Sporun Ekonomiye Katkısı MÜSİAD ’da Ele Alındı

MÜSİAD 100. Genel İdare Kurulu, Gençlik ve Spor BakanıDr. Mehmet Kasapoğlu ve Dünya ETNOSPOR Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ınkatılımlarıyla İzmir’de düzenlendi

Sporun Ekonomiye Katkısı MÜSİAD ’da Ele Alındı
26.09.2018 / 10:54 1628

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ( MÜSİAD) 100.Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı, “Spor Endüstrisi ve Ekonomiye Katkısı”temasıyla MÜSİAD İzmir Şubesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Toplantıya; MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan,Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Dünya ETNOSPOR KonfederasyonuBaşkanı Bilal Erdoğan, MÜSİAD Kurucu Başkanı ve Türkiye Kayak Federasyonu EskiBaşkanı Erol Yarar, AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, MÜSİAD AksarayŞube Başkanı Eyüp Dağdaş, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, MÜSİAD YönetimKurulu Üyeleri, Şube Başkanları ve üyeler katılım sağladı.

Toplantının 1.oturumu; MÜSİAD İzmir Şube Başkanı ÜmitÜlkü’nün moderatörlüğünde, MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar ve Dünya ETNOSPORKonfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın konuşmalarıyla başladı.

GelenekselSporların Desteklenmesi Kültürel Uyanışa Vesile Oluyor

Sporun kültür taşıyıcı fonksiyonu ve geleneksel sporlarınönemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilal Erdoğan, geleneksel sporlarındesteklenmesinin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kültürel uyanış vesilesiolduğunu belirtti.

Okçuluk sporu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan,Okçuluk branşında sporcuların madalya alma aşamasına geldiğini aktardı.Erdoğan, "Spor kulübü olarak yaptığımız pratikler dikkate alınıyor. Biryandan teknolojiyi kullanırken diğer yandan Türk Osmanlı yayının imalatını hayatageçirmeye çalıştık. Okçulukta da başarılı olduk." dedi.

Erdoğan, geleneksel sporları geniş çerçevededüşündüklerini belirterek, geleneksel sporlarla ilgili serüvenin dünya için dedeğerli olduğunu, yerel sporların dünyanın başka bölgelerinde de ilgi çektiğinianlattı. Dünyada geleneksel sporlarla ilgili ciddi taban bulunduğuna dikkatiçeken Bilal Erdoğan, kültürel anlamda ikili ilişkilerin gelişmesinde de sporunpayı olduğunu hatırlattı.

“Madalya AlmayıSürdüreceğiz”

Geleneksel sporlarda madalya almayı sürdüreceklerinikaydeden Erdoğan; "Yeter ki milletimiz ilgi göstermeye başlasın, madalyaolarak da sonucu almaya başlayacağız. Güreşte yendiğimiz zaman onun mesajı çokdaha fazla yankı bulacak." şeklinde konuştu.

Yol HaritasıBelirlenmeli

MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar ise iş camiasının önemliekonomik büyüklüğe sahip spor sektörünü büyütmesi gerektiğini, ilgilikurumların ekonomik kalkınmayı sağlayacak projelere imza atabileceğinikaydetti.

Spor endüstrisi için bir yol haritası yapılmasıgerektiğine işaret eden Yarar, "Spor çok büyük bir ekonomik değerdirkesinlikle kenara konulamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Altınordu KulübüÖnemli Bir Örnek

Toplantının ikinci oturumu ise Genel Başkan AbdurrahmanKaan moderatörlüğünde, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nunkatılımları ile gerçekleşti.

Bakan Kasapoğlu yaptığı konuşmada, spor ekonomisine büyükönem verdiklerini, diğer bakanlıklarla yerli ve milli üretim temalıtoplantılarda spor endüstrisi konusunu ele aldıklarını söyledi.

İzmir'deki Altınordu Kulübü'nün yerli üretim ve altyapıyıteşvik anlamında önemli bir örnek olduğuna işaret eden Kasapoğlu, bakanlıkolarak transfer yerine üretimi ve altyapıyı önemseyen kulüpleri teşvikedeceklerini dile getirdi.

Hedef: SportifBaşarı

Sportif başarı ve sporun tabana yayılması noktasında çokpozitif bir ifadede bulunamayacağını belirten Kasapoğlu, sivil toplumkuruluşları, yerel yönetimler ve diğer kuruluşların desteğiyle sportif başarıyısağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Kasapoğlu, tesislerdeki gelişimin sportiforganizasyonlar konusunda da geçerli olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Hem organizasyon hem tesisler için pozitif durumvar ancak bunun ekonomisi noktasında rakamlar apaçık gösteriyor ki ilerinoktada değiliz, hak ettiğimiz noktada değiliz. Onca imkâna rağmen demek ki birşeyler eksik. İnşallah iş birliği ile hem sivil toplum kuruluşlarımızın,müteşebbislerimizin iş birliğiyle bu açığımızı da kapatma noktasında ümitvarız.Bunu da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.”

YEP, Makul, İhtiyatlıve Gerçekçi Bir Yol Haritası Çıkarıyor

Genel İdare Kurulu Toplantısı, akşam gerçekleştirilenGala Yemeği ile devam etti. Programda açıklama yapan MÜSİAD Aksaray BaşkanıEyüp Dağdaş, Türkiye’yi zorlu bir sürecin beklediğine dikkat çekti. Dağdaşkonuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 “2018 yılı bitmeküzere ve görünen o ki bizi hayli zor bir 2019 beklemekte. Geçtiğimiz günlerdepaylaşılan YEP, bize bu zorlu süreçte makul, ihtiyatlı ve gerçekçi bir yolharitası çıkardı. Denge, disiplin ve değişim etapları üzerinden bir planyapıldığını gördük. Bu etaplar sadece makroekonominin değil, bizlerin de tektek sektör ve firma ölçeğinde geçeceği evreleri işaret etmektedir aslında.

Ekonomiyi oluşturan her kesimin ve her ölçekte ekonomioyuncusunun öncelikle kendi yapısında bir dengelenmeye ihtiyacı vardır. Defatensöyledim, yinelemekten kaçınmıyorum: plansız bir iş yapma şekli, sonuçlarıöngörülemez süreçler doğurur.

Sektör ve firma ölçeğinde denge süreçlerimizi veplanlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gereken bir döneme giriyoruz. 2018 yılıiçin 3,8, 2019 yılı için 2,3’lük bir büyüme hedefi, çok iyi analiz edilmesigereken rakamlardır. Bizler yıllardır sürekli ve büyük ölçeklerde büyüme hızınaalışmış haldeyken bu daralmanın etkilerini elbette göreceğiz. Ancak kendi dengesüreçlerimizi iyi planlamak ve bu süreç içinde verimliliği esas almakzorundayız.”

“Mevcut FaizDüzeylerinde Ayarlama Yapılmadan Enflasyonla Mücadelemiz Eksik Kalacaktır”

Faize karşı her zaman hassasiyetle yaklaştıklarınıkaydeden Dağdaş, “Üretim ekonomisinde yana olduğumuzu, faize karşıhassasiyetimizi her daim dile getirdik. Bugün gelinen noktada fikir birliğinevarılmış olması hayli umut verici. Faizin enflasyonla mücadelede etkili birsilah olmadığını aksine faizden kaynaklanan maliyetin olduğunu dile getirdik.Faiz enflasyonu kavramını sıkça tekrarladık. Bugün burada yineliyorum, mevcutfaiz düzeylerinde ayarlama yapılmadan enflasyonla mücadelemiz eksik kalacaktır.Çünkü yüksek faizle oluşan bir sarmalın içinde dolanma ihtimalimiz var. Faizinyatırım ve tüketim alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini gördük. Bu oranlarile yatırımın ve üretimin cazip hale gelmesini beklemek sanırım doğruolmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Üretim EkonomisiniŞiar Edindik

Üretim ekonomisine yönelik çağrılarını yineleyen Dağdaş;MÜSİAD olarak üretim ekonomisini şiar edindik. İhracat-Yatırım-İstihdam dedik.YEP ile başlayan süreçte de bu duruşumuzu devam ettireceğiz. Her zaman beyanettiğimiz gibi, bizler bu süreçte de elimizi taşın altına koymaya hazırız,gönüllüyüz, üretimin ve sermayenin millileştirilmesi ilkesini tekrarlamaktangeri durmayacağız. Çünkü her milli sermaye yerlidir. Ancak her yerli sermayemilli bir karakter taşımayabilir. Üretimde yatırımda ve sermayede milli payıhatırı sayılır şekilde artırmadan bizler mutlak bir başarıdan sözedemeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

100.Genel İdare Kurulu; eş zamanlı başkanlartoplantısının ardından sona erdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.