Köşe Yazıları

Hayalleriniz kabul olsun!

… Marvel ’in en sevilen kahramanlarından biri olan SpiderMan (Örümcek Adam) karakterini yapan Stan Lee karakterin nasıl çıktığını birsöyleşisinde şöyle anlatıyor. _Spider Man hakkındaki bütün harika fikirlerimleyayıncının ofisine girdim ve..

Hayalleriniz kabul olsun!

Marvel ’in en sevilen kahramanlarından biri olan SpiderMan (Örümcek Adam) karakterini yapan Stan Lee karakterin nasıl çıktığını birsöyleşisinde şöyle anlatıyor.

_Spider Man hakkındaki bütün harika fikirlerimleyayıncının ofisine girdim ve büyük bir heyecanla anlattım… Bana verdiği tepkişöyle oldu:

_’’Stan bu duyduğum en kötü fikir.’’

Düşüncelerini söylemeye başladı. Kendisi oldukça mantıklıve zeki biriydi.

_’’Öncelikle insanlar örümceklerden nefret eder, o yüzdenbir kahramana Örümcek Adam diyemezsin. Genç mi olacak bir de? Gençlerden ancayardımcı olur. Kişisel sorunlar mı? Stan, süper kahramanları bilmiyorsungaliba. Onların kişisel sorunları olmaz.’’

Ofisten hayal kırıklığıyla ama daha bilge biri olarakçıktım. Ama Spider Man’i(Örümcek Adam) aklımdan çıkartamıyorum. O sıralardaAmazing Fantasy adlı bir seriyi bitirmek üzereydik. Satışları çok iyi değildive son sayısını basına gönderecektik. Bir seriyi bitiriyorsanız içinde neolduğu kimsenin umurunda olmaz çünkü serinin son sayısıdır. Sadece aklımdançıkarmak için sayıya ve sayının kapağına Spider Man ’i (Örümcek Adamı) ekledimve yoluma baktım. Bir ay kadar sonra satış rakamları geldi ve yayıncım ‘’STANSTAN ! ’’ DİYE BAĞIRARAK OFİSİME GİRDİ. ‘’İKİMİZİN DE BAYILDIĞI KARAKTERSPIDER MAN’İ HATIRLIYOR MUSUN?  Hadi onakendi serisini çıkartalım!’’

Söyleşinin devamında Stan Lee devam ediyor ve diyor ki:

_Peki, size bunu niye anlattım? İyi olduğunu gerçektenbildiğiniz bir fikriniz varsa ahmağın tekinin sizi vazgeçirmesine asla izinvermeyin.

Bu söyleşiyi hem gülümseyerek hem de aydınlanarakdinledim. Hayal kurmak çocukluk dönemimizde daha çok olmak üzere hayatımızınher döneminde yaptığımız ve bizi en çok eğlendiren, umut ile hayata tutunmamızısağlayan, motive eden, hırslandıran hatta çalıştıran bir güçtür. Nedense bazıinsanlar da hayal kurmaya, boş iş, gözüyle bakar ya da kurulan hayalleri bozmak, kendilerinin bu konudadaha bilge olduğunu kanıtlamak adına kurulan hayalle ilgili ne kadar olumsuzşey varsa sıralarlar. Böylelikle haklı çıkmak için kendilerince bir çabagösterirler. Nurettin İğci ‘’Kör gözüne parmağım’’ kitabında yaşanan ilginçolaylardan derlemelerden bahseder. Kitapta eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ınAvusturya Lisesi’nde öğrenciyken; derste öğretmenlerinden birinin; ne olmakistiyorsunuz sorusuna; başbakan olmak istiyorum, cevabına sınıftaki tümarkadaşlarının dalga geçtiğini fakat hayal kurmanın önünde, azmin ve çabanınolması durumunda, engel olmayacağını gösterdiğini anlatmıştır.

Hayallerinizle çıktığınız yolda, istekleriniziküçümseyen, sizi yoldan alıkoymak isteyen, karamsarlığa sürükleyen birçok kişive sebep olabilir. Fakat hayalinize ve kendinize inanarak güveniyorsanız kiminne dediğinin ne kadar önemi var?  Varsayın ki çıktığınız yolda işler istediğiniz gibi gitmedi ve başarılıolamadınız. Ne kaybedersiniz ki? Ya da kaybettiğiniz şeyler keşkelerinizdendaha mı vahim? Düşünsenize hayalleri olmasa en ücra köylerden okuyup harikameslekler edinen çocuklar olur muydu? Hayallerine inanmasa çalışıp azmetmeseMardin’in bir köyünden çıkıp Nobel Ödülünü alan Aziz Sancar olmazdı.

Hayal edin ve hayaliniz için uğraş verin. Hayallerinizinduaya dönüşüp kabul olmayacağını nereden bilebilirsiniz? Hayalleriniz kabulolsun efendim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL