafaza edilmesi gerekir. Meyvelere lezzet veren meyve asididir.Meyve asitleri insan midesine zarar verebilecek bir keyfiyettedir. Sanki biriinsanı incitmemek için asidi demirle dengelemiş. Demirin de zararlarını negatifiyonlarla düzenlemiş. Kışın C vitaminine ihtiyaç duyulduğunu bilip portakalı yaratan,o yüce güç yazın da tatlı sulu şerbetiyle karpuzu göndermiş.

Kainata baktığımız vakit Yüce Allah her şeyi insan içinvar etmiş. Cenabı hakkın insana verdiği değeri, verdiği nimetleri, ve insanagösterdiği merhameti izah etmemiz mümkün değil. Saymakla bitiremezsinizbuyuruyor. Bir daha anlamış olduk ki yer yüzü gökyüzü hayvan bitki nebatat herşey Allah’ın emrinde, ve her an ona itaat etmektedirler. İtaat etmeyen isyaneden, nankörlük eden tek varlık var oda insan. Ey insan!!! Bu kadar iyiliklerekarşı bu nankörlük neden?

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.

banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL