Ekonomi

İHRACATTA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

atso başkanı göktaş “tekstil- hazır giyim hızla büyüyor, makine ve aksamları rekora koşuyor” 2021 yılını ihracatta rekor seviyede kapatan ve 2022 yılına yeni rekorlar ile giren aksaray’da mart ayında açıklanan..

İHRACATTA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
atso başkanı göktaş “tekstil- hazır giyim hızla büyüyor, makine ve aksamları rekora koşuyor”
2021 yılını ihracatta rekor seviyede kapatan ve 2022 yılına yeni rekorlar ile giren aksaray’da mart ayında açıklanan rakamlar yüzleri güldürmeye devam ediyor.
 
aksaray ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkanı cüneyt göktaş tarafından yapılan açıklama da “aksaray ticaret ve sanayi odası İhracat destek ofisimizin türkiye İhracatçılar meclisi (tİm)’den aldığı verilere göre aksaray’ın ihracat rakamları bir önceki yılın ocak ayına göre %103,7 artarak 25.03 milyon $ olmuştur.
 
daha önceki yılların mart ayı referans alındığında ihracat yeni bir rekor daha yapmıştır. mart ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke sırasıyla mısır, bulgaristan ve irak’tır. en fazla ihracatı yapılan ürünler ise makine ve aksamları (14.88 milyon $), su ürünleri ve hayvansal mamuller (3.07 milyon $) ve demir-demir dışı metaller (2.74 milyon $) şeklindedir. bir önceki yılın mart ayına göre yüzde olarak büyüyen ilk üç sektör ise tekstil, hazır giyim ve demir-demir dışı metaller endüstrisi olmuştur.
rakamlardan baktığımızda aksaray’ın özellikle tekstil sektöründe inanılmaz bir büyüme gösterdiğini çok rahatlıkla belirtebiliriz. aksaray’ın ilerleyen yıllarda türkiye’nin yeni tekstil merkezi olacağı gözle görülen bir gerçektir. aksaray İş dünyasının öncü kuruluşu olan ticaret ve sanayi odası olarak bizlerde şehrimiz sanayinin daha iyi yerlerde olması için aralıksız olarak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki şehrimiz gelecek türkiye’nin yeni sanayi kenti olacak ve Ülkemize en büyük katkıyı sağlayan iller arasında olacaktır” dedi.
haber bülteni

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL