3. AKSARAY SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

Aksarayil Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan yaptığı açıklamada; “Aksaray ilkültürünü ve değerlerini ortaya koyan son derece etkili bir faaliyet olanAksaray Sempozyumu bu sene üçüncüsü yapılacaktır.

3. AKSARAY SEMPOZYUMU BAŞLIYOR
23.10.2018 / 10:47 1675

Aksaray Sempozyumu özellikle Aksaray Valiliği koordinasyonundamüdürlüğümüz, belediyemiz ve üniversitemiz olarak birlikte yaptığımız birfaaliyettir. Bu sempozyuma ilk ikisine yüzün üzerinde bir bildiri sunuldu. Busene de çok sayıda bildiri sunuldu. Bu senenin sonunda da çok sayıda bildiriarşivimiz olacaktır. Aksaray Üniversitesi'nin konferans salonunda gerçekleşenolan 3. Aksaray Sempozyumu ile Aksaray’ın bilinmeyen birçok konusu ortayakonuluyor. Farklı üniversitelerden araştırmacılar ve bilim insanları Aksaray'dayapmış oldukları araştırmaları bu sempozyumda bildiri olarak sunuyorlar. İkitanesini kitaplaştırdık. Bu üçüncü sempozyum ile de birlikte üçüncü kitabımızoluşacak. Aksaray'ın bu şekilde geçmiş dönemlerine ait günümüzdeki bir takımdeğerleri ne farklı bağlamda bilimsel olarak araştıran bu bildiriler şehrimizintarihine kültürüne şehrimizin genel olarak sahip olmamız gereken bilgilere dairbizlere ışık tutuyor. Bu yıl 3. Aksaray sempozyumu 25 Ekim’de başlıyor. Üç günboyunca diğer şehirlerden ve şehrimizden gelen araştırmacılar Aksarayüniversitesinde bu bilgileri ortaya koyacaklardır. İlimize dair derinleşenaraştırmalar bizleri oldukça memnun ediyor.

Bölgenin En EskiYerleşim Yeri Aksaray

İl Müdürü Doğan; “Aksaray 10000 yıllık kültür vemedeniyet şehri olarak ifade ediliyor. Bizim şehrimizin tarihi, bölgedeki enönemli tarihin başladığı noktalardır.  Aşıklıhöyük bölgenin orta Anadolu'nun en eski yerleşim birimidir. Eldeki bilgileregöre Aşıklı höyüktür. Bölgenin kültür ve medeniyet sahası alanında şehirleşmebaşlayan ilk Aksaray diyebiliriz. Aksaray birçok medeniyete ev sahipliği yapmışilk dönemdeki insanların Melendiz havzasında, Ihlara Vadisi havzasında aşıklıhöyük Güvercin kayası ilk yerleşim alanlarıdır. Bundan sonraki süreçte de işteHelenistik dönem, Roma dönemi, Bizans döneminde de Aksaray en önemli bir merkezolduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Ortaçağda Önemli bir ticaret yolu var. İpekYolu Çin'den başlayarak Anadolu'dan geçerken en önemli uğrak noktalarıAksaray'dadır. Selçuklular bu kervansarayları İnşaat etmiş olup dikkatimizicezbediyor. En güçlü en sağlam ve en önemli kervansaraylar genelde Aksaray sınırındabu da Aksaray geçiş noktası önemli bir ticaret merkezi olduğunu gösteriyor.

Hristiyanlıktarihinin önemli ismi Aziz Gregorios Aksaray’da yaşamış

Müdür Doğan; “Aksaray Hristiyanlık tarihi açısından daönemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kapadokya bölgesinde Hristiyanlıkyayıldığı bir süreçte bölgenin tüf arazisi olması hasebiyle yontulabilecekkayaçların olmasından dolayı bölgede çok sayıda yer altı şehirlerinin, yeraltıibadetleri noktalarının olduğunu biliyoruz. Bu da bölgedeki kayaçların yontulabilmesiile alakalı gerek dışarıdan gelen dış saldırılara karşı gerek se inançlarınıdaha iyi yaşayabilmek adına bölgede çok sayıda kilise oluşturulmuş olupHristiyanlığın Ortodoks mezhebinin önemli bir ismi olan Aziz Gregorios yaşamışolmasıdır.

Aksaray il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan sonolarak ise ; “Aksaray Valiliğimiz Aksaray Belediyemiz, Aksaray Üniversitemiz,Aksaray Turizm müdürlüğümüzün işbirliğiyle yapılan 3 yıldır devam edenSempozyumun iyi anlaşılması gerekiyor. Bundan sonra Aksaray konusunda çalışacakolan araştıracak olanlar elimizdeki bu bildirilere bakacaklar. Aksaray’a dairtüm bilgiler tarihi, gelenek, görenekleri, adetleri, düğünleri, merasimleri, coğrafyasınadair temel bilgiler bu sempozyumda masaya yatırılıyor. Dışarıdan da önemlimisafirleri ağırlıyoruz. Tüm Aksaraylı hemşerilerimizi 25 Ekim’de saat:10.00’dakonferans salonunda yapılacak olan 3. Aksaray sempozyumunun açılışına davetediyoruz” dedi.

Haber Vedat T.


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.