Gündem

IHLARA ‘DA BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TANITILDI

güzelyurt İlçesi ihlara beldesinde mahmut dİnÇ’ e aittarlada “yerel buğday tarla günü” etkinliği düzenlendi. konya bahri dağdaş uluslararası tarımsal araştırmaenstitüsü müdürlüğü ve cimmyt türkiye ofisi koordinasyonunda enstitüler,Üniversitelerimiz ile birlikte 12..

IHLARA ‘DA BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TANITILDI

güzelyurt İlçesi ihlara beldesinde mahmut dİnÇ’ e aittarlada “yerel buğday tarla günü” etkinliği düzenlendi.

konya bahri dağdaş uluslararası tarımsal araştırmaenstitüsü müdürlüğü ve cimmyt türkiye ofisi koordinasyonunda enstitüler,Üniversitelerimiz ile birlikte 12 İl, 25 İlçe ve 50 köyde 91 Çiftçi tarlasındayürütülmekte olan “günümüzde yetiştirilmekte olan buğday çeşitlerinikoruyup buğday üretimini ve İklim değişikliğine karşı dayanıklılığını geliştirerekgıda güvenliğinin artırılması” adlı proje kapsamında 10 temmuz 2018tarihinde güzelyurt İlçesi ihlara beldesinde mahmut dİnÇ’ e ait tarlada”yerel buğday tarla günü” etkinliği düzenlendi.

tarla günü etkinliğine; ihlara belediye başkanı İsmailyilmaz, aksaray Üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okulunda görevliakademisyen prof dr. alptekin karagÖz, bahri dağdaş uluslararası tarımsalaraştırma enstitüsünden ziraat yüksek mühendisi murat kÜÇÜkÇongar, ziraatyüksek mühendisi enes yakiŞir, İl müdürlüğü ktv Şube müdürü mehmet ercan, İlçemüdürleri, İl/İlçe müdürlükleri ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan teknikpersoneller, aksaray ili ve İlçelerinde hububat tarımıyla uğraşan çok sayıdaçiftçiler katıldı.

ihlara belediye başkanı İsmail yilmaz, yerel Çeşitlerinbelde de çiftçilere tanıtılmasından ve tarla günü etkinliğinden çok memnunolduğunu ifade ederek,  etkinliğe katılantüm katılımcılara teşekkür etti.

konu uzmanları tarafından yapılan konuşmalarda iseözetle; yerel buğday(adsız, akbuğday, çomak, kırmızı kamçı, Şahman v.b)Çeşitlerinin korunması ve çiftçilere tanıtılmasının gıda ve tarım Örgütü (fao)ya üye türkiye, İran ve afganistan tarafından taahhüt edildiği, türkiye’nindeğişik bölgelerinde binlerce yıldır bu buğday hat ve popülasyonunun çiftçilertarafından yetiştirildiklerini, yetiştirilen bu çeşitlerin daha ziyade bubuğday hat ve popülasyonların kurağa, iklim değişikliğine ve değişikzararlılara karşı kendilerini koruyup günümüze kadar çiftçilerimiz tarafındanelden ele kuşaktan kuşağa taşındıklarını, bu buğday hatlarının araştırmaenstitülerinde geliştirilen yeni çeşitlerin üretiminde melezleme çalışmalarındabitki ıslahçıları ve genetik uzmanları tarafından kullanıldıklarını, sahadaçiftçimizin elinde hali hazırda yetiştirdikleri bu çeşit buğday hat vepopülasyon(materyal) tohumluklarından toplanarak bakanlığımız tohum genbankasında saklandıklarını ifade ettiler.

konuşmalardan sonra, yerel çeşitlerin ekili olduğu buğdayparselleri katılımcılar tarafından gezilip incelenerek, bitki ıslahçılarıtarafından çiftçilerimize yönelik olarak hangi çeşitlerin daha iyi oldukları vetohumluk materyali üretilmesi konusunda karşılıklı görüş ve önerilerdebulunuldu.

tarla günü etkinliği, bahri dağdaş uluslararası tarımsalaraştırma enstitüsü müdürlüğünden getirilen hububat biçerdöveri ile hasatişlemi gerçekleştirildi. hasattan sonra katılımcılara ihlara belediyebaşkanlığı tarafından öğle yemeği ikramı edildi.

haber merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL