İLK DERS ACEMHÖYÜK

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Arkeolojinin, insanlığınhikâyesini çalışan disiplinlerden birisi olduğunu ve bu çalışmalarlainsanoğlunun tarih içinde neren nereye geldiğinin görülüğünü söyledi.

İLK DERS ACEMHÖYÜK
12.10.2018 / 11:39 2026

ArkeolojiBölümünün geleneksel hale getirdiği “İlk Ders” etkinliği, bu yıl Acemhöyük’tegerçekleştirildi. Öğrencilerin doğrudan uygulama alanında ilk dersi işlemesininson derece anlamlı olduğunu ifade eden Rektör Şahin, Aksaray’ın bu konudaavantajlı bir yer olduğunu da belirtti. Arkeolojik kazıların önemine dikkatçeken Şahin, “İnsanların nasıl yaşadığını, nerelerde hatalar veya güzel işleryaptığını, ne gibi anıları olduğunu yapılan kazılarla öğreniyoruz. Bu zor biriş. Bu tür yerleri kendi başımıza gezdiğimizde belki sadece dış görüntüye görebazı yorumlar yapabiliyoruz. Ama bir uzmandan bölgeyi dinlediğinizde, daha öncedikkatinizi çekmeyen pek çok detayı da fark ediyorsunuz” dedi. Arkeoloji BölümBaşkanı Doç. Dr. Osman Doğanay ise ilk dersleri tarihi yerlerde yapmaya devamettiklerini söyledi. Kalite politikaları kapsamında bu tür etkinliklerinartacağını da söyleyen Doğanay, “Arkeolojinin uygulama alanları sahalardır veAksaray bu noktada çok avantajlı bir yer. Burada üç büyük kazı alanı var.Öğrencilerimiz, uygulama konusunda kendilerini rahatlıkla geliştirebilirler”dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. ÜyesiFadime Işıl Demirtaş, kazıları ve dönemi anlattı. Bu bölgenin ilk yerleşimcilertarafından seçilmesindeki en önemli etkenin verimli topraklar olduğunu kaydedenDemirtaş, “Hâkim konumdaki bölge, ticari faaliyetler bakımından da önem arzediyor. Burası aynı zamanda önemli bir yol güzergâhı. Bölgedeki ilk kazılar1962’de başlıyor ve 12 tabakanın tespit edilmesi sağlanıyor. Asur TicaretKolonileri Çağı’nda en görkemli dönemini yaşayan Acemhöyük, refah vezenginlikle genişlemeye başlamıştır. Ancak kentin en geliştiği dönemde büyükbir yangın meydana geliyor yaşam sonlanıyor. Yangından kurtulanlar kentiyeniden inşa ediyor ama üçüncü tabakadaki görkem bir daha elde edilemiyor. M.Ö.1700’lerde de kent terkediliyor” dedi.

Öğrencilerteorik dersin hemen ardından bölgedeki yapıları yerinde gördü, merak ettiklerisorulara cevap aradı.

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.